Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX



  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování elektrodou (MMA)

* Vylepšujeme levné svářečky - I
dodatečná montáž ventilátoru.

Vydáno 12. 11. 2006 (59755 přečtení)

Žijeme v konzumní společnosti, o tom není pochyb. Abychom mohli zkonzumovat co nejvíce, tlačíme na cenu zboží. V super a hypermarketech pak levně nakupujeme mnoho nepotřebných a mnohdy nepoužitelných věcí. Co ale dělat v případě, že téměř nepoužitelnou věc opravdu potřebujeme ? Někdy pomůže typicky české kutilství.

Budeme-li se držet oboru svářecí techniky, jsou velkým hitem tzv. supermarketové svářecí transformátory. Jejich ceny již dokonce prolomily hranici 1000,- kč. A tak může mít svou "svářečku" prakticky každý kutil. To, že je slovo svářečka v uvozovkách ale není náhoda. Za cenu v rozpětí 1000 - 2000,- kč si můžete pořídit přístroj, který se možná hodí ke spoustě účelů (nic mě momentálně nenapadá) jen se svařováním to nebude moc horké. Tedy horké to právě bude, a to je ten problém. Většina (všechny) těchto svářeček totiž nedisponuje žádným ventilátorem. V tom je to tajemství nízké ceny. Příkladem budiž svářečka WELDY 130, kterou jsme otestovali v článku Svářečka ze supermarketu:

Primex5

Typická levná svářečka bez ventilátoru.

Definice problému.

Pokud se s tímto "svářecím agregátem" (jak se můžeme dočíst v reklamních letácích marketů) pustíte do výroby nových ocelových vrat k vaší zahradě, pravděpodobně se dočkáte nemilého překvapení. Zpočátku jde všechno hladce, ale po 5 vyvařených elektrodách svářečka vypne a rozsvícená kontrolka "Přehřáto" signalizuje, že trafo toho má dost. No nic, řeknete si, můžete přeci udělat nějaké přípravné práce, aby po vychladnutí zdoje šla práce pěkně od ruky. Uděláte přípravné práce, vykouříte svou cigaretu, poklábosíte se sousedem a nervózně pokukujete, kdy už ta protivná kontrolka zhasne. Konečně. Trafo zchladlo a můžete pokračovat. Protože jste si v pauze všechno pěkně přichystali, můžete "valit fest". Jenže! Tentokrát se kontrolka rozsvítila už při druhé elektrodě. Zase pauza, další cigaretka (nebo dvě), už nevíte coby a kontrolka pořád svítí. Konečně zhasne. Druhá elektroda a zase konec. Jste v pasti. Práci, na kterou jste si naplánovali sobotní odpoledne, nestihnete ani za celý víkend. Mít tak pořádnou svářečku!

Výše uvedené problémy s přehříváním souvisí právě s absencí ventilátoru. Výkonový transformátor uvnitř svářečky je nedostatečně chlazen a rychle se přehřeje. Jeho poškození má zabránit právě tepelná pojistka, která trafo odpojí od napájení. Jenže horký vzduch uvnitř skříně svářečky bez ventilátoru jen pomalu uniká chladícími otvory a transformátor tak vychládá jen pozvolna. Při správném chlazení ventilátorem sice také dojde u této kategorie svářeček k přehřátí a odpojení, ale až za podstatně delší dobu. Navíc je během chladnutí horký vzduch "vyháněn" z útrob svářečky mnohem rychleji a doba chladnutí se podstatně zkrátí. Svářečka se tak stane použitelnou.

Pokud již jste hrdými majiteli takového stroje a máte podobnou zkušenost, můžete se pokusit o malé vylepšení v podobě dodatečné montáže ventilátoru. Není to nic složitého, ale pokud nejste zrovna kamarádi s elektrikou, svěřte elektrické zapojení někomu zkušenějšímu. Vlastní montáž ventilátoru není příliš složitá. Většina těchto levných svářeček má také své dražší varianty označované jako TURBO s již vestavěným ventilátorem, a proto jsou na montáž ventilátoru připraveny.

Ovšem dodatečná montáž ventilátoru není jen věcí levných trafosvářeček. Správně umístěným dodatečným ventilátorem můžete výrazně zvýšit účinnost i některým profizařízením ! Je běžnou praxí, že někteří výrobci se širokým sortimentem svářeček, odlišují své některé modely jen počtem ventilátorů. Pokud tedy u nějakého výrobce narazíte na řadu svářeček s proudy třeba 180, 190 a 200A je pravděpodobné, že se jedná o jeden typ osazený jedním, dvěma nebo třemi ventilátory.

Dodatečná montáž ventilátoru.

Nejprve je nutné rozhodnout jak bude vzduch proudit uvnitř svářečky. Správně by skříň měla tvořit jakýsi tunel. Na začátku tunelu je nasáván chladný vzduch a na konci tunelu je vyfukován horký vzduch. Uvnitř tunelu by pak měly být chlazené komponenty. Ventilátor, který urychluje proudění vzduchu tunelem, může být umístěn na začátku nebo na konci. Obvyklá praxe je (a většina svářeček je tak navržena), že ventilátor je umístěn na konci. Viz následující obrázek:

Odvětrání svářečky

Ideální proudění vzduchu svářečkou. Ventilátor je vzadu.

Pozornost je třeba věnovat velikosti a umístění nasávacích otvorů vpředu a vyfukovacích otvorů vzadu. Jejich průřezy by měly být podobné a měly by odpovídat výkonu použitého ventilátoru. Na bocích tunelu by pak žádné otvory být neměly. V praxi se ale namísto předních nasávacích otvorů používají otvory na boku skříně. Je to dáno tím, že na předním panelu jsou obvykle všechny ovládací prvky a na chladící otvory není dostatek místa. Pokud musí být otvory na boku, je nutné je umístit co nejblíže čelnímu panelu. Správný návrh proudění vzduchu je velmi důležitý, protože při nesprávném proudění je účinnost chlazení velmi malá. V extrémních případech pak může dojít k tomu, že ventilátorem jen víříme vzduch uvnitř skříně a účinnost chlazení je nulová. Mějte na paměti, že do skříně musí někudy vstupovat chladný vzduch, někudy musí projít přes "topící" součástky a někudy musí vyjít ohřátý vzduch.

Máme-li navrženo proudění vzduchu. Přistoupíme k výběru ventilátoru. Pravidlo je jednoduché: čím větší, tím lepší. Rozhodně se vyhněte počítačovým ventilátorům o rozměrech 80 x 80 mm (beztak jsou jen na 12V DC). Pro svářečku potřebujete ventilátor nejméně 120 x 120 mm na 230V AC. Hloubka je dána možnostmi stříně. Opět čím hlubší tím vyšší průtok vzduchu. Také pozor na celoplastové provedení. V případě umístění blízko silně topícího trafa se ventilátor může doslova roztéct. Příklady vhodných ventilátorů jsou na následujícím obrázku. Vlevo je ventilátor SUNON 120x120 mm, vpravo pak tuzemský legendární Mezaxial. Tyto a podobné ventilátory koupíte v každé solidnější Elektře. Můžete si vybrat ze spousty různých typů lišících se kvalitou provedení, kvalitou ložisek, apod. Máte-li k dispozici údaje o proudu vzduchu, sáhněte po typu s největší hodnotou. Co se týká ložisek, pro občasné použití (hobby svářečky) stačí levnější kluzná ložiska, pro profi nasazení zvolte dražší valivá ložiska. Při montáži pozor na směr proudění vzduchu. Tento směr je vždy naznačen na tělese ventilátoru šipkou. Se směrem otáčení lopatek si u ventilátorů na 230 V AC nemusíme dělat starosti. Točí se pořád stejně ...

Ventilátory

Příklady ventilátorů vhodných do svářeček. Sunon (vlevo) a Mezaxial (vpravo).

Jak již bylo uvedeno výše, jsou obvykle levné svářečky na montáž ventilátoru již připraveny a disponují vhodnými otvory pro vstup a výstup vzduchu. Pokud ale potřebujete přidělat ventilátor na plnou stěnu bez otvorů, je nutné nejprve vytvořit chladící otvory. Můžete vrtat desítky malých kulatých otvorů nebo pilovat ovály či jiné tvary. Mnohem jednodušší je ale vyříznout jeden velký otvor a překrýt jej koupenou originální mřížkou. Příklady mřížek jsou na následujícím obrázku. U plastového provedení opět pozor na teplotu proudícího vzduchu !

Mřížky ventilátorů

Příklady vhodných krycích mřížek. Kovová (vlevo) a plastová (vpravo).

Elektrické zapojení.

V případě svářeček na 230V je elektrické zapojení velmi jednoduché. Ventilátor je v podstatě připojen paralelně ke svářecímu transformátoru. Je nutné jej zapojit tak, aby po odpojení trafa tepelnou pojistkou ventilátor zůstal v činnosti! Jednou z možností je připojit ventilátor přímo na spínač svářečky pomocí konektorů typu FASTON s takovým tím "odbočným plíškem". Pak není nutné ani nic letovat, rozpojovat či šroubovat. Vhodné je napájení ventilátoru jistit skleněnou tavnou pojistkou. Více napoví následující obrázek:

schema zapojení ventilátoru 1

Schéma zapojení ventilátoru na 230V.
Legenda:
L - přívodní vodič hnědý nebo černý (fáze).
N - přívodní vodič modrý (tzv. pracovní nula)
PE - přívodní vodič zelenožlutý (ochranný vodič)
S - hlavní spínač svářečky.
°C - Tepelná pojistka a kontrolka Přehřáto.
Tr - svářecí transformátor.
F - tavná pojistka (skleněná 5x20 mm).
Mv - Motor ventilátoru.

Pokud přidáváte ventilátor do svářečky, která již nějaký ventilátor má, bude nejjednodušší připojit nový ventilátor paralelně ke stávajícímu. Jen je třeba dodržet stejné napájecí napětí ventilátorů a pohlídat si jejich proudový odběr.

Jen pro informaci je doplněno i jiné schéma zapojení, které bohužel využívají někteří výrobci. Je zde použit ventilátor na 24V DC, který je napájen se svářecího napětí přes jednocestný usměrňovač (diodu). Nevýhody jsou zřejmé: zapojení je navrženo tak, aby ventilátor nebyl přetížen při napětí naprázdno (když je svářečka zapnutá, ale nesvařujeme), které bývá cca 48 V AC. Díky jednocestnému usměrnění můžeme použít dostupný ventilátor na 24 V DC. Jenže při svařování je svářecí napětí jen cca 22 - 28 V AC a otáčky ventilátoru se rapidně sníží (zrovna v době kdy to nejméně potřebujeme)! Při zkratu (přilepení elektrody) se ventilátor zastaví úplně, a to zrovna trafo "topí" nejvíc. Také po přehřátí a odstavení trafa tepelnou pojistkou s ventilátorem nemůžeme počítat. Trafo je bez napětí, ventilátor taky. Takže na toto zapojení raději zapomeňte!

schema zapojení ventilátoru 2

Schéma zapojení ventilátoru na svářecí napětí - nevhodné !
Legenda:
L - přívodní vodič hnědý nebo černý (fáze).
N - přívodní vodič modrý (tzv. pracovní nula)
PE - přívodní vodič zelenožlutý (ochranný vodič)
S - hlavní spínač svářečky.
°C - Tepelná pojistka a kontrolka Přehřáto.
Tr - svářecí transformátor.
D - Jednocestný usměrňovač - Dioda.
Mv - Motor ventilátoru.

Ukázka montáže.

Na následujících obrázcích je ventilátor SUNON 120x120x38 mm, 230V/50Hz dodatečně namontovaný do již zmíněné trafosvářečky WELDY 130. Výkony svářečky šly opravdu výrazně nahoru. Jak to vypadalo před montáží je patrné z fotografií v článku Svářečka ze supermarketu. Z obrázků je zřejmé, že svářečka je na montáž ventilátoru připravena, a tak je montáž hračkou.

Turboweldy1

Dodatečná montáž ventilátoru do svářečky.

Turboweldy2

Dodatečná montáž ventilátoru do svářečky.

Turboweldy3

Dodatečná montáž ventilátoru do svářečky.

A co vy ?

Také jste provedli nějaké vylepšení vaší svářečky ? Napište nám o tom. Připojte nějaké obrázky a vaše vylepšení tak může posloužit i jiným !

Příště si ukážeme dodatečnou montáž elektromagnetického ventilu plynu do levných "céóček".



Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).

Související články:
Úprava zváračky BERLAN BWIG 180 (27.06.2012)
Úprava levného trafa PARKSIDE 120 (14.05.2012)
Tuning svařovacího trafa Einhell 150 (03.03.2010)
Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - VI. (24.02.2010)
Přestavba svářečky GÜDE 235 - díl 2. (21.11.2009)
Mechanický SOFTSTART (nejen) pro trafosvářečku. (07.10.2009)
Postavte si kvalitní prodlužovák. (19.09.2009)
Svářečka + prodlužovák = průšvih? (07.09.2009)
Tipy pro lisování kabelových ok. (03.09.2009)
Tipy pro letování kabelových ok. (08.08.2009)
Tuning trafa GÜDE 185 F (usměrnění, zdvojovač a další) (25.07.2009)
Nejjednodušší tuning svářečky. (11.07.2009)
WTU 200 + Softstart podruhé. (30.05.2009)
Zvárací transformátor + usmerňovač. (16.05.2009)
Softstart pro WTU 200. (02.05.2009)
Řídící jednotka malého céóčka. (25.03.2009)
Transformátor RTB-3 a usměrňovač UDA-160. (15.03.2009)
Přestavba svářečky GÜDE 235 TC. (31.01.2009)
Vzhledový tuning invertoru GAMA 145. (03.01.2009)
Svářečka z počítače? (12.11.2008)
Zvýšení zapalovacího napětí svářecího trafa - II. (29.10.2008)
Zvýšení zapalovacího napětí svářecího trafa. (10.09.2008)
TRAFOSTART - softstart (skoro) bez práce. (04.08.2008)
Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - V. (14.06.2008)
Vylepšení céóčka BIMAX 4.195 a podobných. (16.04.2008)
MOT a jeho využití při bastlení svářeček. (09.04.2008)
Dálková regulace svářečky. (26.03.2008)
Hotstart ke svářečce. (13.02.2008)
Tuning levné trafosvářečky III. (15.12.2007)
Tuning levné trafosvářečky - II. (08.12.2007)
Tuning levné trafosvářečky I. (02.12.2007)
Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - IV. (01.10.2007)
Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - III. (03.09.2007)
3-fázový transformátor s usměrňovačem. (07.07.2007)
Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - II. (16.06.2007)
Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - I. (10.06.2007)
Regulátor k trafosvářečce (24.04.2007)
A pak, že s tím nejde hnout ... (17.02.2007)
SOFTSTART - jednodušeji to nejde? (05.05.2006)
Jednoduchý SOFTSTART (04.02.2006)
Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí.

Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky



  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line



  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:



Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání



  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11832 (11832 hl.)
Chodím sem docela často
9227 (9227 hl.)
Občas sem zajdu
9514 (9514 hl.)
Jsem tady poprvé
9659 (9659 hl.)

Celkem hlasovalo: 40232



  Statistika



  Kalendář
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!