Smradocuc II a MINI smradocuc

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Pájení tvrdé i měkké, Vydáno dne: 20. 06. 2012

Smradocuc 2 Jednoduchý improvizovaný odsavač dýmů vznikajících při měkkém pájení v elektronice, který zde byl před lety popsán pod názvem Smradocuc, se během těch pár let maximálně osvědčil. Zkrátka za málo peněz hodně muziky. Ale přeci jen určité nedostatky měl a tak vznikl jeho výkonnější nástupce: Smradocuc II. Ale to není jediný smradocuc popsaný v tomto článku. Však uvidíte...


Smradocuc II

Hlavní nedostatky původního Smradocucu byly dva: malý výkon a nutnost stejnosměrného napájení malým napětím. Obojí bylo dáno použitým ventilátorem 80x80 mm/12V DC. Samozřejmě svůj díl přidal také krutě neotimalizovaný nasávací "chobot" z husího krku. Fakt, že to nemá hladké rovné stěny, se určitě negativně podepisuje na rychlosti průtoku vzduchu. Původně to sice stačilo, ale při intenzivním bastlení se nedostatek sacího výkonu projevoval. Bylo nutné s odsavačem neustále hýbat, aby ústí chobotu bylo stále ideálně nad pájeným místem. Sice se to dalo řešit zvýšením napájecího napětí na cca 15-16V, kteréžto použitý ventilátor v pohodě snášel, ale s tím souvisí druhý problém: obsazení laboratorního napájecího zdroje, který by se při bastlení přeci jen měl využívat smysluplněji.

Proto byly na stole dvě varianty (v českých):

1. postavit nějaký zdroj speciálně pro Smradocuc (v podstatě jen adaptovat nějaký adaptér, kterých má každý bastlíř beztak plný šuplík)

2. postavit nový Smradocuc, ideálně na síťových 230V.

Vyhrála varianta 2, a proto vznikl níže popsaný Smradocuc II. Ovšem z piety k původnímu odsavači je nutné přiznat, že sloužil výborně, o čemž svědčí i stav (jinak pravidelně čištěných) lopatek ventilátoru. Tohle všechno bastlíř dýchá:

Smradocuc 2 - odsavač pro měkké pájení - 1

Lopatky ventilátoru Smradocucu I a zachycený sajrajt

Základem "dvojky" je výkonný ventilátor 120x120 mm na síťové napětí 230V AC. Dále k výrobě posloužily komponenty posbírané po dílně, neboli co dům dal: stojánek od reklamní vlaječky, plastová bezpečností tabulka, plastový konus z lustru, flexošňura s vypínačem z lampičky, prázdná plastová trubka od silikonu... Z toho všeho za pár desítek minut vznikl Smradocuc 2. Jedinou speciální věcí, která se dělala na míru je držák ventilátoru. Je to kovová trubička s navařenou maticí pro stavěcí šroub a s přivařeným vinglem, který nese větrák. Kromě tohoto svařovaného dílu jsou všechny ostatní komponenty lepeny Chemoprenem. Celkové provedení je snad jasné z následujících fotografií:

Smradocuc 2 - odsavač pro měkké pájení - 2

Smradocuc 2 - odsavač pro měkké pájení - 3

Smradocuc 2 - odsavač pro měkké pájení - 5

Smradocuc II

Smradocuc II je sice hlučnější, než jeho předchůdce, ale není to nic tragického. Dá se na to zvyknout. A jestli trávíte většinu pracovní doby u hučícího počítače, tak to v podstatě vůbec nevnímáte. Hlavní je, že nevdechujete ty jedovaté výpary. Výkon dvojky je opravdu úctyhodný a odsavač může stát i mimo pájenou desku a není potřeba s ním třeba během osazování nějakého plošňáku vůbec hýbat. Prostě paráda. Výrobu podobného zařízení lze doporučit všem bastlířům. Ta chvilka práce za to stojí! Na následující obrázku je ještě srovnání původního a nového odsavače.

Smradocuc 2 - odsavač pro měkké pájení - 4

původní Smradocuc a nový Smradocuc II

Smradocuc MINI

Zcela opačnou cestou se vydal pan Šindler. Původní Smradocuc se mu také zalíbil a inspiroval ho ke stavbě své vlastní varianty, ovšem tentokrát v provedení MINI. Kromě fotografií poslal i jeho popis:

Dobrý den, posílám Vám fotky mého smradocucu. Jako základ jsem použil kus dřevěné laťky o rozměrech 40x120x70 mm, do které jsem provrtal díru o průměru 6 mm a ze shora udělal zahloubení pro matici M6. Vzal jsem kus závitové tyče M6 a našrouboval na ní matici. Jako celek jsem to narazil do dřevného základu. Tím je stojina hotová.

Smradocuc MINI - odsavač pro měkké pájení - 1

Smradocuc MINI

Použil jsem vyřazený ventilátor 40x40 mm, který jsem přišrouboval k plechovému profilu ve tvaru L a celek přišrouboval k závitové tyči. Na přední část jsem přes šrouby upevnil kus plastové desky (výstražná tabulka) a tavným lepidlem jsem na ní nalepil část kropítka od konvičky. Na konec kropítka jsem navinul izolační pásku jako distanci a na ní jsem narazil pevnější ohebnou trubku tzv. husí krk o průměru 25 mm. Výška konce trubky nad rovinou stolu je 90 mm. Vzhledem k tomu, že používám mikropájku, mi tato výška i výkon ventilátoru bohatě stačí.

Smradocuc MINI - odsavač pro měkké pájení - 2

Smradocuc MINI

Smradocuc MINI - odsavač pro měkké pájení - 3

Smradocuc MINI - detail ventilátoru a jeho upevnění

Na obrázku výše si povšimněte, že i MINI smradocuc je účinný a zamezil svému majiteli vdechnutí pěkného množství sajrajtu.


Improvizace

Že není myšlenka odsávání dýmů při letování v elektronice úplně zcestná, snad dokazuje i následující obrázek. Kovová pachuť v ústech, nevolnost, bolest a motání hlavy vedly autora tohoto snímku alespoň k rychlé improvizaci:

Improvizace smradocucu

Improvizace odsávání