Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Všeobecné informace

* WELDING 2008 - robot kam se podíváš.

Vydáno 21. 05. 2008 (11882 přečtení)

V pátek 16. května se zavřely brány veletrhu WELDING 2008 v Brně. Jaký letos byl tento svátek svářeců a svářecí techniky? Kdo tam byl, ví své. Kdo WELDING nenavštívil, může si udělat obrázek z našeho článku...

Trocha statistiky.

Letošní, již 19. ročník, veletrhu WELDING byl součástí několika veletrhů se společným názvem TOP Technology. Vlastnímu Weldingu byl vyhrazen moderní pavilon V a celková výstavní plocha Weldingu byla 4897 m2, což je o 10% více než v předchozím ročníku 2006. Podle údajů pořadatele se na Weldingu prezentovalo 123 zastoupených firem z 11 zastoupených zemí. Nejvíce vystavovatelů (42%) se prezentovalo v oboru Stroje a zařízení pro svařování elektrickým obloukem. K početně nejvíce zastoupeným oborům dále patřily Přídavné a pomocné materiály pro svařování (15% vystavovatelů), Ostatní stroje a zařízení pro svařování (13%) a Svařovací roboty (12%). A právě svařovací roboty se staly fenoménem letošního Weldingu. Narazili jste na ně doslova na každém rohu a většina z nich byla v neustálém pohybu. Zajímavě a poměrně přesně to vystihl jeden z vystavovatelů, když prohlásil "Letos tady každej mává nějakým robotem..."

Kam čert nemůže, nasadí robot...

Proč tolik robotů? Na jednotlivých stáncích jsme slyšeli prakticky totéž vysvětlení: "Nejsou svářeči". Odhaduje se, že celosvětově chybí v daném segmentu cca 200 tisíc svářečů. Naproti tomu poptávka po svařovaných konstrukcích roste. Roste ale také konkurence a tudíž se zvyšuje tlak na efektivitu a rychlost provádění svářečských operací. A zde je nasazení robotů jedním z východisek.

Dalším impulsem pro rozšíření robotů je jejich zlevňování. Průmyslové a svařovací roboty procházejí neustálým dynamickým vývojem. Technologie zlevňují, programování se zjednodušuje. Naopak roste přesnost a obratnost robotů. Nasazení robota se tak dnes vyplatí již při výrobě podstatně menších sérií svařenců než třeba před pěti lety.

A proto byl pavilon "V" oproti předešlému ročníku napěchován roboty celé řady výrobců. K vidění byly roboty s nosností jednotek kg (tak na hořák) až po desítky kg. Vyjímkou nebyly společné stánky výrobce robotů s výrobcem svářeček, kde byla předváděna ukázková spolupráce robota a svářečky.

Welding_2008 - robot

Robot firmy FANUC Robotics.

Když je robot luxusem.

Přestože dochází ke zlevňování technologie robotů, není možné je nasadit vždy. Jsou operace, kde je živý svářeč nenahraditelný a jsou podniky, které na robota prostě nemají. Ale i v těchto případech je nutné zvyšovat efektivitu výroby. Řešením je nasazení mechanizace a tzv. malé automatizace svařování. Do této kategorie spadají zejména různá motoricky poháněná polohovadla, pojezdy pro hořáky, svařovací a navařovací stroje a automaty. A právě zařízení pro mechanizaci a automatizaci svařování byly dalším fenoménem letošního Weldingu. Zkrátka a dobře: "Kdo nemával na stánku s robotem, točil polohovadlo". Mezi zajímavé počiny patří polohovadla a svařovací automaty české firmy HST CREATIVE. Zaujaly precizním zpracováním, moderním designem a zejména sofistikovaným digitálním řízením:

Welding_2008 - polohovadlo

Polohovadlo a rotační svařovací automat HST Creative.

A co svářečky?

Svářečky jsou na Weldingu samozřejmostí. Ani letos nechyběl žádný z významných hráčů na českém trhu. K vidění byly spíše stroje pro poloprofesionální a profesionální nasazení. Stroje pro hobby svářeče na Weldingu až na vyjímky nenajdete. Mezi svářečkami byla také řada novinek ale nic co by se dalo považovat za bombu. Všechny novinky byly spíše evoluční než revoluční. Dokonce se v pavilonu svařovalo a předvádělo o něco méně než před dvěma lety (Welding se koná každé dva roky).

Tlačenice u stánku firmy JESVA prozrazovala, že se zde vystavuje něco vyjímečného. A vystavovalo. Tradiční výrobce odporových svářeček totiž přestavěl jednu ze svých bodovek na výčepní stolici. Tlačenici tedy způsobilo proudem tekoucí pivo z ramene bodovky...

Zajímavým oživením v řadách malých svářecích invertorů je nově započatý dovoz svářeček IMS do ČR. Pikantní na tom je to, že se jedná o "modrou" divizi francouzského výrobce GYS, který je už v ČR zastoupen svou klasickou "žlutou" řadou Gysmi. Kromě barvy mezi stroji IMS a Gysmi není žádný rozdíl.

Welding_2008 - ims

Invertory značky IMS.

Ostatní stroje a zařízení.

Vedle svářeček, robotů a polohovadel jste na Weldingu mohli najít celou řadu dalších výrobků souvisejících se svařováním. Kromě odsávací techniky a ochranných pomůcek a prostředků pro svářeče to byly vypalovací stoly a stroje, montážní stoly pro upínání svařenců, stroje na přípravu a čištění materiálu a podobně. Zaujaly nás například speciální ruční frézky na výrobu úkosů. Tyto stroje značky PERLES se podobají klasické úhlové brusce. Místo brusného kotouče se ale pod pevným kovovým talířem otáčí vřeteno s výměnnými břitovými destičkami. Úkosování materiálu (plechů i trubek) je s tímto pomocníkem zase o něco jednodušší.

Welding_2008 - perles

Úkosovací ruční frézky PERLES.

Závěr.

Na letošním Weldingu, který se opravdu povedl, toho bylo k vidění podstatně více. Není účelem tohoto článku vypsat všechny novinky a zajímavosti z veletrhu. Důležité jsou zejména trendy, a ty letošní jsou jasné: robotizace a automatizace svařování. Jak to dopadne se dozvíme za dva roky na Weldingu 2010. Přijďte se podívat!

Welding 2008

Veletržní mumraj.

Více informací o Weldingu naleznete na oficiálních stránkách veletrhu: www.bvv.cz/weldingDiskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).

Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11579 (11579 hl.)
Chodím sem docela často
8971 (8971 hl.)
Občas sem zajdu
9269 (9269 hl.)
Jsem tady poprvé
9421 (9421 hl.)

Celkem hlasovalo: 39240  Statistika  Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!