Svařování proudem elektrickým před 100 lety.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 12. 01. 2010

Aktualizováno !
Mnohý P.T. čtenář by snad nedůvěřivě zakroutil hlavou nad touto novou methodou, avšak na Svarbazaru jest často pojednáváno o četných vynalezeních v tento obor zasahujících, za kteroužto příčinou dovoluji si Vám zaslati pojednání o nejnovější methodě svařování proudem elektrickým, tak aby i vašim P.T. čtenářům se těchto nových způsobů dostati mohlo.

Co k tomu dodat? Snad jen: čtěte dále, neprohloupíte.

Víte jak se svařovalo "elektrikou" před 100 lety? Představu o tom si uděláte z článku, který vyšel ve výtečném časopise Vynálezy a pokroky v listopadu 1910. O tomto časopise jsme již psali a jeden článek z něj i publikovali. Bylo to v našem článku Řezání kyslíkem před 100 lety. Dnešní pojednání o Svařování proudem elektrickým tedy můžete považovat za jakési volné pokračování. Za zaslání naskenovaných stránek děkujeme panu Štěpánu Kubíčkovi.

Pokud si rozkliknete jednotlivé náhledy a přečtěte si nádherný text, zjistíte (mimo jiné), že:

obyčejně upotřebí se proudu stejnosměrného o napětí 65 volt

nebo že:

nevýhodou svařování obloukem elektrickým jest oslňující zář, kterou značně trpí zrak a celý organismus.

V popisu nechybí ani schéma zapojení tehdejší aparatury svařovací. Pouze u stránky 3 si musíte části textu domyslet, ale takto jsme obrázek již obdrželi. Tak se pojďme vrátit v čase o sto let zpět...

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)


Strana 1

Strana 2

 

Strana 3

Svařování proudem elektrickým z časopisu Vynálezy a pokroky.

Aktualizace:

Na základě tohoto článku jsme dostali následující fotografie historických elektrických svářeček firmy SAF. A protože to jsou opravdu krásné stroje, rádi se o ně podělíme. Sice jsou to stroje o dost mladší, než by se k výše uvedenému článku slušelo, ale pořád je to parádní kus historie. Přidáváme také naskenovaný dobový prospekt na Siemensův svářecí stroj, bez setrvačnosti pracující. Pojďte se kochat:

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)


 

 

Upozornění: naskenované stránky ve skutečné velikosti mají datovou velikost 300 - 400 kB. Jejich zobrazení tedy může na pomalém připojení chvilku trvat. Ale stojí to za to.