Tuning levné trafosvářečky I.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 02. 12. 2007

Občas se stane, že zakoupený výrobek, ač jinak v pořádku, nesplňuje naše představy o jeho použitelnosti. Co teď? Můžeme se pokusit sehnat něco jiného, a nebo se můžeme pustit do tzv. DODO, neboli "dodělej doma". Přestože DODO už není tak populární jako dříve (kdy to bylo spíše smutnou nutností), stále se najde dosti DODO příznivců. Buď proto, že prostě nic jiného nezbývá, a nebo pro tu radost z domácího kutění. A jak si kutil poradí třeba s levnou trafosvářečkou a "vytuní" ji k obrazu svému, vám představíme v tomto miniseriálu. Takže dejme slovo tunerovi...

Tuning svářečky, díl 1. - větrák

Na každé stavbě je potřeba občas něco přivařit a tak jsem si kdysi pořídil trafosvářečku z Makra. Na štítku psali, že umí 130 ampér, což by mělo být dostačující.

Hned při první práci přišlo zklamání. Už ani nevím co jsem vařil, ale po dvou vypálených elektrodách o průměru 2,5 mm proudem kolem 100 A ve svářečce cosi cvaklo a měl jsem dovařeno. Na svářečce se rozsvítila oranžová kontrolka ve vypínači a z návodu jsem se dozvěděl, že je přehřátá a musí vychladnout. Chladnutí trvalo asi 15 minut a po vyvaření další jedné elektrody se opět trafo vyplo. Rezignoval jsem a zbytek dovařil tchánovou svářečkou.

Bylo mi jasné, že pokud chci mít alespoň nějaký užitek z nové trafosvářečky, musím do ní instalovat ventilátor, který tam chyběl. Po odšroubování několika šroubků a sundání plechového krytu jsem prozkoumal vnitřek svářečky. V zadní stěně a na bocích krycího plechu sice byly větrací otvory, ale evidentně neposkytovaly trafu to správné množství vzduchu. Mezi zadní stěnou a trafem byla mezera, akorát tak na ventilátor. Koupil jsem střední (80x80 mm) axiální ventilátor na 230V / 50Hz a pustil se do úprav. V zadní stěně jsem vyvrtal ještě více děr pro proudění vzduchu a přišrouboval zde ventilátor. Namontoval jsem ho tak, aby foukal vzduch dovnitř a přes boční díry ven ze svářečky. Zapojil jsem ho před termopojistku, aby jel i po její aktivaci. Jak vestavba ventilátoru do svářečky vypadá je patrné z následujících obrázků. Usměrňovacích diod vestavěných v přední části svářečky si zatím nevšímejte, jejich montáž bude popsána v následujícím pokračování tohoto miniseriálu o tuningu svářečky.

Tuning trafosvářečky - ventilátor 2

Celkový pohled na svářečku s namontovaným ventilátorem.


Tuning trafosvářečky - ventilátor 1

Detail namontovaného ventilátoru.


Tuning trafosvářečky - ventilátor 3

Pohled na dodatečně vyvrtané otvory v zadní části.

Po odzkoušení se doba použitelnosti několikanásobně prodloužila a doba chladnutí zkrátila. Od té doby mi vlastně termopojistka již nikdy nevypla. Vařil jsem vždy s rozvahou a krátkými pauzami.

Tunil: Luděk Machát

Poznámka: více o možnostech jak vestavět ventilátor do svářečky se dozvíte v tomto článku.