Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX



  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování MIG/MAG (céóčka)

* Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček III.

Vydáno 24. 01. 2009 (27873 přečtení)

V předešlém díle tohoto miniseriálu o mechanismech podávání drátu pro MIG/MAG jsme slíbili popsat ještě jeden způsob podávání. A sice hořák typu SPOOL-GUN. Je to věc, která se moc nepoužívá a moc se o ní neví. Přesto by to mohlo být zajímavé pro celou řadu (nejen) amatérů a hobbystů. Nevěříte? Čtěte dál...

Hořák SPOOL-GUN.

Hořák SPOOL-GUN (cívka-pistole) dovedl požadavek na co nejkratší podávací dráhu svařovacího drátu téměř k dokonalosti. Cívka s drátem i samotný podavač jsou totiž přímo na hořáku a podávací dráha je tak jen několik centimetrů dlouhá (nebo spíše krátká). Jak může vypadat hořák SPOOL-GUN je na následujícím obrázku:

Profi SPOOL-GUN pistole

Profi SPOOL-GUN pistole 2

Továrně vyrobené SPOOL-GUN pistole.

Princip podávání drátu je neprosto shodný s klasickým tlačným uspořádáním. Drát je pomocí podávacího mechanismu odvíjen z cívky a posouván k ústí hořáku. V tomto případě je ale ústí hořáku od podávacích kladek vzdálené opravdu jen pár centimetrů. Navíc je podávací dráha neohebná a někdy i zcela přímá. Lepší podmínky pro tlačné podávání drátu už asi být nemohou. SPOOL-GUN je tak ideální zejména pro svařování hliníkových materiálů dráty o malém průměru.

Protože to celé svářeč drží v jedné ruce (ačkoliv si ji obvykle druhou rukou ještě přidržuje), je hlavním požadavkem na tento typ hořáku nízká hmotnost. Pochopitelně, že není možné do hořáku SPOOL-GUN vsadit jen tak nějakou cívku. Asi si umíte představit, že ani s populární "pětikilovkou" D200 by to nebylo ono. Manipulovat s cca 6-7 kg těžkým hořákem v jedné ruce by bylo opravdu krajně nepohodlné, ne-li dlouhodobě nemožné. Proto se tyto hořáky omezují jen na použití cívek typu D100:

MIG cívky 100 mm

Ukázky mikrocívek D100 o průměru 100 mm.

Cívky typu D100 mají tyto parametry: průměr 100 mm, výška 45 mm, průměr otvoru 16 mm. Hmotnost návinu je maximálně 1 kg (platí pro ocelové dráty). Na těchto cívkách se dodávají jak běžné ocelové dráty pro konstrukční oceli, tak dráty nerezové. K vidění je i hliník a trubičkový drát s vlastní ochranou. Je možné, že sortiment drátů na D100 je podstatně vyšší, ale přinejmenším v ČR budete jiné dráty shánět asi marně. Na cívky s "běžným" drátem narazíte především v supermarketech, neboť se používají i v primitivních "hobby céóčkách" prodávaných tamtéž. Nevýhodou těchto cívek je především velká tvarová paměť drátu navinutého na malém průměru. Ovšem při použití ve SPOOL-GUN to až tak nevadí. V klasickém céóčku je to horší. Další nevýhodou je dost vysoká cena drátu v porovnání se stejným drátem na větší cívce (v přepočtu na 1 kg). Cívečka o hmotnosti 1 kg se téměř nemusí brzdit. Její setrvačnost není velká. A když už, stačí jednoduché přibržďování třením, třeba o kryt cívky.

Také podávací mechanismus SOOL-GUN musí být velmi malý a lehký. Například na obrázku zcela nahoře je pistole s vestavěným podavačem, který se používá v levných hobby MIG/MAG svářečkách. Jedná se o pistoli spíše pro hobby svyřování. Profesionální hořáky (druhý obrázek) obsahují speciálně vyvinuté miniaturní podavače, které jsme si již představili v předešlém článku v odstavci o hořácích PUSH-PULL. V podstatě je hořák SPOOL-GUN jen vylepšenou verzí hořáku PUSH-PULL. Vylepšení spočívá v přidaném držáku na cívky D100 se svařovacím drátem. Délka propoje mezi SPOOL-GUN a svářečkou je prakticky neomezená. Snad jen průřezem silového vodiče.

Hořáky SPOOL-GUN se obvykle připojují k běžným MIG/MAG svářečkám pomocí centrálních konektorů (tzv. eurokonektorů), stejně jako klasické MIG/MAG hořáky. Dodávku svařovacího proudu a ochranného plynu tedy zajistí svářečka. Dodávku drátu do svarové lázně zajišťuje pouze SPOOL-GUN hořák. Podavač ve svářečce zůstává nevyužitý. Regulace motoru podavače vestavěného do SPOOL-GUN pistole může být zajištěna externím regulátorem, nebo regulátorem svářečky. V prvním případě je nutné mít ještě externí krabičku s elektronikou řídící otáčky motoru (viz. obrázek), ve druhém případě se původní motor podavače svářečky odpojí a místo něj se připojí motor podavače hořáku. Je ovšem nutné aby motory byly na stejné jmenovité napětí.

Externí regulátor pro SPOOL-GUN

Příklad externího regulátoru otáček pro SPOOL-GUN.

Hořák SPOOL-GUN lze ale také připojit k jakémukoliv zdroji svařovacího proudu s parametry odpovídajícími MIG/MAG svařování. Nemusí to být tedy klasické céóčko, ale v praxi postačí jakýkoliv odpovídající transformátor, usměrňovač a tlumivka. Odpovídající znamená především dostatečně výkonný a s tzv. plochou statickou charakteristikou. Lze také využít některé současné multifunkční invertory, které mohou být zdroji pro MIG/MAG svařování. Pochopitelně je vždy nutné vyřešit regulaci otáček podavače, spínání zdroje a vedení + spouštění plynu.

Tolik tedy představení principu hořáků SPOOL-GUN. Jak jsme uvedli hned v úvodu, v profesionální praxi se tyto hořáky moc nepoužívají, zejména z důvodu obtížné dostupnosti a vysoké ceny maličkých cívek s drátem. Ovšem pro amatéry mohou být tyto hořáky docela zajímavé. Při nějakém hobby kutění se toho zase tolik nespotřebuje, a tak vyšší cena drátu tolik nevadí. Naopak třeba v případě nerezu v tom alespoň neleží tolik peněz, protože 1 kg cívka je pořád mnohem levnější než 5 kg cívka. I když v přepočtu na 1 kg je drát na D100 dvakrát dražší než na D200. Další důvody proč může být SPOOL-GUN pro amatéry zajímavý napověděl i předešlý odstavec. Jenže i díky své malé rozšířenosti jsou tyto hořáky bohužel velmi drahé. Asi proto se dá občas narazit na zajímavou amatérskou konstrukci. Tři takové představíme v dalším článku. Zatím se podívejte na SPOOL-GUN v akci:

Svařování s pistolí SPOOL-GUN

Takhle se svařuje se SPOOL-GUN pistolí.


Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).


Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky



  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line



  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:



Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání



  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11375 (11375 hl.)
Chodím sem docela často
8750 (8750 hl.)
Občas sem zajdu
9049 (9049 hl.)
Jsem tady poprvé
9227 (9227 hl.)

Celkem hlasovalo: 38401



  Statistika



  Kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!