Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování MIG/MAG (céóčka)

* Amatérské SPOOL-GUN hořáky pro MIG/MAG.

Vydáno 11. 02. 2009 (22432 přečtení)

O základních principech a vlastnostech svařovacích hořáků typu SPOOL-GUN pro MIG/MAG svařování jste si mohli přečíst v článku Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček III. Dnes přinášíme slíbený popis amatérsky vyrobených SPOOL-GUN pistolí.

Amatérské SPOOL-GUN pistole.

Pistole č.1:

První amatérská pistole SPOOL-GUN, kterou vám představíme, pochází z našich luhů a hájů. Je to prostě "Czech Product". Vznikla za jedno odpoledne (a je to na ní vidět) před mnoha lety a sloužila na svařování hliníkovým drátem.

Základem byla plastová deska o tloušťce 5 mm. Z té jsou vyříznuté obě části rukojeti a základna podavače. Jako podavač slouží kompletní plastový podávací mechanismus z nějakého levného céóčka. Jedná se takový ten podavač poháněný malým modelářským elektromotorkem. Podavač je přišroubován na základnu a motorek je "schován" v rukojeti. Dole jsou obě části rukojeti spojeny distančním sloupkem. V rukojeti jsou také dva mikrospínače, které jsou mechanicky spřažené aby spínaly současně. Jeden spínač spouští svářečku, druhý podavač, protože se zde jedná o nezávislé systémy.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 1

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Cívka velikosti D100 je umístěna na ramenech tvořených úhelníčky ze stavebnice Merkur. Tato ramena též tvoří uchycení rukojeti k základně. Osička cívky je ze silonu a brždění cívky zajišťuje pryžová (na fotkách ještě kartonová) podložka. Pod podavačem je na plechovém úhelníku přidělán potenciometr pro nastavení otáček podavače.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 2

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Vlastní regulátor otáček je nezávislý na svářečce. Byl vystavěn systémem "vrabčí hnízdo" a v podstatě se jedná o zapojení integrovaného obvodu NE555 jako PWM regulátoru. Regulátor je i se síťovým zdrojem vestavěn v samostatné malé krabičce a je tedy zcela nezávislý na svářečce.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 3

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Koncová svařovací část je vyrobena z mosazné silnostěnné trubky, ke které je kolmo přiletován hadicový nástavec pro přívod plynu (pochopitelně byla trubka v místě spoje nejprve provrtána). Průměr trubky byl volen tak, aby se dala prostrčit do těla podavače. Na druhém konci trubky je vyříznut závit, na který pasuje běžný mezikus z hořáku Binzel RD 25. Všechny spotřební díly jsou tedy použity z tohoto hořáku a jsou běžně k dostání. Jen jsou zbytečně velké a těžké, chtělo to použít něco menšího (RD 14?). Závit na mezikus je dlouhý a jeho pomocí je také celý komplet přišroubován k hliníkovému úhelníku. Tento úhelník je pak dále přišroubován k základně pistole. Z obrázků je patrné i přivedení silového kabelu a jeho připojení pomocí oka vloženého pod mosaznou matici. Mezi hubici a hliníkový držák je vložen izolační kroužek z teflonu (těsnění z redukčního ventilu). Do trubky je dále vsunut bovden (zde modrý teflonový), který vede drát od kladek až k průvlaku. Na straně kladek je bovden v trubce utěsněn silikonem, aby tudy neunikal ochranný plyn.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 4

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Propoj mezi svářečkou a pistolí je tvořen silovým kabelem (zde 25mm2), hadičkou na ochranný plyn a dvoulinkou pro spínání spářečky. Na druhém konci je vše napojeno do zástrčky centrálního konektoru (eurokoncovky) z rozbitého MIG/MAG hořáku. Pistoli tak lze připojit k libovolné MIG/MAG svářečce (v tomto případě do cca 250A). Podavač svářečky pojede při svařování naprázdno a může být odpojen. Kromě propoje mezi pistolí a svářečkou je tu ještě propoj mezi pistolí a regulátorem otáček. Ten tvoří celkem 7 žil (motor, spínač, potenciometr), ale dalo by se ušetřit vhodnějším návrhem regulátoru.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 5

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Pistole č.2:

Další amatérskou konstrukci SPOOL-GUN pistole jsme "vylovili ze sítě". Bohužel jsme zachránili jen pár obrázků, protože odkaz na tuto pistoli přestal být funkční. Popis byl ze stránek odstraněn. Přesto je tato pistole ohromně zajímavá, a to díky použitému pohonu podavače. Autor totiž využil klasické akuvrtačky. Jednoduše geniální! Získal tak kompaktní pohonnou jednotku i s regulací otáček. Navíc je tato pistole nezávislá na napájení a jako bonus má i ergonomickou rukojeť!

Aku Spool Gun 1

Amatérská SPOOL-GUN pistole s akupohonem.

Akuvrtačka pohání hnací kladku pomocí úhlového nástavce. Tento nástavec původně slouží k vrtání či šroubování pod úhlem 90° a je běžně ke koupi jako příslušenství vrtaček. Mechanismus přítlaku a celé pouzdro podavače, kam se vkládá i cívka s drátem, je vyrobeno speciálně pro tento účel amatérsky. Pouzdro je slepené z akrylového plexiskla a pomocí držáku se připevňuje k akuvrtačce. Podavač je možné kdykoliv sejmout a vrtačku používat k jejímu původnímu účelu. Na koncovou svařovací část hořáku byly opět použity díly z klasického MIG/MAG hořáku (trubka hořáku, hubice, šroubení průvlaku, průvlak). Více je patrné z následujících obrázků (fakt tam nebyly lepší ani větší):

Aku Spool Gun 2

Pistole s akupohonem - detail.

Pistoli v akci si můžete prohlédnout zde:

Práce s pistolí spool-gun

Práce s akupistolí SPOOL-GUN.

K použitému pohonu jen malá poznámka: udržovat nastavené konstantní otáčky podavače palcem na spoušti vrtačky asi není moc pohodlné. Mnohem lepší by bylo vyvést regulaci na klasický otočný potenciometr, ale to již představuje zásah do akuvrtačky. Potenciometrem se nastaví otáčky optimální pro daný svar a nechá se být. Kromě toho je nutné ještě vyřešit ovládání zdroje svařovacího proudu - spínání svářečky a plynu. To sice z obrázků patrné není, ale není to nic složitého.

Pistole č.3:

Tuto pistoli jsme našli zde: flickr.com/photos/21702692@N05/2199429549. Žádné podrobnosti ovšem neznáme, ačkoliv je možné, že je autor na svůj web doplní. Klidně se ale můžete nechat inspirovat následujícími obrázky:

Spool-gun homemade 2

Další amatérská spool-gun pistole.

Spool-gun homemade 1

Amatérská spool-gun pistole - detail vnitřku.

V této pistoli je amatérsky zhotovené asi úplně všechno...

A tradiční výzva na konec.

Pokud vás SPOOL-GUN pistole jako taková zaujala i inspirovala pro vlastní stavbu, určitě nám dejte vědět! Rádi vaši konstrukci zveřejníme.Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).


Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11625 (11625 hl.)
Chodím sem docela často
9035 (9035 hl.)
Občas sem zajdu
9327 (9327 hl.)
Jsem tady poprvé
9480 (9480 hl.)

Celkem hlasovalo: 39467  Statistika  Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!