|
Kontrola a zkoušení svářeček v provozu.Vydáno 15. 10. 2008 (17664 přečtení)Jaké jsou bezpečnostní požadavky na nově vyráběné svářečky už víme. Ovšem pravidelně kontrolovat a zkoušet je nutné i svářečky v provozu. Jen tak je možné zajistit jejich bezpečný provoz. Víte třeba jak se má měřit napětí naprázdno? Nebo unikající proudy? To se dočtete dále... Kontrola a zkoušení svařovacích zařízení v provozu.(ČSN EN 60974-4 platnost od září 2007)Ing. Karel Lokajíček - Odborný lektor, revizní technik. Solid Team s.r.o. Olomouc Splněním požadavků této normy se považuje za splněné ustanovení nařízení vlády 378/2001 Sb. V záhlaví normy je zdůrazněna nutnost souběžného použití ČSN EN 60974-1, což je "výrobní" norma svářecích zařízení. Současně je uvedeno, že nejpozději do 1.12.2009 musí být zrušeny všechny národní normy, které jsou v rozporu s citovanými. Norma představuje první ucelený náhled na řešení problematiky kontrol (revizí) svářecích zařízení. Zabývá se svářecími zařízeními vyrobenými dle ČSN EN 60974-1 (tj. po roce 1995), ale stanovuje i postupy kontrol zařízení vyrobených dle dříve platných norem (ČSN 05 2205). Jsou zde stanoveny postupy kontrol a zkoušek po opravě a kontrol a zkoušek pravidelných. Je požadováno, aby kontroly prováděly odbornými pracovníky, přičemž za optimální se považuje jsou-li současně obeznámeni se svařováním (není podmínkou). Všeobecné požadavky:
Poznámka: uvedenou "uvážlivostí" se zejména myslí to, že některé zkoušky mohou vést k poškození zařízení. To platí zejména pro měření izolačních odporů, kdy jsou dané obvody zatěžovány proudem 1 mA ze zdroje 500 V DC. V těchto případech se uvedené měření nahradí měřením unikajícího proudu svařovací a primárního obvodu. Pořadí a obsah kontrol a zkoušek:a) pravidelné kontroly
Poznámka: při pravidelných kontrolách se nepožaduje funkční zkouška. b) Kontroly a zkoušky po opravách
Možný rozsah vizuální kontroly:1) Hořák / držák elektrod, svorka zpětného svařovacího proudu
2) Napájecí síť
3) Svařovací obvod
4) Kryty
5) Ovládací a indikační prvky
6) Všeobecný stav
Měření napětí naprázdno:Napětí naprázdno se měří mezi výstupními svařovacími svorkami, přičemž svařovací zdroj je napájen jmenovitým napětím. K měření je nutno použít přípravek dle dále uvedeného zapojení, přičemž vnitřní odpor V-metru má být nejméně 1 MΩ a tolerance požitých součástek má být do 5%. Další požadavky na jednotlivé součástky jsou uvedeny v normě. Za vyhovující se považuje je-li při měření dosaženo hodnot ≤ hodnotám uvedeným na výkonnostní štítku zařízení. Poznámka: zejména na starších zařízeních může být štítek nečitelný, nebo na zařízení vůbec není. V tomto případě se můžeme orientačně řídit požadavky výrobní normy. (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Přípravek pro měření napětí naprázdno - schéma.Příklad konkrétní amatérské realizace takového přípravku je na následujícím obrázku: (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Přípravek pro měření napětí naprázdno - realizace.Měření izolačního odporu:Provede se přístrojem 500 V DC, 1 mA a má být dosaženo hodnot minimálně:
napájecí obvod proti svařovacímu obvodu ........... 5,0 MΩ Měření odporu ochranného vodiče:Měření se provádí u svářecích zařízení třídy ochrany I mezi ochranným kolíkem připojovací vidlice a vodivými přístupnými částmi zařízení. Měřící přístroj musí splňovat požadavky ČSN EN 61557-4, tj. měření provádět proudem min. 200 mA při napětí do 24 V AC (DC).
Max. přípustné hodnoty: Unikající proudy:Měření unikajícího proudu se provádí na svařovacím obvodu a na primárním obvodu. Při měření na primárním obvodu lze použít buď metodu měření proudu protékajícího ochranným vodičem, nebo metodu měření rozdílového proudu. Zapojení při měření je uvedeno dále. Maximální přípustné hodnoty – primární unikající proud:
Maximální přípustné hodnoty – unikající proud svařovacího obvodu: I max ……………………………………………… 10 mA Zapojení pro měření unikajícího proudu svařovacího (sekundárního) obvodu: (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Měření sekundárního unikajícího proudu.Měření primárního unikajícího proudu:Měření musí být provedeno za podmínek, kdy zařízení je napájeno jmenovitým napájecím napětím, výstupní obvod je ve stavu naprázdno, odrušovací kondenzátory nejsou odpojeny a zařízení není připojeno k ochranné zemi s výjimkou měřících součástí. V případě, že je použita metoda měření proudu protékaného ochranným vodičem musí být zařízení navíc uloženo odizolovaně od země. Jak je zřejmé z následujících obrázků, měří se neskutečnosti napětí a unikající proud se vypočte ze vztahu: I = U2/RS , kde RS = 1500 ΩZapojení pro měření primárního unikajícího proudu: (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Měření primárního unikajícího proudu.Zapojení pro měření proudu protékajícího ochranným vodičem. POZOR! Při zkoušce je vyřazen ochranný vodič! (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Měření proudu protékajícího ochranným vodičem.Zapojení pro měření rozdílového proudu: (kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem) Měření rozdílového proudu.Funkční zkoušky:(provádí se při kontrolách po opravě)
Protokol o zkoušce:Protokol musí obsahovat:
Možný vzor protokolu o zkouškách je uveden v příloze normy. Je zajímavé, že je uváděn jako vzor protokolu po opravách a ne jako obecný vzor i pro kontroly pravidelné. Poznámka: protokol musí obsahovat všechny zkoušky, pokud některá nebyla provedena musí to být označeno. Po zkoušce musí být zařízení označeno štítkem s označením data zkoušky. Kontroly a zkoušky zařízení která nebyla vyrobena dle ČSN EN 60974-1:V principu jde převážně o starší zařízení vyrobená před rokem 1995. Tato zařízení nemusí splňovat požadavky výše uvedené normy.
V tomto případě je do protokolu nutné uvést i následující údaje:
Poznámka: majitelem resp. uživatelem svářecího zařízení může být ( a zpravidla je ) osoba bez elektrotechnické kvalifikace. Proto musí být výše uváděné údaje formulovány v protokolu tak, aby se uživatel mohl kvalifikovaně rozhodnout zda může zařízení používat (případně s jakými omezeními), nebo zda jej musí upravit, nebo zda jej musí vyřadit. Článek v PDFCelý článek si můžete stáhnout také ve formátu PDF v sekci Ke stažení, podsekci Elektro pod názvem svar_kontrola.pdf
Diskuse k článku:
Související články: Výrobní požadavky na vybrané příslušenství svářeček. (08.10.2008) Výrobní požadavky na svářečky pro obloukové svařování. (20.09.2008) Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí. Celý článek | Vložil: administrator | |
|