Dálkový regulátor - pulsátor QP 09.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 17. 10. 2009

Společně s podklady k článku WTU 200 + Softstart podruhé nám pan Radoslav Šoška zaslal také několik obrázků přídavného dálkového ovladače - pulsátoru QP 09. Jedná se o zařízení, které bylo určeno pro připojení ke známému svařovacímu usměrňovači ZU 315. Přestože je využitelnost tohoto zařízení dnes asi minimální, rozhodli jsme se tyto informace publikovat. Třeba se to někomu hodí. Navíc v závěru pan Šoška popisuje jednoduchou úpravu na klasický dálkový ovladač proudu ke své WTU200.

Přídavné zařízení QP 09 si můžete prohlédnout na následujících obrázcích. Na ovládacím panelu naleznete celkem 4 potenciometry, které slouží k regulaci hlavního svařovacího proudu v době pulsu a nižšího proudu v době mezery. Zbylé dva potenciometry nastavují dobu trvání pulsu a mezery. Je-li právě aktivní PULS či MEZERA informují dvě svítivé diody (LED).

Dálkový regulátor QP 09 1

Dálkový regulátor - pulsátor QP 09.

Při bočním pohledu je patrný červený hmatník spínače, kterým se dá vyřadit funkce pulzátoru. Tím se zněj stane klasický dálkový regulátor svařovacího proudu.

Dálkový regulátor QP 09 2

Boční pohled na odkrytovaný regulátor.

A ještě obrázek desky plošných spojů a typového štítku regulátoru:

Dálkový regulátor QP 09 3

DPS ze strany spojů.

Dálkový regulátor QP 09 4

Typový štítek regulátoru.

Na dalším obrázku je přefocené schéma zapojení, které bylo vlepeno pod krytem regulátoru. Schéma neobsahuje popisy součástek, ale pro pochopení funkce postačuje:

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Schéma zapojení regulátoru QP 09.

Ze schématu je zřejmé, že sepnutím S1 proměníme QP 09 v klasický dálkový regulátor. Rozepnutím S1 se aktivuje funkce pulzátoru. Operační zesilovač pracuje jako astabilní klopný obvod a stejně jako tranzistory to bude běžný univerzální typ. Potenciometry R 20 a R 21 se nastavují časy mezery a pulsu. LED diody V4, V5 indikují právě aktivní mezeru či puls. Potenciometry R22, R 23 se nastavuje svařovací proud v mezeře a hlavní proud (v pulsu). Zapojení připojovacího konektoru je zřejmé z obrázů a adaptace k jiné svářečce je jednoduchá. Velikost napájecího napětí zřejmě nebude kritická a bude vyhovovat rozmezí 9 - 18 V.

Jen pro informaci uvádíme, že jsme již v minulosti v článku Plánky svářeček II přinesli schéma zapojení podobného zařízení s názvem DP 20 z MEZ Brumov, zatímco QP 09 vyráběl BEZ Bratislava.

QP 09 jako dálkový ovladač proudu k WTU 200.

Ako som sľúbil, je to odskúšané a funguje to. QP 09 je myslím diaľkové ovládanie a pulzátor na stroje ZU 315, kde sa používa rovnaký princíp ako pri strojoch WTU, avšak zapojenie konektora je iba mierne odlišné. Pre rozbehnutie pulzátora QP09 na WTU stačí prehodiť iba dva kábliky v konektore pulzátora, alebo jednoduchšie na plošnom spoji. Ja som použil ten druhý spôsob, ako naznačuje zelená šípka na nasledujúcom obrázku. QP09 som dostal k zváračke a zatiaľ ju využívam iba ako diaľkové ovládanie. Hodili by sa nejaké praktické skúsenosti kedy a ako používať pulzátor, nakoľko pôvodná dokumentácia je maximálne strohá a fakticky nevysvetľuje nič.

Dálkový regulátor QP 09 - úprava pro WTU 200

Úprava regulátoru QP09 pro použití s WTU 200.

Poznámka: pokud vás dálkové regulátory zajímají více, podívejte se i na článek Dálková regulace svářečky.