|
MIG nebo MAG? Jaký je rozdíl?Vydáno 06. 02. 2008 (131535 přečtení)Dá se MIG svářečkou svařovat MAG? Můžeme MAGem vařit hliník? Je lepší MIG nebo MAG? A jaký je mezi nimy vůbec rozdíl? Na tvářích zkušených svářečů a odborníků je teď znát buď úsměv a nebo zděšení, ale Svarinfo čtou i ti méně zkušení. A právě pro ně mohou být odpovědi na výše položené otázky docela důležité. Najdou je v následujícím textu... Co znamená MIG a MAG?Zkratkami MIG a MAG označujeme poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře inertního (MIG) nebo aktivního (MAG) plynu. Proč poloautomatické? Protože přídavný materiál, který označujeme jako tzv. drátovou elektrodu, je do místa svařování přiváděn motorizovaným pohonem na základě povelu svářeče. Tento povel vydá svářeč stisknutím spínače na hořáku. Svářeč také vede hořák ručně. Takže tu máme automatické podávání drátu na základě ručních povelů svářeče, který ručně vede hořák. Není to svařování ani automatické ani čistě ruční. Odtud poloautomatické svařování. Pokud bychom hořák upnuli do ramene robotu, který hořák povede a bude svářečku ovládat, bude se jednat o automatické MIG/MAG svařování. Pokud si budeme točit cívkou s drátem sami a sami povedeme hořák, bude se jednat o ruční MIG/MAG svařování. Ale to je asi krajně nepravděpodobné :-) Pojem drátová elektroda znamená, že přídavný materiál, který je zpravidla navinut na cívce a podáván bovdenem v hořáku do místa svařování, tvoří jednu elektrodu hořícího oblouku. Drát je tedy tzv. "pod proudem". Druhou elektrodu tvoří svařovaný materiál, který je ke svářečce připojen pomocí tzv. zemnící svěrky. Svařované místo musí být během MIG/MAG svařování chráněno ochranným plynem, který zamezuje přístupu vzduchu k roztavenému svarovému kovu - svarové lázni. A rozdíl mezi MIG a MAG svařováním je právě v použitém ochranném plynu. Takže se na to dále podíváme podrobněji. Svařování MAG.
Zkratka MAG pochází z anglického Metall Active Gas a označuje tedy poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře aktivního plynu. Aktivní plyn má kromě ochranné funkce (zamezit přístupu vzduchu k roztavenému kovu) za úkol ještě vstupovat do chemických reakcí ve svarové lázni. Aktivní plyn se tedy aktivně podílí na procesech, které probíhají v roztaveném svarovém kovu. Jako aktivní plyny se v současné době nejčastěji používají následující plyny a směsi plynů:
Princip MAG svařování.Souhrnně lze tedy říci, že MAG svařování je vhodné na svařování ocelí a to díky použitému aktivnímu plynu. Názorně to představuje předchozí obrázek. Čili pokud svařujeme oceli a používáme jeden z výše uvedených plynů, vždycky svařujeme MAGem. A to i přesto, že drtvivá většina svářečů s klidem prohlásí, že svařují MIGem. Slůvko MIG je totiž možná libozvučnější, ale na označení svařování ocelí se opravdu nehodí. Proč, to si vysvětlíme v další kapitole. Svařování MIG.
Zkratka MIG pochází z anglického Metall Inert Gas a označuje poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře inertního plynu. Inertní plyn má pouze ochrannou funkci spočívající v zamezení přístupu vzduchu k roztavenému kovu. Žádných chemických reakcí ve svarové lázni se inertní plyn neúčastní a je tedy k chemickým procesům zde probíhajícím netečný neboli inertní. Inertní plyny se používají zejména při svařování lehkých kovů. Jako inertní plyny se v současné době nejčastěji používají následující plyny a směsi plynů:
Princip MIG svařování.Pokud uděláme opět shrnutí, je MIG svařování vhodné na svařování hliníku a jeho slitin, svařování a navařování slitin mědi (zejména bronzů), titanu a obecně pro svařitelné lehké kovy. To vše při použití inertního plynu. Názorně to představuje předchozí obrázek. Mnoho svářečů stále tvrdí, že svařují MIGem, ačkoliv svařují uhlíkovou ocel třeba v čistém CO2. Je to zažité a ustálené tvrzení. Ve skutečnosti však svařují metodou MAG. Svařovat oceli v inertním plynu je za určitých podmínek také možné, ale v praxi se téměř nepoužívá. Pouze v opravdu specifických případech. Rozdíl mezi MIG a MAG svářečkou.A teď se tedy dostáváme k tomu, jaké jsou vlastně rozdíly mezi svářečkami pro MIG a pro MAG svařování. Ti, kdo četli pozorně, už to ví. Rozdíl není žádný! Svářečky MIG a MAG jsou zcela totožné. Rozdíl je pouze v tom, jaký plyn použijeme (Inertní/Aktivní) a co s tím budeme svařovat. Proto se taky tyto svářečky označují souhrnným názvem MIG/MAG svářečky. Bývají zde sice určitá specifika, jako že pro svařování hliníkových materiálů je vhodné 4-kladkové podávání namísto 2-kladkového, ale o tom zase někdy příště. Takže až zase zapnete své "céóčko" a budete svařovat ocelový rám, klidně si dál říkejte, že to svařujete MIGem. Ti zasvědcení i vy sami už budete vědět, že ve skutečnosti svařujete metodou MAG. Ještě k použitým plynům...Na úplný závěr ještě jeden obrázek. Jsou na něm vidět rozdíly v závaru při použití různých druhů aktivních a inertních plynů:
Rozdíly v závaru při MIG a MAG svařování.
Diskuse k článku:
Související články: Amatérská MIG/MAG svářečka. (10.10.2012) Tipy pro MIG/MAG - volba hubice hořáku (22.08.2012) Spálený hořák, aneb Já to říkal! (28.11.2009) Kuriózní závady MIG/MAG hořáků. (15.11.2009) Tipy pro MIG/MAG - bodovací hubice. (30.09.2009) Tipy pro MIG/MAG - vedení hořáku. (03.06.2009) Tipy pro MIG/MAG - vyložení drátu. (04.03.2009) Güde MIG 155/4 A - malá MIG/MAG svářečka. (19.02.2009) Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček III. (24.01.2009) Druhy cívek pro dráty MIG/MAG. (21.01.2009) Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček - II. (04.12.2008) Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček. (22.11.2008) Asi nejjednodušší céóčko pod sluncem. (15.11.2008) Úprava MIG/MAG svářečky pro svařování sítí. (08.11.2008) Jak připojit vodou chlazený hořák k suché (nejen) MIG/MAG svářečce. (18.10.2008) Postavte si MIG/MAG svářečku - céóčko. (01.03.2008) MIG pájení (09.02.2008) Doma postavené céóčko. (09.05.2007) Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit II. (13.12.2006) Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit I. (05.12.2006) Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí. Celý článek | Vložil: administrator | |
|