Spálený hořák, aneb Já to říkal!

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování MIG/MAG (céóčka), Vydáno dne: 28. 11. 2009

V článku Kuriózní závady MIG/MAG hořáků byla jen tak mimochodem uvedena poznámka o nutnosti udržovat styčné plochy centrálních připojení, tzv. eurokoncovek, MIG/MAG hořáků v čistotě. Jinak zde nepřiměřeně roste přechodový odpor. Stejné účinky má ale i povolený (nedotažený) hořák. Pokud nejste zběhlí v elektrotechnice a pojem "přechodový odpor" je pro vás něco imaginárního a neuchopitelného, tak vězte, že tato nehmotná věc může napáchat hmatatelné škody. Jaké, to uvidíte, když si rozkliknete tento článek.

Velký přechodový odpor, vzniklý z důvodu silně znečištěných styčných ploch koncovky svářečky a hořáku, nebo z důvodu nedotaženého hořáku ve svářečce, nebo z kombinace obojího, může způsobit doslovné spálení eurokonektoru. Jak můžete vidět na následujícím obrázku, masivní mosazná tělesa koncovek shořela jak papír. A to při svařování proudy okolo 150 A, přitom stejné koncovky se používají i na proudy mnohem vyšší!

Spálená eurokoncovka

Spálená eurokoncovka svářečky (vlevo) a hořáku (vpravo)

Máte-li svářečku s eurokoncovkou na hořák, nezaškodí občas zkontrolovat jestli jsou styčné plochy suché a čisté. A jestli jste hořák připojili před lety při instalaci svářečky na pracovišti a doteď jste neměli potřebu ho sundavat, mrkněte se jestli není volný. Totéž ale platí pro všechny tzv. silové spoje (přes které prochází velký el. proud) ve svářečce. Občasná kontrola, dotažení, ev. vyčištění nezaškodí. V opačném případě si koledujete o závady, které jsou zbytečné a jejich opravy drahé.