Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Počet zobrazených článků: 47 (z celkem 97 nalezených)

|0-50|50-97|

MOT a jeho využití při bastlení svářeček.
(Svařování elektrodou (MMA), 09.04.2008)
V poslední době jsme zde na Svarinfu publikovali nebo nabídli ke stažení celou řadu návodů na amatérskou výrobu svářeček. Děláme to na popud Vás, čtenářů Svarinfa, kteří si o podobné návody píšete. A jak je vidět třeba na Svarfóru, je amatérská stavba svářeček stále docela populární. Při konstrukci svářečky s klasickým transformátorem je největším problémem zpravidla obstarání samotného trafa. Co takhle využít MOT?Systém značení obalených elektrod ESAB OK.
(Svařování elektrodou (MMA), 05.04.2008)
V předešlém článku o systému značení elektrod jsme se seznámili se značením elektrod ESAB pocházejících ještě z produkce bývalých Železáren Vamberk. Nyní si posvítíme na systém značení elektrod ESAB řady OK, které postupně ty původní "ŽAZácké" nahrazují.Dálková regulace svářečky.
(Svařování elektrodou (MMA), 26.03.2008)
Dálkové regulátory svářecího proudu nejsou v současné éře moderních miniaturních invertorů již zdaleka tak aktuální jako kdysi. Pokud ale provozujete třeba WTU 315, nebo něco podobně "obrovského", může pro vás být dálkový regulátor stále atraktivním doplňkem. Pokud jej nemáte, můžete si jej postavit. Není to vůbec nic složitého, jak uvidíte v tomto článku.Systém značení obalených elektrod ESAB - ŽAZ Vamberk.
(Svařování elektrodou (MMA), 22.03.2008)
Československý výrobce přídavných materiálů - Železárny Vamberk - zavedl vlastní systém označování obalených elektrod. Po roce 1989 byly ŽAZ Vamberk převzaty koncernem ESAB, který toto značení převzal a u vybraných elektrod jej udržuje dodnes. Pojďme si tento systém značení přiblížit...Jak se bastlí invertor.
(Svařování elektrodou (MMA), 19.03.2008)
A máme tu další amatérský svářecí invertor! Tentokrát ze Slovenska. Vznikl v rekordně krátkém čase a vznikl i díky článkům na tomto serveru. Detailní popis se teprve chystá, tak zatím vezměte za vděk malou upoutávkou a videem...Svářečka SEAK SL 140 FET.
(Svařování elektrodou (MMA), 20.02.2008)
Pan Petr Malý, který se zabývá opravami svářecí techniky, nám zaslal obrázky zajímavé svářečky. Přestože se jedná o již zastaralou technologii, je stroj docela zajímavý a hlavně velmi vzácný. Berte tedy tento článek jako jakousi kuriozitku.Plánky svářeček
(Svařování elektrodou (MMA), 16.02.2008)
Aktualizováno !
Přestože by se mohlo zdát, že stavět v dnešní době svářečku amatérsky je naprostý nesmysl, jsme stále dotazováni na nějaké plánky svářeček. Dobrá tedy. V následujícím textu je seznam souborů se schématy a popisy svářeček a příslušenství, které jsme posbírali na internetu.Hotstart ke svářečce.
(Svařování elektrodou (MMA), 13.02.2008)
Obvod HOT START ve svářečkách na svařování obalenou elektrodou usnadňuje zapalování oblouku. Přestože se používá poměrně krátkou dobu a bývá součástí hlavně moderních svářecích invertorů, není to nic magického. Obvod Hot Start si může postavit každý a dovybavit jím libovolnou svářečku s plynulou elektronickou regulací. Jak na to se dozvíte v tomto článku.Svářečka z dynama.
(Svařování elektrodou (MMA), 26.01.2008)
Tzv. rotační svářečky jsou stále velmi populární. I přes některé prokazatelné nevýhody, mají stále řadu příznivců, kteří na ně nedají dopustit a vyzdvihují jejich svářecí vlastnosti. Jednou z oblíbených amatérských konstrukcí je elektrodová svářečka z dynama poháněného asynchronním elektromotorem. A právě na takovou svářečku vám nyní přinášíme návod.Tuning levné trafosvářečky III.
(Svařování elektrodou (MMA), 15.12.2007)
V předešlém díle vestavěl náš tuner do supermarketové trafosvářečky usměrňovač sestávající ze 4 výkonových diod. A zjistil to, co již mnozí před ním a to, co teprve zjistí mnozí po něm. Nefunguje to! Ovšem náš tuner měl štěstí, že narazil na stránky Svarbazaru a tam se dozvěděl, že se to ještě musí vyhladit...Tuning levné trafosvářečky - II.
(Svařování elektrodou (MMA), 08.12.2007)
V předešlém díle tohoto miniseriálu jsme si ukázali jak tuner do své trafosvářečky vestavěl ventilátor. Trafo znatelně ožilo, jenže....Tuning levné trafosvářečky I.
(Svařování elektrodou (MMA), 02.12.2007)
Občas se stane, že zakoupený výrobek, ač jinak v pořádku, nesplňuje naše představy o jeho použitelnosti. Co teď? Můžeme se pokusit sehnat něco jiného, a nebo se můžeme pustit do tzv. DODO, neboli "dodělej doma". Přestože DODO už není tak populární jako dříve (kdy to bylo spíše smutnou nutností), stále se najde dosti DODO příznivců. Buď proto, že prostě nic jiného nezbývá, a nebo pro tu radost z domácího kutění. A jak si kutil poradí třeba s levnou trafosvářečkou a "vytuní" ji k obrazu svému, vám představíme v tomto miniseriálu. Takže dejme slovo tunerovi...Bazická nebo rutilka ?
(Svařování elektrodou (MMA), 29.11.2007)
V předchozím článku o obalech obalených elektrod je v závěru taková "rouhačská pasáž". Je tam popisováno proč může být pro amatérské svařování výhodnější používat rutilové elektrody i v případě, že si koupíte moderní invertor. Autor na svém názoru trvá. Ovšem platí, že co člověk to názor. A proto vám nyní předkládáme i názor opačný. Začalo to dopisem....Obaly obalených elektrod - který zvolit?
(Svařování elektrodou (MMA), 22.11.2007)
Asi každý, kdo někdy svařoval elektrodou ví, že elektrody mají jakési obaly. A každý ví, že podle obalu rozlišujeme elektrody na rutilové, bazické, kyselé a další. K čemu je obal dobrý, jaké jsou druhy obalů a jaký použít obal na jakou svářečku, se dozvíte v tomto článku...Český amatérský invertor - jak to pokračuje?
(Svařování elektrodou (MMA), 13.11.2007)
Předchozí článek o českém amatérsky vyrobeném invertoru vzbudil velký ohlas. Nyní přinášíme nové fotografie finální verze a informace o chystané dokumentaci.Amatérský invertor z Ruska.
(Svařování elektrodou (MMA), 27.10.2007)
Amatérský svářecí invertor, popsaný v jednom z předešlých článků, vzbudil velkou pozornost. Jen je škoda, že zatím není k dispozici dokumentace. Ovšem pídili jsme se dál a našli jsme. Amatérské invertory se hojně staví třeba v Rusku...Doma dělaný svářecí invertor.
(Svařování elektrodou (MMA), 06.10.2007)
Bylo jen otázkou času, kdy se objeví pokusy o amatérskou stavbu svářecího invertoru. Předkládáme vám nyní stručný popis jedné takové amatérské konstrukce, která je ale na velmi vysoké technické úrovni. Dejme tedy slovo autorovi konstrukce a staviteli...Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - IV.
(Svařování elektrodou (MMA), 01.10.2007)
Tak snad už naposledy se vracíme k usměrňování trafosvářeček. Tentokrát zveřejňujeme zapojení a konstrukci usměrňovače s tzv. velkou tlumivkou.
Doplněno v únoru 2010: Kdepak! Těch článků o usměrňovačích bude ještě moc!Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - III.
(Svařování elektrodou (MMA), 03.09.2007)
Aktualizováno - nové fotografie !
Přídavné usměrňovače pro usměrnění trafosvářeček stále neztrácejí na popularitě. Dnes přinášíme modifikaci již dříve uvedeného zapojení.Levná svářecí trafa z Číny
(Svařování elektrodou (MMA), 25.08.2007)
Následující článek jsme obdrželi od čtenáře ze Slovenska. Arno je odborník na slovo vzatý a podívejte se, jak v jeho testech dopadly levné čínské trafosvářečky ze supermarketu...Staré a ještě starší značení elektrod.
(Svařování elektrodou (MMA), 18.08.2007)
Občas se ještě stane, že do prodejny svářecí techniky přijde starší pán a požaduje svoje oblíbené elektrody "é čtyřicetdva jedenáct". Mladý a řádně proškolený prodavač je vedle jak ta jedle. Ví skoro všechno o všech elektrodách, ale tyhle nezná. Pracně z pána doluje na co, že to vlastně má a když to zjistí, nabídne mu náhradu v podobě ER 113. Přitom netuší, že E 42.11 a ER 113 jedno jest...Vyznejte se ve štítcích na elektrodách.
(Svařování elektrodou (MMA), 04.08.2007)
Každý, kdo pravidelně kupuje nebo používá obalené svařovací elektrody ví, že na krabičce je vždy nalepen jakýsi štítek se spoustou údajů o daných elektrodách. Málokdo ale dokáže tyto údaje rozluštit a vyznat se v nich. Pojďme se podívat jak na to.Konec výroby některých elektrod ESAB
a jejich náhrady

(Svařování elektrodou (MMA), 28.07.2007)
Letos v květnu vydala firma ESAB Vamberk novou verzi knižního vydání katalogu svých přídavných materiálů. Podle očekávání došlo k omezení sortimentu obalených elektrod, zejména elektrod z původní produkce Vambereckých Železáren. Pojďme se podívat, které elektrody ŽAZ Vamberk se odebraly do věčných lovišť a čím je můžeme nahradit (stav k 5/2007)...Svářecí transformátor z "třetího světa"
(Svařování elektrodou (MMA), 24.07.2007)
Opět jsme od čtenářů dostali velice zajímavé fotografie a opět od více lidí nezávisle na sobě v rozmezí dvou týdnů. Tyto internetem kolující obrázky ukazují, že bezpečnostní předpisy se dají vykládat velice rozmanitě. Také pod pojmem "úspornost" si lze představit různé věci. Podívejte se tedy na jeden úsporný a nebezpečný svářecí transformátor...Vnitřnosti KS 250
(Svařování elektrodou (MMA), 21.07.2007)
Svářecí tyristorový usměrňovač KS 250 zná asi každý. Jak ale vypadají jeho vnitřnosti ví jen málokdo...3-fázový transformátor s usměrňovačem.
(Svařování elektrodou (MMA), 07.07.2007)
Ještě jednou se vrátíme k tématu usměrnění trafosvářečky a zároveň plníme jedno přání ze Svar Fóra. Následující článek totiž popisuje domácí výrobu trafosvářečky s usměrňovačem. Zvláštností této konstrukce je to, že se jedná o 3-fázový transformátor s usměrňovačem bez tlumivky. Ale dejme slovo autorovi konstrukce...Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - II.
(Svařování elektrodou (MMA), 16.06.2007)
Článek volně navazuje na první článek o usměrňování trafosvářeček. Tentokrát jsou zveřejněna různá zapojení posbíraná na fórech v síti sítí...Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - I.
(Svařování elektrodou (MMA), 10.06.2007)
Znáte to. V práci se povaluje spousta bazických elektrod a vy máte doma jenom svářecí transformátor... Ne, tak tohle snad už neplatí. Doby, kdy bylo okrádání zaměstnavatele (kterým byl socialistický stát) takřka povinností, už jsou snad pryč. Důvody proč si usměrnit trafosvářečku mohou být i mnohem ušlechtilejší...Historická svářečka PRAGA.
(Svařování elektrodou (MMA), 04.06.2007)
Určitě se mrkněte do kuriozit v sekci Bazar. Nový přírůstek v podobě krásně zrekonstruované svářečky PRAGA P130 z roku 1946 si vaši pozornost určitě zaslouží!Regulátor k trafosvářečce
(Svařování elektrodou (MMA), 24.04.2007)
Regulovat svářecí trafo v primáru? Obvykle se tvrdí, že to nejde...Svařování v Egyptě
(Svařování elektrodou (MMA), 07.04.2007)
Svařuje se po celém světě, tak proč by Egypt měl být vyjímkou, že?Svářečka na baterky.
(Svařování elektrodou (MMA), 27.03.2007)
A je to tady! Jednou to přijít muselo. Už máme skoro všechno na baterky, tak proč ne svářečku, že?Svářecí invertory - pohled pod pokličku II.
(Svařování elektrodou (MMA), 07.03.2007)
V tomto pokračování série článků o konstrukci svářecích invertorů se podíváme na tzv. silovou výkonovou část typického jednofázového svářecího invertoru pro svařování obalenou elektrodou (MMA).A pak, že s tím nejde hnout ...
(Svařování elektrodou (MMA), 17.02.2007)
Pokud pokukujete po svářecím invertoru jenom proto, že s vaší starou mašinou už nemůžete hnout, podívejte se sem...Svařování metodou 111 - obalenou elektrodou.
(Svařování elektrodou (MMA), 30.01.2007)
Opět se souhlasem Českého svářečského ústavu, s.r.o. přebíráme velice pěkný článek. Tentokrát o svařování obalenou elektrodou.Házeti hrách na stěnu.
(Svařování elektrodou (MMA), 22.01.2007)
To by si mohl člověk plíce vymluvit. Smolíte se se Zlatými pravidly a pak vám na opravu přivezou tohle ...Vylepšujeme levné svářečky - I
dodatečná montáž ventilátoru.

(Svařování elektrodou (MMA), 12.11.2006)
Žijeme v konzumní společnosti, o tom není pochyb. Abychom mohli zkonzumovat co nejvíce, tlačíme na cenu zboží. V super a hypermarketech pak levně nakupujeme mnoho nepotřebných a mnohdy nepoužitelných věcí. Co ale dělat v případě, že téměř nepoužitelnou věc opravdu potřebujeme ? Někdy pomůže typicky české kutilství.Svářecí invertory - pohled pod pokličku I.
(Svařování elektrodou (MMA), 09.10.2006)
Svářecí invertory jsou fenoménem současnosti a zcela jistě jim bude patřit i budoucnost. V této nové minisérii článků se podíváme invertorům pod pokličku a ukážeme si jejich konktrétní řešení. Články jsou určeny zejména servisním technikům, ale na své si přijdou i elektronici a bastlíři.Svářecí kabely - jak správně zvolit ?
(Svařování elektrodou (MMA), 02.09.2006)
Svářecí kabely jsou důležitou, ale často přehlíženou součástí svařování. Jak vybrat správné kabely pro vaše potřeby a jak o ně pečovat, se dozvíte v tomto článku.Svářecí invertory IV. - Jak s nimi zacházet ?
(Svařování elektrodou (MMA), 13.07.2006)
Aktualizováno ! Zlatá pravidla nyní také jako PDF soubor v sekci Ke stažení !

Moderní svařovací invertory jsou obvykle výborné a spolehlivé stroje. Aby tomu tak v praxi opravdu bylo a neproměnily se v noční můru svářeče, je nutné respektovat některé základní zásady, nebo chcete-li zlatá pravidla:Svářecí invertory III. - Jak vybírat ?
(Svařování elektrodou (MMA), 29.06.2006)
Současná nabídka svařovacích invertorů je obrovská a do budoucna lze očekávat její další zvýšení. Předkládáme Vám pár tipů jak si vybrat tu správnou svářečku pro Vaše potřeby a s trochou nadsázky uvádíme 3 možné postupy při výběru:Svářecí invertory II. - Zkratky a pojmy
(Svařování elektrodou (MMA), 22.06.2006)
Všichni kdo se někdy zajímali o koupi nového invertoru, se jistě setkali s tím, že prodejce vyzdvihoval vlastnosti jako ARC FORCE, HOT START a další. Co tyto vesměs anglické pojmy znamenají? To se dozvíte v tomto článku.Svářečka ze supermarketu.
(Svařování elektrodou (MMA), 19.06.2006)
Aktualizováno !
V tomto článku přinášíme slíbený test svářečky WELDY 130, kterou jsme zakoupili v supermarketu za fantastických 1.190,- kč včetně DPH. Jak to dopadlo se dozvíte po kliknutí na celý článek ...Svářecí invertory I. - Co to je ?
(Svařování elektrodou (MMA), 15.06.2006)
Invertory jsou v módě. Tyto miniaturní svářečky potkáte na stavbách a montážích, ve výrobních halách a dílnách a v současné době pronikají i do domácích dílen, na chaty a chalupy. K tomuto rozšíření zcela jistě přispěly klesající ceny elektroniky.SOFTSTART - jednodušeji to nejde?
(Svařování elektrodou (MMA), 05.05.2006)
Opět se souhlasem přebíráme článek ze serveru www.jk-weld.cz. Jedná se o doplnění článku o tzv. SOFTSTARTU pro měkké zapínání svářeček.No comment ...
(Svařování elektrodou (MMA), 04.02.2006)
V jedné nejmenované zemi sídlí nejmenovaný výrobce svářeček ...Jednoduchý SOFTSTART
(Svařování elektrodou (MMA), 04.02.2006)
Vypadne Vám jistič při zapnutí svářečky? Postavte si SOFTSTART - zařízení omezující nárazový proud při zapínání velkých svářeček!|0-50|50-97|

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11579 (11579 hl.)
Chodím sem docela často
8971 (8971 hl.)
Občas sem zajdu
9269 (9269 hl.)
Jsem tady poprvé
9421 (9421 hl.)

Celkem hlasovalo: 39240  Statistika  Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!