Všeuměl TER - svářečka blízké budoucnosti?

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování MIG/MAG (céóčka), Vydáno dne: 15. 09. 2009

TER 186 MIG PULSE Na začátku letošního léta jsme dostali exkluzivní příležitost krátce otestovat svářečku, která by v dohledné době mohla způsobit revoluci v oblasti svařovací techniky nižší a střední kategorie. Nyní vám ji tedy představíme, ale upozorňujeme, že tahle mašinka zamotá hlavy všem. Výrobcům, prodejcům, servisákům i zákazníkům - svářečům. Je nám jasné, že po tomhle už nám slova jako bomba, exkluzivní či revoluce tak snadno neuvěříte, ale ujišťujeme vás, že následující popis se týká skutečného stroje, který jsme měli možnost vyzkoušet. Takže zapomeňte na své dosavadní svářečky. Je tu TER!

Seznamte se: TER 186 MIG PULSE

TER 186 MIG PULSE je jednofázový multifunkční přenosný svařovací invertor pro svařování metodami MMA, TIG-DC LIFT a TIG-DC LIFT PULSE, MIG/MAG a MIG/MAG PULSE, vše s manuálním i synergickým nastavováním a plně digitálním mikroprocesorovým řízením. Pro všechny metody svařování je k dispozici maximální svařovací proud 180 A (viz dále) při napájení 1x 230 V. Jak italský TER vypadá, si můžete prohlédnout na následujícím obrázku:

TER 186 MIG PULSE - 1

Celkový čelní pohled na TER 186 MIG PULSE.

Svářečka je ve skříni s atraktivním designem v pekelně černé barvě s ďábelsky rudými popisky. Její rozměry jsou 37 x 23 x 35 cm a mobilita TERu je tedy vynikající. Na čelním panelu svářečky jsou umístěny všechny ovládací prvky, displej, zásuvky SK35 pro svařovací kabely a přípojná místa pro dálková ovládání a TIG hořák. Eurokoncovka pro MIG/MAG hořáky je na levém boku svářečky.

Svářečka je vybavena dvěma konektory pro dálkové ovládání. Bohužel jsme neměli žádnou dokumentaci, a tak se o jejich funkci můžeme jen dohadovat. Je pravděpodobné, že první konektor slouží k připojení dálkového regulátoru proudu pro MMA a TIG svařování. Druhý konektor bude sloužit k připojení ovladače nějakého parametru při MIG/MAG svařování. Že to možná nebude rychlost posuvu, pochopíte v dalším článku o nastavování svářečky. Hořák TIG, respektive jeho spínač, se nepřipojuje nikam. Není to třeba, jak uvidíte příště.

TER 186 MIG PULSE - 13

Detail konektorů pro dálkové ovládání.

Pro svařování MIG/MAG je svářečka vybavena prostorem pro cívku typu D200 a poměrně robustním podavačem drátu s klasickou eurokoncovkou na hořák. Celý prostor podavače je vyřešen docela originálně. Přístup k cívce a podavači získáte po odjištění spony na boku přístroje a odklopení celé vrchní části s elektronikou:

TER 186 MIG PULSE - 6

Pohled na bok přístroje se sponou přidržující prostor cívky.

TER 186 MIG PULSE - 7

TER 186 MIG PULSE - 8

Odklopení vrchní části a přístup k podavači a cívce s drátem.

Cívka s drátem je umístěna horizontálně na držáku se seřizovatelnou brzdou. Díky možnosti odklopení vrchní části o více než 90° je přístup k cívce a podavači opravdu královský. Samotný podavač je velmi pěkně zpracovaný i při minimálních rozměrech. Samozřejmostí je snadno výměnná kladka a nastavitelný přítlak se stupnicí.

TER 186 MIG PULSE - 11

Podavač uvnitř TERu 186.

Svařovací proud je k podavači, a potažmo k eurokoncovce na hořák, přiveden kabelem s rychlokonektorem SK35. Pokud zrovna nesvařujete MIG/MAG, můžete kabel schovat do prostoru cívky. Před svařováním MIG/MAG kabel nejprve musíte zapojit do výstupu svařovacího zdroje. Pro běžné MIG/MAG svařování s ochranným plynem zapojíte kabel do PLUS výstupu svářečky. Je ale možné využít i obrácenou polaritu (MINUS) pro eventuální svařování trubičkovým drátem s vlastní ochranou (bez plynu). Přepólování v režimu MIG/MAG je tedy naprosto primitivní.

TER 186 MIG PULSE - 4

Detail koncovky pro připojení MIG/MAG hořáku.

Zadní stěna skříně nese ventilátor s inteligentním řízením, který je spínán automaticky v závislosti na teplotě a také vždy, když začnete svařovat (bez ohledu na teplotu chladičů uvnitř). Dále zde naleznete hlavní síťový spínač (pochopitelně je TER vybaven softstartem pro měkký náběh) a dvojicí šroubení pro připojení ochranných plynů. Horní vstup je určen pro TIG, dolní vstup je pro MIG/MAG. Pro obě metody tedy můžete mít neustále připojeny lahve s odpovídajícími plyny bez nutnosti přepojování. Oba vstupy jsou samozřejmě vybaveny elektromagnetickými ventily.

TER 186 MIG PULSE - 5

Zadní pohled: ventilátor, vypínač a vstupy plynů.

Kromě výše popsaného naleznete na zadní stěně i štítek s výkonovými parametry a dále takový podivný zámeček s nápisem PLC:

TER 186 MIG PULSE - 14

Štítek s parametry a zámek PLC.

A co se za tajemným označením PLC (Power Line Control) skrývá? Jedná se o klíčkem ovládaný přepínač, kterým volíte maximální příkon (proudový odběr) svářečky. Pro malou dílnu, resp. domácí a hobby použití zvolíte asi polohu 16 A (symbol domečku, PLC ON). To znamená, že svářečka při provozu nepřekročí hodnotu odebíraného proudu stanovenou na 16 Ampér. Je to z důvodu toho, že právě 16-ti ampérové jističe jsou běžné v rozvodech malých dílen a domácností. V tomto režimu je ale maximální svařovací proud omezen na 110 A (MMA), 125 A (MIG/MAG) a 140 A (TIG). Na rozdíl od jiných výkonných invertorů máte ovšem jistotu, že si nezničíte elektroinstalaci.

Máte- li možnosti většího odběru, můžete přepínač přepnout do polohy >25 A (symbol továrny, PLC OFF) a ze svářečky tak dostanete maximum 180 A bez ohledu na metodu svařování. Ovšem odebíraný proud se může vyhoupnout i přes 30 A!

Maximální svařovací proudy pro jednotlivé metody svařování v režimech PLC ON a PLC OFF jsou patrné z vyfotografovaného štítku. PLC a jeho ovládání pomocí klíčku je velmi zajímavou vychytávkou této svářečky. Jako vždy ale bude záležet na lidském faktoru, tedy na držiteli klíčku, jestli s ním bude zacházet uvážlivě.

TER 186 MIG PULSE - 10

Pravý bok svářečky s pantem pro odklápění vrchního dílu.

Tolik tedy stručné představení této velmi zajímavé svářečky, která se snad již brzy objeví i na českém trhu, byť možná v trochu jiné podobě. Kromě této multifunkce bude k dispozici též provedení bez možnosti svařování MIG/MAG, tedy pouze pro MMA a TIG. V podstatě se bude jednat jen o samotný vrchní díl, který vidíte na obrázcích odklopený. V dalším pokračování tohoto článku vás seznámíme s tím co všechno TER 186 MIG PULSE vlastně umí a jaké byly naše praktické zkušenosti s touto svářečkou.