Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Svařování pod argonem TIG/WIG

* TIG AC na svařování hliníku z BauBau trafa.

Vydáno 19. 01. 2008 (67301 přečtení)

Když jsme loni zveřejňovali popis amatérsky zhotovené svářečky pro TIG AC svařování, pojali jsme to jen jako zajímavost. Absolutně jsme nepředpokládali, že by se do stavby opravdu mohl někdo pustit. Ovšem původní článek Postavte si TIG 180 AC/DC:-) vzbudil značnou pozornost a netrvalo dlouho a jeden doma vyrobený AC TIG inspirovaný tímto článkem se objevil na našem Svarfóru...

Autor konstrukce se zmíněným článkem nechal pouze inspirovat a pak se vydal vlastní cestou. Snaha o využití stávající levné trafosvářečky spolu se snahou o rychlé a fungující řešení vyústily v zajímavě pojaté zařízení pro svařování hliníkových slitin metodou TIG AC (pod argonem). Troufáme si tvrdit, že dále popisované řešení je prostě:

tojebombove

Co je na této svářečce bombové, je využití levné trafosvářečky s regulací rozptylovým jádrem. Takovou trafosvářečku seženete v každém supermarketu (odtud název BauBau trafo). Doporučujeme se ale spíše obrátit na specializované prodejny se svářecí technikou, kde mají trafa sice o něco dražší než markety, ale podstatně kvalitnější, protože prodávat šunt si prostě nemohou dovolit. Cena takového trafa se pohybuje obvykle v rozmezí 2000 - 3000,- kč. A právě kvůli tomu můžeme zde popisovaný AC TIG označit asi jako nejlevnější zařízení na světě, kterým lze svařovat hliníkové materiály metodou TIG AC v ochranné atmosféře argonu. Následující popis není žádný stavební návod a má sloužit pouze pro inspiraci. Do "vývoje" a stavby takového zařízení by se tak měl pustit jen člověk, který problematice rozumí a dobře ví co dělá.

Celá konstrukce a princip zapojení je patrný z následujících obrázků a schémat. Obrázky jsou klikací a po kliknutí myší se vám otevře velký obrázek v samostatném okně. Svářečka nemá ovládací část ani výkonový stupeň, žádné tranzistory ani jiná elektronika. Regulace proudu je zajištěna původním mechanismem zasouvání rozptylového trafa. Vše je původní. Pouze je na sekundárním vinutí transformátoru namotáno několik závitů běžné izolované licny kvůli indukování HF do svařovacího okruhu.

Pro bezdotykové HF zapalování oblouku, které je pro svařování TIG AC střídavým proudem nutné, slouží rozptylové trafo, jehož parametry jsou ve schématu. Indukování HF do svařovacího obvodu zajišťuje několik výše zmíněných závitů namotaných na sekundáru trafa. Jiskřiště je vyrobeno doma a jeho provedení je patrné z obrázků.

Vedení plynu není autorem popisováno, ale vzhledem k tomu, že je použit hořák s tlačítkem, není problém vybavit svářečku elektromagnetickým ventilkem ovládaným z hořáku. Kdo si chce hrát, může svářečku ještě vybavit obvody pro časování předfuku a dofuku plynu, spínání trafa stykačem apod. Ovšem pozor! na následujících schématech je patrné, že autor tlačítkem na hořáku spíná přímo síťové napětí 230V! To je ovšem krajně nebezpečné! Je to pravděpodobně důsledek spěchu při "vývoji". Pokud budete něco takového stavět, vždy spínejte pouze bezpečné napětí ! Znamená to ovšem použít ještě malý transformátorek a relé nebo stykač pro ovládání HF jednotky. Stykačem pak můžete ovládat i vlastní svářecí trafo a elektromagnetický ventil.

Než se pustíte do studia přiložených obrázků, přečtěte si ještě co o své svářečce říká autor:

Stavba TIG AC mě vyšla na cca 8000,- kč a to včetně samostmívací kukly. Kukla 2500, svářecí transformátor 1300, rozptylový transformátor 3000, redukční ventil 600, hořák TIG jsem použil starý z TIG 30. Svářím hliník od 2mm do 20mm. Stavím motocykly a stále jsem řešil sváření hliníku. Momentálně stavím tyto svářečky pro dva známé a řeším snížení proudu trafa na cca 20A. Od výrobce má trafo 40 - 100A a na slabé trubky je 40A moc (jeden ze známých svařuje autoklimatizace). Jako inspirace posloužila stránka SVAR INFO s článkem Postavte si TIG 180 AC/DC :-), držel jsem se návodu, pouze jsem upravil a zjednodušil schema zapojení. Zapojení je velice jednoduché. Vývoj trval cca týden a celé jsem to pak postavil za odpoledne.

A nyní již slíbené obrázky a schéma zapojení:

(kliknutím na obrázky otevřete okno s velkým obrázkem)

Schéma zapojení TIG AC z BauBau trafa.


Původní "BauBau" trafo a detail přidaných závitů.


Detail jiskřiště.


Hořák, redukční ventil a rozptylové trafo.


Kompletní sestava TIG AC z BauBau trafa.

Zkusili jsme to taky...

Výše uvedená TIG AC svářečka nás natolik zaujala, že jsme to prostě museli zkusit taky. Celé zařízení jsme ubastlili za několik desítek minut. Bohužel nemáme žádné fotografie ale vzhledem ke konstrukci typu "vrabčí hnízdo" by asi stejně byly nepublikovatelné:-) Takže jen ve zkratce: jako trafo jsme použili trafosvářečku Telwin Utility 1650 s rozsahem 30 - 140 Ampér. Hořák Trafimet TIG 17 s tlačítkem. Problém byl v obstarání HF ionizátoru. Nakonec jsme použili HF ionizátor z plasmové řezačky Telwin Superplasma 80 HF. Tento ionizátor je zapojen jako klasický násobič napětí s diodami a kondenzátory a neobsahuje žádné indukčnosti (cívky, trafa). Součástí ionizátoru je také integrované jiskřiště, takže odpadly problémy s jeho stavbou a laděním. Ionizátor je na jedné desce plošných spojů a vypadá přesně takhle:

HF Ionizátor Telwin

Zapalovací jednotka - HF ionizátor Telwin

Indukci HF do hořáku zajistilo asi 10 závitů licny o průřezu 0,75mm2 namotaných na sekundáru svářecího trafa. Ionizátor byl, stejně jako elektromagnetický ventil na pouštění argonu, spínán pomocí relé na 12V. Toto pomocné (a hlavně bezpečné) napětí jsme získali z laboratorního napájecího zdroje, abychom nemuseli narychlo něco vymýšlet. A to je celé. A výsledek? Vařilo to! Opravdu se s tím daly svařovat hliníkové plechy tl. 4mm, které jsme měli k dispozici. Při svařování jsme museli mít stále zapnutý HF ionizátor jinak byl oblouk velice krátký a měl tendenci zhasínat. Po krátkém "kochání se" jsme vše zase rozebrali a uvedli do původního stavu:-) Z profesionálního hledista nebudeme komentovat užitnou hodnotu takové svářečky. Zkrátka a dobře platí, že proti gustu žádný dišputát a dále, že účel světí prostředky...

Pokud vás článek inspiruje k vlastní konstrukci, přejeme úspěšné bastlení a nezapomeňte se pak pochlubit vaším strojem prostřednictvím našich stránek!Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).

Související články:
TIG 18 Flexi - ohebná hlava hořáku (21.05.2012)
Udělejte si láhev na Argon z hasícího přístroje. (19.01.2010)
TIG svařování III - zapalování oblouku. (25.11.2009)
TIG 200 AC/DC - račte si vybrat. (14.02.2009)
TIG svařování II - AC nebo DC? (06.02.2009)
TIG svařování I - základní principy. (07.01.2009)
TIG 20 a TIG 30 - přídavná zařízení pro TIG svařování. (05.03.2008)
Postavte si TIG 180 AC/DC :-) (08.03.2007)
Wolframové elektrody pro TIG svařování. (16.11.2006)
Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí.

Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11448 (11448 hl.)
Chodím sem docela často
8835 (8835 hl.)
Občas sem zajdu
9129 (9129 hl.)
Jsem tady poprvé
9287 (9287 hl.)

Celkem hlasovalo: 38699  Statistika  Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!