Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování MIG/MAG (céóčka)

* Úprava MIG/MAG svářečky pro svařování sítí.

Vydáno 08. 11. 2008 (24377 přečtení)

Již několik let se v módě drží tzv. drátěné programy, které se využívají zejména pro vybavení prodejen a jiných provozoven. Jedná se o různé poličky, aranžérské sítě, stojany na prospekty a jiné. Výrobou drátěného programu se zabývá celá řada firem, včetně malých zámečnických dílen. Obvyklou metodou výroby těchto programů je svařování elektrickým odporem na bodovkách (jednoúčelových i univerzálních). Ovšem zejména malé dílny svařují některé tyto výrobky metodou MAG, tedy klasickým "céóčkem". Ponechme stranou ekonomiku této metody při této výrobě a podívejme se na jeden problém, se kterým se provozovatelé odbočkových MAG svářeček při výrobě drátěných programů a také armovacích sítí potýkají.

Tím problémem je nutnost časté výměny stykače ve svářečce. Při svařování sítí je totiž stykač značně namáhán, protože se svařují jen krátké spoje velmi rychle za sebou. Stykač tak neustále zapíná a rozpíná a s tím je spojené rychlé opotřebení kontaktů stykače. Na kontaktech totiž dochází k vytahování elektrického oblouku a tím se kontakty opalují a ničí. Při běžném použití je životnost stykače ve svářečce několik let. Při svařování sítí může stykač odejít i za 14 dní (ověřeno v praxi). A při ceně stykače okolo 1000,- kč (+ cena práce) se jedná o poměrně nákladnou záležitost, nemluvě o prostojích při poruše.

Svařovaná armovací síť

Ilustrační obrázek: svařovaná armovací síť.

Řešení č. 1 - režim stehování.

Jednou z možností, jak častým poruchám stykače předejít, je využití tzv. režimu stehování, kterým disponuje většina profesionálních MIG/MAG svářeček. V tomto režimu, kdy se střídá nastavený čas svařování a nastavený čas prodlevy zůstává stykač trvale sepnut. Prostě si svářeč nastaví délku svařování a délku mezery a pak stačí jen držet spínač na hořáku a být s hubicí ve správný čas na správném místě. A to je problém. Zkuste si svařovat síť tak, že budete mít pevně daný čas svařování a pevně daný čas na přesun hořáku na další křížení drátů sítě... Takže tohle se prakticky nepoužívá a drtivá většina svářečů si časování řídí tak, že prostě podle potřeby spíná spínač na hořáku. A chudák stykač lítá sem a tam.

Bodování a pulzace u MIG/MAG

Potenciometry regulace bodu a mezery na MIG/MAG svářečce.

Řešení č. 2 - SSR.

Další možností je namontování bezkontaktního spínání namísto klasického stykače. Bezkontaktní spínače, tzv SSR - Solid State Relay, jsou oproti stykači absolutně tiché a nedochází zde k vytahování oblouku a ničení kontaktů. Žádné kontakty tam totiž nejsou. Spínání má na svědomí polovodičový prvek. Bylo by to ideální, kdyby: nebyly SSR tak drahé. Nabídka SSR je velmi široká a ceny se zdají příznivé, jenže pro potřeby spínání klasické transformátorové MIG/MAG svářečky potřebujeme SSR pro spínání induktivní zátěže. A ceny těchto SSR jsou stále dost vysoké. Levnější SSR, určené pro odporovou zátěž, ve svářečce dlouho nevydrží. Přesto je montáž SSR pro induktivní zátěž dobré řešení, zejména pokud je i ekonomicky výhodné (rozumějte, pokud si spočítáte, že se vám vyplatí).

SSR - relé

Ilustrační obrázek: 1-fázové a 3-fázové SSR.

Řešení č. 3 - jednoduchá úprava svářečky.

Další možností je jednoduchá úprava svářečky, kterou vám zde předkládáme. Úprava je velmi jednoduchá a hlavně levná. Ve svářečce zůstává původní stykač, ale jeho životnost se při správném používání upravené svářečky značně prodlouží, jako by se ani nevařili sítě...

Úprava spočívá v přidání spínače, kterým se stykač sepne natrvalo. Spínačem na hořáku tak svářeč ovládá pouze posuv drátu a pouštění plynu. Stykač zůstává sepnut. Po rozpojení přidaného spínače se svářečka vrací do běžného režimu. Principiální schéma úpravy je na následujícím obrázku:

Schéma úpravy pro MAG svařování sítí

Schéma úpravy pro MAG svařování sítí.

Jak je vidět, jedná se opravdu o triviální úpravu. Kontakt přidaného spínače S je připojen paralelně ke kontaktům relé Re ovládajícího stykač K svářečky. Toto relé je součástí řídící desky svářečky. Konkrétní zapojení se bude lišit v závislosti na typu stroje. Stykače bývají napájeny z pomocného transformátorku Tr poskytujícího střídavé napětí obvykle 24V, ale jsou možné i varianty s napájením 42V či 48V AC. Ze stejného transformátorku bývá napájena i řídící deska (někdy ovšem z jiného vinutí, proto berte uvedené schéma s rezervou). Napájecímu napětí a proudovému odběru cívky stykače je nutné podřídit výběr spínače. V praxi bohatě vyhoví jakýkoliv spínač na síťové napětí (250V / cca 4A). Třeba klasická "česká páčka" ze šuplíkových zásob:

Páčkový spínač / přepínač

Přidaný spínač (na schématu je označen modře) můžeme umístit do prostoru podavače, nebo na čelní panel svářečky. Spínač by měl být opatřen popisky, například SÍTĚ a NORMAL. K označení lze použít třeba pásku DYMO. Koumáci určitě vymyslí i jednoduchou (třeba s LED) indikaci zapnutí funkce SÍTĚ.

Úprava byla realizována již na několika svářečkách, vždy k plné spokojenosti jejich provozovatelů, neboť ihned odpadly problémy s výměnou opotřebených stykačů při svařování sítí.

S touto úpravou je ale nutné se trochu naučit žít. Zejména je nutné věnovat pozornost seřízení doběhu podávání po rozepnutí spínače na hořáku, aby nedocházelo k zatavování drátu do průvlaku. A také je nutné po dokončení zakázky na sítě přepínač SÍTĚ/NORMAL přepnout do polohy NORMAL ještě předtím, než zavoláte servis, že vám nevypíná svářečka (stalo se)Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).


Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11625 (11625 hl.)
Chodím sem docela často
9035 (9035 hl.)
Občas sem zajdu
9327 (9327 hl.)
Jsem tady poprvé
9480 (9480 hl.)

Celkem hlasovalo: 39467  Statistika  Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!