Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX



  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování plamenem, řezání kyslíkem

* Vyvíječ acetylenu - praktické zkušenosti z provozu.

Vydáno 23. 02. 2008 (29977 přečtení)

Nedávno přispěl do našeho Svarfóra pan Štěpán Kubíček obsáhlým příspěvkem s popisem svých praktických zkušeností s provozem vyvíječe acetylenu. A protože by tyto zkušenosti mohly být užitečné i pro řadu jiných čtenářů, požádali jsme autora o doplňující text a fotografie. Výsledkem je následující článek...

Rád bych nabídl své zkušenosti s vyvíječem acetylenu všem, kteří se vážně zaobírají myšlenkou na jeho pořízení, provoz či snad dokonce vlastní výrobu. Z vlastní zkušenosti bych doporučil tento přístroj jen těm, kteří mají dost času, neboť při jeho provozu nestačí jen otevřít kohout jako na lahvi s plynem, ale přece jen to chvilku trvá. Já sám jsem si vyvíječ pořídil začátkem 90. let v "nadšení", že nemusím obstarávat pro mne tehdy nedostupné lahve s acetylenem a vystačím si pouze s tímto přístrojem a lahví kyslíku ze sanitního vozu... Zakoupil jsem tehdy malý přenosný přítokový vyvíječ - výrobek firmy Chotěbořské kovodělné závody z roku 1949:

Vyvíječ OT-MA 1

Vyvíječ acetylenu OT-MA 1/2kg z roku 1949.

Poté následovalo vystřízlivění z "nadšení". Uvědomil jsem si, že vlastně o těchto přístrojích a jejich provozu nic nevím a nikdo z mých známých tyto přístroje v provozu už nezažil. Napadlo mne půjčit si něco o svařování s vyvíječi v knihovně. Nejdříve nic moc. Vždy jen zmínka o vyvíječích, že dříve se to jako používalo.... A pak mne to napadlo: sovětské knihy! Ne, nedělám si srandu. Byl to stoprocentní úspěch. Vše bezvadně popsáno. Mnoho cenných rad a zkušeností sovětských svářečů, novátorů a stachanovců. Myslím to opravdu vážně. Každému, kdo se chce s touto problematikou seznámit, to vřele doporučuji. Krom informací jako například, že osvětlení místnosti s vyvíječem se doporučuje petrolejovými lampami za použití plynotěsných oken , tam najdete mnoho použitelných informací. Taky jsem tehdy napsal na adresu chotěbořských závodů, že jsem si koupil jejich výrobek a neobdržel k němu návod, zda mi ho mohou poslat a stalo se neuvěřitelné: můj dopis nebyl vyhozen s poznámkou co je to za blázna, ale přišla dokumentace i s návodem! Ukázky z návodu přikládám:

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Ukázky z návodu k obsluze vyvíječe acetylenu OT-MA 1/2kg.

Jedná se o typ 0T - MA 1/2Kg. Malý přenosný přístroj přítokový. Hmotnost asi 7 kg se zásuvkou na 0,5 kg karbidu, což stačí na výkon asi 300 litrů acetylenu za hodinu (dvě náplně). Lze svařovat bez problémů ocel tloušťky 3 mm. Vyvíječ je nakreslen v řezu tak, že vyrobit ho (samozřejmě s patřičnými výrobními možnostmi) nevidím jako problém. A nepočítáte-li čas tomu obětovaný, dovolím si tvrdit že to nebude ani moc drahé. Zváště když věci jako manometr, kohout, redukční a pojistný ventil a podobně opatříte někde v bazaru. Pokud by snad chtěl někdo vyvíječ opravdu vyrábět, nebo třeba jen opravovat starý přístroj, přináším zde několik praktických rad:

  • V žádném případě se na výrobu součástí vyvíječe nesmí použít měď a ani mosaz či jiná slitina mědi obsahující více než 30% mědi! Před tím důsledně varuji! Měd reaguje s acetylenem a mohlo by dojít k výbuchu.
  • Každý vyvíječ používaný ke sváření za pomocí kyslíku je potřeba vybavit bezpečnostní předlohou proti zpětnému šlehnutí. Já jsem použil místo původní vodní předlohy předlohu suchou od chotěbořských kovodělných závodů (doporučuji, používám ji i dnes na lahvi). Dále je potřeba vyvíječ vybavit sušičem plynu a chemickým filtrem, neboť surový acetylen vyrobený vyvíječem obsahuje jednak vodní páru, která by způsobila snížení výkonu svářecího plamene, a dále pak fosforvodík a sirovodík, který nepříznivě ovlivnuje vlastnosti svaru. Zjištoval jsem jaké chemické látky lze použít jako náplně filtru a nakonec mi při řešení tohoto problému opět pomohly zkušenosti sovětských novátorů. Ti s úspěchem používají obyčejný drcený koks. Počátkem 90. let se ho ještě u nás na haldách na ulici válelo všude dost. Použil jsem ho také, funguje to bezvadně! Surový acetylen zapáchá znatelně po sirovodíku a po průchodu koksem je "jako z lahve". Prakticky jsem na výrobu filtru a odlučovače použil starý odlučovač od kompresoru z autobusu, který po dokonalém odmaštění byl uvnitř naplněn technickou vatou a kolem napěchován drcený koks. Náplň koksu vydrží do nasycení velmi dlouho a odlučovač umožnuje povolením šroubku vypouštění kondenzátu.
  • Vysokotlaký vyvíječ je také potřeba vybavit nízkotlakým redukčním ventilem, neboť tlak plynu v zásobníku kolísá. Použil jsem nízkotlaký ventil z Bulharské lidové republiky koupený za pár korun v bazaru.
  • Vyvíječ je potřeba vždy plnit doporučeným zrněním karbidu. Pozor na použití práškového karbidu! V přítokových vyvíječích nepoužívat!
  • Poté, co se začne ve vyvíječi vyvíjet acetylen a zásobní nádoba se naplní, doporučuji tuto první náplň vypustit, neboť obsahuje směs acetylenu se vzduchem, která jest třaskavá:-)
  • Pokud nebudete kupovat karbid po celých sudech, ale jen trochu "do pytlíku", nabízí se praktická rada pro jeho uchování: Karbid se na vzduchu vzdušnou vlhkostí rozkládá a za delší dobu z něho nemáte nic. Mne napadlo dát ho do zavařovacích lahví a zavíčkovat. Funguje to bezvadně a vydrží velmi dlouho.

Vyvíječ OT-MA 2

Osobně považuji vyvíječ acetylenu za velmi spolehlivý a (při dodržení bezpečnostních zásad provozu) i bezpečný přístroj. Je ale nutné respektovat obecně platné bezpečnostní zásady. Zejména při sváření za použití vyvíječe acetylenu je potřeba dodržet bezpečnou vzdálenost plamene od vyvíječe. V případě že svářecí souprava, která je tvořená lahví s acetylenem a kyslíkem, je v pořádku, žádné plyny do vzduchu neunikají . Naproti tomu vysokotlaký vyvíječ je vybavený pojistným ventilem nastaveným max. na 1,5 atm (což je bezpečná hranice tlaku pro acetylen ve volném prostoru). Tento ventil v případě zvýšení tlaku v plynojemu na mez bezpečné hranice, odfoukne acetylen do vzduchu. Tento stav může nastat v případě, že přívod vody do vyvíjecí komory příliš otevřeme. Pak nastane navlhčení značného množství karbidu najednou, a i když je přívod vody vyvíječem automaticky zastaven, setrvačností se vyvíjí velké množství acetylenu. To způsobí zvýšení tlaku v plynojemu a následné otevření pojistného ventilu a únik acetylenu do vzduchu.

Vyvíječ OT-MA 3

Mnoho let už jsem se svým vyvíječem nepracoval. Mám samozřejmě lahve i když ani ty moc často nepoužívám neboť používám ke sváření většinou jiné metody. Ale vyvíječ je v dílně stále jako ozdoba připraven i s karbidem. Co kdyby...

Na závěr se ještě podívejte na ukázky z dobového prospektu firmy Messer G.M.B.H. Frankfurt -Main, která se výrobou vyvíječů zabývala:

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Ukázky z dobových prospektů Messer na vyvíječe acetylenu.

Text: Štěpán Kubíček



Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).

Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky



  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line



  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:



Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání



  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11368 (11368 hl.)
Chodím sem docela často
8738 (8738 hl.)
Občas sem zajdu
9041 (9041 hl.)
Jsem tady poprvé
9223 (9223 hl.)

Celkem hlasovalo: 38370



  Statistika



  Kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!