Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování MIG/MAG (céóčka)

* Asi nejjednodušší céóčko pod sluncem.

Vydáno 15. 11. 2008 (41884 přečtení)

V současné době jsme svědky stále většího zlevňování některých výrobků, svářečky nevyjímaje. Ovšem potenciální zájemci o superlevné výrobky by si měli uvědomit, že opravdu platí: něco za něco, resp. že nedostávají slevu zadarmo... Příkladem může být i MIG/MAG svářečka popsaná v tomto článku.

Je obdivuhodné jak dokážou někteří výrobci očesat své výrobky, aby u jejich fotografií na letácích chrámů konzumu mohly svítit hóóódně sympatické ceny. Vždy, když se s nějakým takovým šidítkem setkáme, říkáme si, že víc už to prostě nejde. Jsou určité věci, které třeba MIG/MAG svářečka musí mít. Dobrá. Že se v první řadě poroučel stykač (či relé) a výstup je tak stále pod napětím, na to jsme už docela zvyklí. Dá se to i posléze řešit. Jako u toho Bimaxe tady.

Že se elektronika pro řízení otáček podávacího motoru nahradí srážecími odpory, už taky vídáme nějaký ten pátek. I tohle se dá řešit, pokud to tedy má smysl. Elektronika se dá postavit, třeba podle zapojení z tohoto článku.

O tom, že se dá vedení pro ochranný plyn a vše co s tím souvisí zcela odstranit a nabídnout uživatelům "progresivní" metodu svařování plněnou drátovou elektrodou s vlastní ochranou, se nemá smysl rozepisovat. To je také známá věc. Co na tom, že tyto trubičkové dráty jsou drahé a jejich sortiment je značně omezený.

Že lze nahradit bržděný nosič cívky vertikálním trnem a nechat cívku "naplacato" se vláčet po plechu svářečky už jsme také zmiňovali, třeba v článku Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit II.

O zmenšení rozměrů svářečky (pod záminkou miniaturizace, ve skutečnosti jde ale o úsporu materiálů) tak, aby se tam nevešla ani běžná cívka K200 jsme informovali pro změnu zase v článku Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit I. Koneckonců, do prospektu se to nafotí tak, že to vypadá jak pořádný dělo, vedle kterého je WLSP 315 jen uťáplý mrňous. Á propos, že by se do tak malé krabičky ventilátor stejně nevešel, je snad jasný, ne?

A to, že některé svářečky mají svým výkonem blíže k nabíječkám teď ponechme stranou. To je standardní metoda snížení ceny. Takže...

Co ještě zbývá?

Co se dá z MIG/MAG svářečky ještě odstranit, aby cena byla ještě nižší? Zkusme se nad tím zamyslet. Pokud jste klasické céóčko postupně očesávali s námi podle předchozích odstavců, moc vám toho nezbylo. Silová část sestává z miniaturního trafa, usměrňovače a tlumivky. Drát tlačí maličký hračkový motorek, který je napájen napřímo, nebo přes odpor ze svařovacího napětí. Drát se nějak podávat musí, a kdybychom se pokoušeli o nějaký ruční pohon, asi by to levněji nevyšlo. To ne. Tudy cesta nevede. Plyn tam nemáme vůbec. Krabice už více zmenšit nejde, už takhle někdy máme cívku zvenčí. Takže co tedy?

Musíme se vrátit k té silařině. Tam se něco vyhodit musí. A proč tam vlastně máme ten usměrňovač? Vždyť obalenými elektrodami se také svařuje střídavým proudem a stačí na to jenom jednoduché trafo. Proč sakra všichni cpou do Migovek usměrňovač? Že se to tak prostě dělá už léta? Že tam být musí? Pche! A máme to! Převratný nápad je tady. Už víme co ještě vyhodit:

Usměrňovač!

Jenže když vyhodíme usměrňovač zjistíme, že tam máme zcela zbytečnou tlumivku. Vždyť ta už teď dokonce musí jít pryč! Její indukčnost nám nahradí sekundár trafa. To je ale úspora. Takže další díl jde z kola ven:

Tlumivka!

A teď máme v krabici skoro prázdno. Co ji ještě zmenšit? Ale jen trochu. Pak už by mohlo vypadat podezřele. Už takhle jsme ušetřili skoro dva tisíce. Když to dáme o tisícovku levnějc než konkurenční šity v našem BauKaufu, lidi nám utrhaj ruce. A že se s tím svařovat nedá? No a co? Zajímá to někoho?

Díky své ceně, která bude na letáčcích vypadat určitě fantasticky, si takový stroj pořídí spousta zájemců o svařování. Kartónová krabice bude pestře potištěná, křiklavé nápisy MIG/MAG Welding Machine budou působit impozantně a to vše se bude krásně vyjímat na vozíku, který si šťastný majitel třeba právě teď tlačí ze svého oblíbeného nákupního centra ke svému milovanému autíčku...

GOOD LUCK!


Myslíte si, že taková svářečka neexistuje? Ach jo. Takovejch naivků po světě běhá...

EasyMIG 105 1

Seznamte se: EASYMIG 105, 90A/6%

EasyMIG 105 2

Strojovna EASYMIGu. Že toho ale moc nezbylo, co?

A pro nevěřící Tomáše ještě schémátko z originální příručky ke "svářečce":

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

EASYMIG 105 - schéma zapojení.

Ale abychom byli spravedliví. EASYMIG obsahuje elektroniku pro řízení otáček motoru. Sice velmi jednoduchou, ale s opravdovým potenciometrem. Popravdě řečeno to zas není tak překvapující, protože motor musí být napájen z usměrněného napětí a tudíž tam byl potřeba stejně malý usměrňovač.Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).


Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11625 (11625 hl.)
Chodím sem docela často
9035 (9035 hl.)
Občas sem zajdu
9327 (9327 hl.)
Jsem tady poprvé
9480 (9480 hl.)

Celkem hlasovalo: 39467  Statistika  Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!