|
Tipy pro MIG/MAG - vedení hořáku.Vydáno 03. 06. 2009 (63702 přečtení)Svařování MIG/MAG je, zejména mezi amatéry, považováno za nejjednodušší metodu svařování. Zkrátka panuje názor, že se jen mačká tlačítko a ono to nějak vaří samo a není nutné o tom nic vědět. Jenže to je bohužel omyl. Pro kvalitní MIG/MAG svařování jsou nutné odborné znalosti. Některé z nich vám předkládáme v seriálu Tipy pro MIG/MAG. Dnes si mimo jiné ukážeme, co všechno se dá ovlivnit pouhým způsobem držení a vedení MIG/MAG hořáku. Následující tipy jsou převzaty z návodu k obsluze (manuálu) legendárního českého svařovacího MIG/MAG poloautomatu WLSP 315. Manuál k této svářečce dokáže téměř suplovat i učebnici svařování. Tak rozsáhlé informace obsahuje. To se dnes už moc nevidí. Dnešní návody jsou obvykle jen ledabyle nakopírované cancy o pár stanách a obsahují z poloviny bezpečnostní varování a ve druhé polovině jsou vyjmenovány důvody proč vám nebude uznána reklamace. Pochopitelně existují vyjímky. Ale to odbočujeme. Pojďme k tipům: Vliv rychlosti svařování.Rychlost svařování, neboli rychlost vedení hořáku, má zásadní vliv na kvalitu svaru. Příliš vysoká rychlost (obrázek vlevo) má na svědomí širokou a převýšenou housenku a malý závar. Toho je možné využít při svařování tenkých materiálů. Naproti tomu příliš nízká rychlost (vpravo) vede k úzké housence s minimáním převýšením a k vysokému závaru. Při svařování tenkých materiálů se tak mohou tvořit krápníky v kořeni. Cílem svářeče je najít a udržet optimální rychlost svařování, kde je výsledný svar ideální, viz obrázek uprostřed. Vše je zřejmé z následujícího obrázku, který si můžete rozliknout: (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Vliv rychlosti vedení hořáku (svařovací rychlosti).Vliv délky vyložení (výletu) drátu.Vliv délky volného konce drátu (tzv. vyložení či výlet drátu) jsme si ukázali již v článku vyložení drátu. Následující obrázek shrnuje dopady příliš krátkého (vlevo), příliš dlouhého (vpravo) a optimálního (uprostřed) vyložení. Jak je vidět, má délka vyložení vliv na svařovací napětí, svařovací proud, šířku a převýšení housenky a hloubku závaru: (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Vliv délky vyložení (výletu drátu).K délce vyložení (výletu) drátu se váže i následující obrázek. Kromě optimální délky vyložení = 10x průměr drátu (pro čisté CO2) je zde znázorněna i optimální délka odsazení průvlaku vzhledem ke konci hubice (tzv. utopení průvlaku v hubici):
Vyložení (výlet) drátu + utopení průvlaku.Vliv sklonu hořáku (směru svařování).Snad každý MIG/MAG svářeč ví, že lze hořák vést dvěma směry. Lze svařovat tzv. postupem tlačným (vpřed) a postupem tažným (vzad). Postupem tlačným (vlevo) získáme užší housenku s malým převýšením a velkým závarem. Svařování vpřed je tedy vhodné pro silnější materiály. Naopak postupem tažným (vpravo) můžeme svařovat hlavně tenké materiály, neboť závar je mělčí. Lze také hořák držet zcela kolmo, a jak ukazuje prostřední obrázek, je to ideální. Jenže pak svářeč na svarovou lázeň nevidí, a proto se to hlavně používá jen v mechanizovaném a automatizovaném svařování. (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Vliv sklonu hořáku.Vliv sklonu základního materiálu.Obdobných výsledků jako při různém sklonu hořáku lze dosáhnout i sklonem základního materiálu. Jen to funguje obráceně. Následující obrázek snad nepotřebuje žádný komentář. (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Vliv sklonu základního materiálu.Vliv průměru svařovacího drátu.Následující obrázek opět ponecháme bez komentáře, neboť jeho význam je zřejmý: (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Vliv průměru svařovacího drátu.Kam dál?Mnoho dalších tipů pro MIG/MAG svařování si můžete, mimo jiné, nastudovat ve výborném dokumentu firmy Lincoln Electric, který naleznete v sekci Ke stažení pod názvem lincoln_mig_welding_guide.pdf. Dokument je v angličtině.
Diskuse k článku:
Související články: Amatérská MIG/MAG svářečka. (10.10.2012) Tipy pro MIG/MAG - volba hubice hořáku (22.08.2012) Spálený hořák, aneb Já to říkal! (28.11.2009) Kuriózní závady MIG/MAG hořáků. (15.11.2009) Tipy pro MIG/MAG - bodovací hubice. (30.09.2009) Tipy pro MIG/MAG - vyložení drátu. (04.03.2009) Güde MIG 155/4 A - malá MIG/MAG svářečka. (19.02.2009) Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček III. (24.01.2009) Druhy cívek pro dráty MIG/MAG. (21.01.2009) Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček - II. (04.12.2008) Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček. (22.11.2008) Asi nejjednodušší céóčko pod sluncem. (15.11.2008) Úprava MIG/MAG svářečky pro svařování sítí. (08.11.2008) Jak připojit vodou chlazený hořák k suché (nejen) MIG/MAG svářečce. (18.10.2008) Postavte si MIG/MAG svářečku - céóčko. (01.03.2008) MIG pájení (09.02.2008) MIG nebo MAG? Jaký je rozdíl? (06.02.2008) Doma postavené céóčko. (09.05.2007) Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit II. (13.12.2006) Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit I. (05.12.2006) Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí. Celý článek | Vložil: administrator | |
|