|
Obaly obalených elektrod - který zvolit?Vydáno 22. 11. 2007 (146365 přečtení)Asi každý, kdo někdy svařoval elektrodou ví, že elektrody mají jakési obaly. A každý ví, že podle obalu rozlišujeme elektrody na rutilové, bazické, kyselé a další. K čemu je obal dobrý, jaké jsou druhy obalů a jaký použít obal na jakou svářečku, se dozvíte v tomto článku... Proč tam ten obal vlastně je ?
Obal na obalené elektrodě pro ruční obloukové svařování plní tyto základní funkce:
Druhy obalů.Druhů obalů může být opravdu mnoho. Ty nejpoužívanější jsou popsány dále:
Poznámka: pro jaký typ svářecího proudu (DC-, DC+, AC) je elektroda s daným obalem určena, se vždy dočtete na štítku na krabičce. Více v článku Vyznejte se ve štítcích na elektrodách.
Stejně jako spousta jiných věcí i obaly elektrod mají svoje značky a zkratky. Zde jsou:
Tak jaký obal zvolit?Máte svářečku a nevíte jaké elektrody jsou pro ni vhodné? V případě speciálních elektrod je obal dán typem elektrody a moc na výběr nemáte. U elektrod pro svařování ocelí si můžete vybrat. Takže: vlastníte-li zdroj střídavého proudu, tedy svářecí transformátor bez usměrňovače, sáhněte po kyselé nebo raději rutilové elektrodě. Pokud máte stejnosměrnou svářečku (trafo s usměrňovačem, tyristorový usměrňovač, "rotačku" nebo moderní invertor), můžete použít jakýkoliv obal. Jen si dejte pozor na doporučenou polaritu, tedy jestli elektroda bude na "mínusu" nebo na "plusu". Kam co dát, je vždy napsáno na krabičce nebo v katalogu výrobce elektrod. Zpravidla je to tak, že rutilky a kyselé připojujeme na MINUS a bazické zase na PLUS svorku svářečky. A jestli jsou na invertoru lepší bazické nebo rutilové? No to je otázka... Jak kdy. Ale pokud se budeme bavit o amatérském a hobby svařování, přečtěte si citaci jednoho mého příspěvku do SvarFóra: ...já totiž pro tyto amatérské účely doporučuji rutilku na všechny typy svářeček, včetně invertorů. V našich končinách je zvykem, že pokud někdo přejde z trafa na invertor (nebo jiný stejnosměrný zdroj), okamžitě také přechází z rutilek na bazické elektrody... Proč? Svařujete doma mosty nebo tlakové nádoby? Nebo prostě jen proto, že kdo vaří "bazikou" je king? Rutilový obal umožňuje snadnější zapálení oblouku, struska je lépe odstranitelná, má menší rozstřik a hlavně: je méně citlivý na vlhkost!!!! Kdo z amatérů používajících "baziku" je asi přesušuje???? A přitom je přesušení základní podmínka použití bazických elektrod! A tak se tady kdejaká zahradní branka svařuje mokrou elektrodou, buší se do toho oklepávacím kladívkem, protože struska nejde dolů a brousí se nadměrný rozstřik. Ale hlavně, že se to vaří bazickou elektrodou. To asi aby to "líp drželo"... Jasně, že jsou případy, kdy je bazická elektroda nutná. Taky jsou bazické elektrody se sníženou navlhavostí. Ale pokud se budeme držet toho amatérského použití, je rutilka jasný vítěz. Navíc jsou dnes na trhu i rutilky, které jsou schopné svařovat s přímou i nepřímou polaritou. Jsou prostě "blbovzdorné". Nemusíte řešit polaritu, jestli plus a nebo mínus... Kam to dáte, tam to vaří. A parádně.
Elektrod je spousta. Nebojte se experimentovat.Poznámka na závěr: pokud by vás zajímalo, jaké by to bylo, kdyby elektrody žádné obaly neměly, zkuste si do "kleští" dát kus autogenního drátu o průměru 2,0 mm nebo třeba hřebík. A svařujte...
Diskuse k článku:
Související články: Pouzdro na obalené svařovací elektrody II. (25.07.2012) Pouzdro na obalené svařovací elektrody. (25.10.2009) I s malým trafem lze svařovat velké věci (10.05.2008) Systém značení obalených elektrod ESAB OK. (05.04.2008) Systém značení obalených elektrod ESAB - ŽAZ Vamberk. (22.03.2008) Svařování litiny v příkladech. (05.01.2008) Bazická nebo rutilka ? (29.11.2007) Staré a ještě starší značení elektrod. (18.08.2007) Vyznejte se ve štítcích na elektrodách. (04.08.2007) Konec výroby některých elektrod ESAB a jejich náhrady (28.07.2007) Nové názvy přídavných materiálů ESAB (05.11.2006) Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí. Celý článek | Vložil: administrator | |
|