Plánky svářeček II.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 28. 04. 2008

Po vydání první várky návodů na různé svářečky a přípravky pro svařování, jsme obdrželi několik dalších schémat a návodů. Tyto návody vám přinášíme v pokračování plánků svářeček.

Stejně jako v předešlém článku se jedná většinou jen o náčrtky a schémata bez bližšího vysvětlení. Všechny níže uvedené soubory naleznete v sekci Ke stažení-elektro.

tyristorova_svarecka.pdf
- schéma kompletní tyristorové usměrněné elektrodové svářečky. Svářečka je sice amatérského původu, ale je odzkoušená a funkční. Jediný list v PDF.

zu_130.zip
- naskenované schéma tyristorového svářecího usměrňovače ZU 130.11, který byl vyráběn BEZ Bratislava. Schéma obsahuje dva listy kreslené rukou - silová část a řídící elektronika s operačními zesilovači.

svartrafo3.zip
- kompletní návod na svářecí transformátor ze sborníku USS.

dynamo_svarecka.pdf
- další svářečka z dynama. Tentokrát s propracovanou regulací s operačním zesilovačem.

dp20.zip
- popis a schéma zapojení přídavného zařízení DP 20 pro svařování dlouhými pulsy. Vhodné pro svařování tenkých plechů metodou TIG. Původně se jedná o přídavné zařízení firmy MEZ Brumov určené ke svářecím usměrňovačům tohoto výrobce (UTA, WTU, SMA, SMB).

Za zaslání schémat děkujeme především panu Romanu Kašparovi. A samozřejmě nesmí chybět obligátní výzva: pokud vás to k něčemu inspirovalo a něco postavíte, určitě se pochlubte prostřednictvím Svarinfa, tak jako to udělal pan Švarc s následující dynamosvářečkou.

Rotační svářečka podle Svarinfa.

Pan Daniel Švarc nám zaslal obrázky své vlastní svářečky zhotovené podle popisu dynamosvářečky pana Salzmanna uveřejněném na Svarinfu:

...je to se stejným dynamem jako v původním návodu a zapojení je taky stejný. Akorát v těch drátech se vyznám asi jenom já:-) Je o hodně lepší oproti klasickýmu levnýmu trafu. 3 mm elektroda není problém. Elektroda se nelepí a pro moji soukromou potřebu určitě dostačující.

Svářečka z dynama 1

Celkový pohled na dynamosvářečku Daniela Švarce.


Svářečka z dynama 2Svářečka z dynama 3Svářečka z dynama 4

Detaily dynamosvářečky.