|
Oprava solární samostmívací kazety.Vydáno 14. 07. 2008 (37557 přečtení)Je to již více než dva roky, co jsme v našem článku
Solární samozatemňovací masky, poukázali na to, že tzv. solární samostmívací kukly vůbec nejsou "stoprocentně solární", jak si jejich uživatelé myslí. Ukázali jsme si, že tyto kukly uvnitř samostmívací kazety obsahují napevno přiletované baterie. A právě životnost baterií rozhodující měrou ovlivňuje životnost celé kazety. Taky jsme uvedli, že výměna baterií je téměř vyloučena. Jenže časy se mění...
Nedávno se nám podařilo úspěšně opravit několik těchto kazet. Všechny kazety obsahovaly velký solární článek a navenek byly nepoškozené, ale přesto nebyly schopné funkce. Bylo zřejmé, že došlo k vybití vestavěných knoflíkových baterií. Pochopitelně po záruce... Oslovili jsme dodavatele (prodejce, dovozce) těchto kazet a zeptali jsme se je-li možná jejich oprava. Vždy jsme dostali stejnou odpověď. Nefunkční kazeta je neopravitelná a po záruce je možné zákazníkovi pouze vyjít vstříc nabídkou nové kazety s nějakou slevou. Obvykle 10-30%. A protože se jednalo o velmi drahé značkové kazety a i po slevě by bylo jejich pořízení finančně nákladné, nezbývalo, než se pokusit o opravu. Než popíšeme způsob opravy, připomeňme si, jak taková solární kazeta s vestavěnými bateriemi vypadá uvnitř:
Ukázky solárních kazet s vestavěnými bateriemi.Již v původním článku Solární samozatemňovací masky jsme poukazovali na úskalí při eventuální opravě těchto kazet. Prvním problémem, na který narazíme, je rozebrání kazety. Kazeta na to prostě není stavěná. Musí se použít trocha násilí a kazetu opatrně "rozloupnout" ostrým nožem. Přesto zpravidla dojde k ulámání spousty zacvakávacích zámků a kazetu potom bude nutné slepit vhodným (vteřinovým) lepidlem na plasty. Její další rozebírání tak bude ještě těžší, ale dá se předpokládat, že prodloužení životnosti o jeden životní cyklus baterií bude stačit. Pak už bude kazeta zcela jistě natolik opotřebená, že její oprava už bude opravdu nerentabilní. Druhým problémem mohou být zalité baterie. Tuto fintu používá zejména firma Optrel. Masky Optrel ale prodává třeba také firma Fronius pod značkou Fronius VIZOR (viz. ilustrační obrázek níže). Baterie jsou v těchto kazetách zality jakousi tvrdou, krémově zbarvenou hmotou a jejich vyjmutí je velmi obtížné. Přesto je možné je při pečlivé práci vhodnými nástroji (ostrý šroubováček, jehla, apod.) "vydolovat". Jen pozor na přívodní drátky. Jsou opravdu velmi tenké.
Optrel Sattelite = Fronius VIZOR 1000Třetím problémem je vhodná náhrada za původní baterie. Obvykle v kazetách bývají dva sériově zapojené knoflíkové články o napětí 3V. Jedná se zpravidla o typy 2330, 2430 a podobné. Jednotlivé typy se mohou lišit průměrem a tloušťkou. Tyto články se sice dají sehnat v každé "dobré elektře", ale je tu jeden rozdíl. Baterie v kazetách mají odporově přivařené (přibodované) páskové vývody, které lze letovat přímo do plošného spoje, nebo na ně lze naletovat kablíky. Baterie, které běžně koupíte, jsou bez těchto vývodů a jsou určeny do držáků s pružnými kontakty. Pokusy na takovou baterii přiletovat kousek kablíku obvykle skončí jejím zničením díky přehřátí. Ovšem někteří dodavatelé elektronických součástek mají ve svém sortimentu baterie s páskovými vývody. Například firma GM-Electronic dodává lithiový článek CR2430 3V / 280mAh s páskovými vývody do plošného spoje. Katalogové označení článku je B-CR2430 VERT a cena cca 65,- Kč. Tuto baterii si můžete prohlédnout na následujícím obrázku:
Baterie CR2430 s páskovými vývodyUspořádání vývodů sice není úplně stejné jako mají originální baterie v kazetách, ale vzhledem k tomu, že na vývody lze naletovat kablík na připojení k elektronice kazety, vůbec to nevadí. Ještě před vlastní montáží nových baterií je vhodné vyzkoušet, jestli kazeta jinak funguje. Stačí k tomu jakýkoliv zdroj stejnosměrného napětí 6V (baterie jsou zapojeny v sérii), který připojíme na přívody k elektronice kazety. Původní baterie již máme vyjmuté. Takto napájenou kazetu vyzkoušíme třeba i při svařování. Doufáme, že teď nikoho nenapadne si z kazety prostě jen "vytáhnout dva fousy" a nosit v kapse 4 "buřty" á 1,5V = 6V... Vlastní postup opravy je tedy následující:
Na následujícím obrázku je úspěšně opravená kazeta Trafilux švýcarské výroby, kterou můžeme pod různými značkami nalézt v celé řadě samostmívacích kukel. Nahoře nad kazetou jsou vyjmuté původní baterie.
Ukázka opravené kazety. Nahoře vyjmuté vadné baterie.Kromě této kazety, a jí podobných, jsme úspěšně opravili i kazetu Optrel Sattelite se zalitými bateriemi. Bohužel jsme průběhy oprav nestačili fotografovat, takže nemáme k dispozici žádné obrázky. Možná někdo namítne, že při současném poklesu cen se oprava takové kazety nevyplatí. Jenže je nutné si uvědomit u jakých kazet klesají ceny. Jedná se zpravidla o velkosériové spotřební čínské výrobky nevalné kvality. Kvalitní kazety renomovaných výrobců si stále drží poměrně vysoké ceny a jejich oprava se určitě vyplatí.
Diskuse k článku:
Související články: Oprava automatické kazety Optrel - Fronius (08.08.2012) Mechanická stmívací kukla. (13.10.2006) Rychlé samostmívací masky. (20.06.2006) Solární samozatemňovací masky. (12.05.2006) Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí. Celý článek | Vložil: administrator | |
|