Svařovací CO2 snadno, levně, operativně...

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování MIG/MAG (céóčka), Vydáno dne: 01. 04. 2010

Svařování v ochranné atmosféře aktivního plynu, tedy tzv. MAG svařování, je v současné době asi nejrozšířenější metoda svařování vůbec. Velkou popularitu si tato metoda získává také u amatérských a hobby svářečů, kteří díky tomu již nemusí řešit třeba skladování elektrod o přesušování nemluvě. Navíc díky poklesu cen jsou svářečky pro MAG svařování dostupné opravdu každému. Ovšem horší je to s ochranným plynem. V průmyslu se ponejvíce používá směs Argonu a CO2, která je ovšem pro amatéra prakticky nedostupná. Proto v méně náročných aplikacích a v hobby sféře kraluje mnohem levnější čisté CO2. I tak je ovšem často problém jej levně a bez dalších nákladů (nájmy za tlakové lahve) sehnat. Existuje několik alternativ, jak si k CO2 pomoci a jednu z nich vám nyní předkládáme.

Pod pojmem alternativní cesta k CO2 si mnoho z vás asi hned představí upravený hasičák. Ano, to je jedna z cest. Ovšem i s plněním hasičáku občas bývají starosti. Naštěstí existuje i jiná možnost: SIFON! Ne, nezbláznili jsme se. Starý dobrý klasický sifon přeci používá bombičky, které jsou naplněny čistým CO2! Nápad na využití sifonu nepřišel jen tak od sebe. Stojí za tím vzrůstající popularita již téměř odepsaných sifonů. Snad si na ně ještě pamatujete:

Svařování ze sifonu 1

Klasický sifon a bombičky

Dříve byla sifonová láhev nedílnou součástí každé domácnosti, ovšem v 90. letech minulého století ji vytlačily PET lahve s tzv. balenou stolní vodou. Až v poslední době lidstvo pomalu přichází na to, že než se dvakrát do týdne tahat do čtvrtého patra s téměř desetikilovým balením vod (o kterých si ve středečním testu MF DNES stejně přečtete, že jsou všechny jedovaté), je lepší si strčit do kapsy krabičku bombiček a cestou z práce ji vyměnit v železářství. Vodu z kohoutku už doma všichni mají a třeba zase v té MF DNES si přečtou, že je zdravější než ta balená... Pokud vás to inspirovalo jenže svůj starý sifon už jste vyhodili, vězte, že se dá stále koupit. Stejně tak bombičky, které se stále vyrábí i plní výměnným způsobem. A dnes si dokonce můžete doma dělat i oblíbenou vodu jemně perlivou...

Další inspirací pro využití sifonové láhve byli akvaristé. Oni totiž již léta využívají sifonů s CO2 bombičkami k probublávání svých miniaturních podvodních světů. A právě jejich systém a způsob úpravy sifonu jsme se rozhodli vyzkoušet i pro svařování:

Svařování ze sifonu 2

Úprava sifonu pro svařování MAG

Úprava je velmi jednoduchá. Na výstupní trubici prostě připojíte hadici vedoucí do svářečky - céóčka. V našem případě jsme konec hadice nahřáli, přetáhli přes výstupní trubici a zafixovali izolačkou. Spouštěcí páčku sifonu je třeba zaaretovat ve zmáčknuté pozici. K zajištění poslouží třeba stahovací plastová páska, nebo izolačka. Aby bylo možné ovládat a regulovat průtok plynu, je v hadici vřazen miniaturní kulový ventil. To je vše. Pokud byste už neměli nadále v úmyslu sifon používat jako sifon, můžete vytáhnout stoupací trubku. Ale není to nutné, protože plyn z bombiček není kapalný na rozdíl od hasičáku. Nyní stačí připojit hadici do svářečky a můžete svařovat. Abychom si svařování ze sifonu vyzkoušeli a ověřili spávnost této teorie, použili jsme svářečku MigiSvárek 160 sestavenou z naší populární stavebnice:

Svařování ze sifonu 3

Sestava pro MAG svařování ze sifonu

Možná vám v sestavě něco chybí. Ano, je to tak. Není tam redukční ventil. A proč? Protože není potřeba. Pracujeme s tzv. nízkotlakem. Tlak plynu v sifonu je naprosto ideální pro naše účely a redukčák je zbytečný. Další úspora. Ale to není vše. Díky malému průtoku plynu (viz. dále) nepotřebujete řešit ani předehřev!

Svařování ze sifonu 4

Detail připojené sifonové lahve

Klíčovou otázkou je nastavení správného průtoku plynu. Jistě tušíte, že bombička není žádné perpetuum mobile, a že toho plynu tam zas tolik není. Je tedy nutné s ním šetřit. V praxi se ukázalo, že stačí pootevřít kulový ventil o cca 25.4°. Současně je nutné udělat další opatření:

1) na hořáku používejte zásadně tzv. ostře konickou hubici. Její výstupní otvor je oproti klasické hubici menší a i při menším průtoku plynu je zajištěna dokonalá ochrana svarové lázně. Navíc je ostře konická hubice ideální na koutové svary.

2) při svařování dodržujte maximální povolené vyložení drátu (snažte se spíše o menší).

3) zamezte sebemenšímu proudění vzduchu (průvanu), který by strhával ochrannou atmosféru. Dokonale utěsněte všechna okna i dveře vaší dílny (montážní pěnou, silikonem, apod.). Na svařování venku rovnou zapomeňte.

Ještě je nutné zmínit, že jedna bombička nestačí. Do sifonové lahve je nutné přepustit obsah ideálně tří bombiček. Prostě našroubujete první a po přepuštění plynu ji opět vyšroubujete a postup opakujete s druhou bombičkou. Třetí bombičku již vyndavat nemusíte a může zůstat zašroubovaná v hlavě sifonu. Jen při dodržení těchto zásad bude minimální průtok plynu postačovat k dokonalé ochraně svarové lázně. Máme-li vše připraveno, můžeme se pustit do svařování:

Svařování ze sifonu 5

Kontrolka svítí, vše je připraveno na svařování...

Přestože CO2 ze sifonu má do 100% čistoty docela daleko (zbytkový vzduch v lahvi), praxe ukázala, že na běžné svařování konstrukčních ocelí se hodí velmi dobře. Jak můžete vidět na následujícím obrázku jsou housenky navařené drátem SG-2 o průměru 0,8 mm na materiálu 11 373 velmi pěkné a nevykazují žádné viditené vady. Také pevnost svarů se později ukázala jako standardní a není nutné se ničeho obávat. Ovšem pravdou je, že také záleží na kvalitě svářečky. Jak již bylo uvedeno výše, my jsme použili MigiSvárek 160 sestavený z naší stavebnice, který se řadí mezi to nejlepší, co lze v kategorii jednofázových MIG/MAG strojů do 160A získat.

Svařování ze sifonu 8

...svařujeme

Nyní zodpovíme otázku, kterou má každý čtenář, jež dočetl až sem, celou dobu na jazyku, a která prostě visí ve vzuchu: Jak dlouho to vydrží a co se s tím dá svařit? Přátelé... Je to neuvěřitelné, ale na základě našich výpočtů podložených praktickými zkouškami lze konstatovat, že s krabičkou bombiček v pohodě vyvaříte prahy na škodovce. A po víkendové práci jen přeštípnete pásku spouště, odpojíte hadici a celý pracovní týden můžete rodinku levně napájet kvalitní perlivou vodou. Je až s podivem, že na tohle už nepřišel někdo před námi.

Svařování ze sifonu 7

Kolik si myslíte, že na tohle padlo bombiček?

Po uzávěrce: ještě malé upozornění. Dejte si pozor, abyste nezaměnili sifonové bombičky za bombičky šlehačkové! Vypadají stejně, ale místo CO2 je v nich N2O. Pokud se spletete a budete-li svařovat pod ochrannou atmosférou šlehačkového plynu, bude i výsledný svar tak trochu tu šlehačku připomínat...Aktualizace

Stejně jako v podobných případech, je nutné tento článek aktualizovat. Ale dle data vydání článku je zřejmé, o co se jedná... Ať žije apríl:-)