Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX



  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování elektrodou (MMA)

* Jednoduchá sušička elektrod.

Vydáno 17. 09. 2008 (36218 přečtení)

Před časem proběhla na Svarfóru diskuse o přesušování obalených elektrod v amatérských podmínkách. Jedním z výsledků této diskuse je popis jednoduché sušičky elektrod, který vám předkládáme v tomto článku. Na sušičce je především zajímavé to, že jako topný prvek slouží běžně dostupná horkovzdušná pistole. Sušičku vyrobil a její popis nám zaslal čtenář Tom.

Improvizovaná sušička elektrod

Téměř každý, kdo si domů pořídil invertor nebo usměrňovač a těšil se na svařování bazickými elektrodami, narazil dříve nebo později na problém, jak tyto elektrody sušit. Na rozdíl od rutilových elektrod, kde postačí teplota kolem 100°C (na což lze doma s výhodou použít běžnou kuchyňskou troubu s termostatem) není teplota cca 350°C, potřebná pro elektrody bazické, doma tak jednoduše dosažitelná. Samozřejmě, existují komerční sušárny, ale jejich rozměry, relativně velký vnitřní prostor - určený pro velký počet najednou sušených elektrod a v neposlední řadě i cena jejich domácí použití omezují. Navíc pro běžné kutilské použití je na jedno svařování potřeba maximálně několik kusů až několik desítek kusů elektrod a relativně velké komerční sušárny nejsou skoro nikdy plně využity. Také jsem byl postaven před tento problém.

Při pročítání diskusního fóra jsem narazil na příspěvky kolegy s nickem El_Diablo, který ve svém příspěvku píše: "Tu pec zatím vidím jako jednu hlavní vyhřívací nádobu a v ní trubku (asi 2") a v té už elektrody, celé lehce zaizolované minerální vatou (40mm). Topné těleso by bylo nejlepší, ale nemám, kupovat nebudu, a nechce se mi ani řešit sledování teploty uvnitř pícky (ne, že by to nešlo, ale je to zbytečně moc práce), takže to celé hodlám řešit horkovzdušnou pistolí...".

I zajásal jsem, protože právě takový vhodný kousek trubky mi stál v rohu dílny. Zkusil jsem, jak by vyšlo vsunout hrdlo horkovzdušné pistole do trubky a zase štěstí. Přesně suvně a bez dalších úprav tam lehce drží. Takže jsem se dal do konstrukce.

Nejprve jsem trubku seřízl na délku cca 45 cm, aby byla použitelná i pro elektrody délky 40 cm. S delšími nepočítám, vždy budou spíše kratší, protože mám invertor do 130A. Na jednom konci, kde bude vsunuto hrdlo hrkovzdušné pistole, je řez veden kolmo k ose trubky, na druhém pak šikmo pod úhlem cca 30°, aby se elektrody dobře zasouvaly a také, aby víčko na pohyblivém závěsu vlastní vahou drželo v plně otevřené i uzavřené poloze. Víčko tvoří kousek plocháče, do kterého jsem ve středu vyvrtal 3 díry o průměru 6 mm, aby vzduch mohl trubkou proudit.

K trubce jsem přivařil 4 nožičky z plocháče délky cca 20 cm, které ji spolehlivě drží nad podložkou. Do horní strany trubky jsem vyvrtal šikmo pod úhlem cca 45° díru o průměru 7 mm pro zasunutí teploměru. Teploměr je laboratorní rtuťový do 400°C, který jsem měl náhodou doma. Elektrody v trubce leží na mřížce nade dnem, takže horký vzduch, hnaný pistolí, je může relativně volně obtékat. Mřížka má ještě jednu funkci: jejím povytažením se vysunou i sušené elektrody a lze je jednoduše odebírat.

Takto celé „zařízení“ vypadalo před tepelnou izolací, dobře jsou vidět povysunuté elektrody na mřížce:

Improvizovaná sušička elektrod 1

Sušička ještě před obalením izolací.

Hned jsem vše vyzkoušel. Do vnitřního prostoru se vešlo asi 20 – 25 elektrod o průměru 2,5 mm (OK 48.00, E-B 121). Kdyby se vyndala nosná mřížka, byl by počet elektrod ještě vyšší, jen je nutno počítat s tím, že vzduch musí kolem elektrod ještě relativně volně proudit. Teplota ve vnitřním prostoru se na 1. stupeň mojí horkovzdušné pistole pohybovala kolem 120 – 150°C při předsoušení a na druhý stupeň pak 320 – 340°C při vlastním sušení. Takže to celé fungovalo. S jednou z vysušených elektrod jsem hned zkusil několik jednoduchých svarů a pro porovnání jsem ještě vzal nepřesešovanou elektrodu přímo z krabičky. Rozdíl byl slušně znát!

Izolace topného prostoru

Dalším krokem byla izolace topného prostoru – trubky - z důvodu zvýšení účinnosti sušičky a úspory elektrické energie. Na izolaci jsem použil minerální vatu tloušťky cca 5 cm, kterou jsem uchytil vázacím drátem:

Improvizovaná sušička elektrod 2

Sušička obalená minerální vlnou.

Na izolační vatu jsem dále namotal několik vrstev Al fólie (alobal), kterou jsem zase fixoval vázacím drátem. Konečný vzhled za provozu je následovný:

Improvizovaná sušička elektrod 3

Hotová sušička za provozu.

Závěr

Samozřejmě, že se zařízení nevyrovná profesionálním sušičkám s přesným řízením teploty a případně i časovým spínačem pro přepnutí z vlastního sušení do udržovacího režimu. Má také nezanedbatelnou spotřebu. Avšak pro občasné domácí použití bohatě postačí a nezabírá moc místa v mojí malé dílně. Navíc umožňuje po dosušení také přepnout do udržovacího režimu na cca 100°C a mít tak po celou dobu svařování elektrody v optimálním stavu. Pokud bych měl horkovzdušnou pistoli s více stupni regulace nebo s plynulou regulací, byl by provoz ještě jednodušší a bylo by možno udržovací teplotu nastavit třeba i na běžných 50°C.

Elektrody, které usuším a hned nespotřebuji, přendávám okamžitě po vychladnutí do PET lahve, na jejímž dně je vrstva vysušeného silikagelu. Tam vydrží pro moje potřeby relativně docela suché i několik dní, než na ně přijde řada. Dokonce se mi podařilo nalézt delší PETku, do které se vejsou i elektrody délky 35 cm, sice jen asi 15 – 20 při průměru 2,5 mm, ale to mi bohatě stačí.

Závěrem bych chtěl poděkovat El-Diablovi za inspiraci, protože bez jeho nápadu by vše tak jednoduše nevzniklo a zároveň se mu i tak trochu omluvit, že jsem po svém bez svolení použil jeho nápad.

Konstrukce a text: Tom

Poznámky Svarinfa

Pokud postrádáte regulaci výkonu horkovzdušné pistole a máte jednoduchou pistoli bez elektroniky, je možné ji vybavit již dříve popisovaným triakovým regulátorem. Získáte tak pistoli s plynulou regulací. Tento regulátor úspěšně používáme s horkovzdušnou pistolí z OBI k plné spokojenosti.

Pro úplnost ještě doplníme doporučení výrobce elektrod pro jejich přesoušení:

  • Teplota a doba přesušování je vždy uvedena na štítku na krabičce s elektrodami
  • Doba přesoušení se měří od okamžiku, kdy byla dosažena požadovaná teplota
  • Elektrody se v peci mohou umístit max. ve 4 vrstvách
  • Teplotou přesoušení se rozumí teplota uvnitř svazku elektrod
  • Doporučuje se elektrody přesoušet maximálně 3x (a pak už nepoužívat)
  • Vysušené elektrody by měly před vlastním svařováním být umístěny ve skladovacím zásobníku při udržovací teplotě cca 70°C
Například "ikona" bazických elektrod, stále populární E-B 121, má tento předpis pro přesušení:

100°C/1hod + 300-350°C/2hod

tedy nejdříve hodinu sušit při teplotě 100°C a poté na dvě hodiny zvednout teplotu na 300 až 350°C.

Jak je uvedeno výše, spousta kutilů, ale i malých firem, používá na sušení vyřazené kuchyňské trouby. Ovšem tam je dosažitelná teplota pouze max. 250°C a to je málo. Z tohoto hlediska je Tomova sušička daleko lepší, byť se do ní nevejde tolik elektrod.



Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).

Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky



  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line



  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:



Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání



  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11368 (11368 hl.)
Chodím sem docela často
8740 (8740 hl.)
Občas sem zajdu
9041 (9041 hl.)
Jsem tady poprvé
9223 (9223 hl.)

Celkem hlasovalo: 38372



  Statistika



  Kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!