Malá cívka ve velkém céóčku.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování MIG/MAG (céóčka), Vydáno dne: 14. 10. 2009

V článku Držák velké cívky k malému céóčku jsme řešili možnost použití velké cívky s drátem ve svařovacím MIG/MAG stroji, který na tyto velké cívky není původně určen. Dnes se podíváme na opačný problém. Tedy jak správně používat malou cívku typu D200 ve svářečce určené pro velké 300mm cívky. Ono to vypadá hrozně jednoduše a také to hrozně jednoduché je, ale malý chytáček je nutné přeci jen vyřešit.

Důvodem pro použití malé cívky typu D200 může být to, že zkrátka potřebujete vyjímečně něco svařit jiným průměrem či typem drátu, než běžně používáte. Typicky nerez, který jinak běžně nepoužíváte.

Jediným problémem je to, že potřebujete zajistit odpovídající brždění cívky. O tom proč je nutné cívku s drátem brzdit a jak se to dělá, jsme již psali ve zmíněném článku Držák velké cívky k malému céóčku. Kamenem úrazu je to, že držáky (brzdy) velkých 300 mm cívek jsou široké a malá cívka na nich "plave". Abyste ji udrželi v pozici, kde je do otvoru v cívce zasunut kolíček unašeče, musíte použít nějakou distanci.

vylepšení podávání MIG/MAG 9

Správné uchycení cívky v unašeči.
Kolíček musí zapadnout do odvoru v těle cívky.

Málokdo ví, že jako distance mohou (a mají) sloužit talíře adapéru pro drátěnou cívku. K čemu slouží adaptéry, bylo opět popsáno v článku Držák velké cívky k malému céóčku. Adaptérů se vyrábí několik typů, ale právě tento dvoudílný, sestávající z identických plastových talířů, může sloužit jako distance pro malou cívku na velkém unašeči.

vylepšení podávání MIG/MAG 8

Adaptér pro drátěné cívky K300 - talíř

Talířový adaptér pro drátěné cívky K300 a jeho hlavní použití

Talíře se jednoduše nasadí za malou cívku vedle sebe a je to:

vylepšení podávání MIG/MAG 12

Talířový adaptér jako distance pro cívku D200.

Nemáte-li zrovna tento typ adaptéru, můžete si distanci snadno vyrobit. Nejrychlejší je použití plastové trubky o světlosti cca 52 - 53 mm, ze které odříznete kus dlouhý 40 - 42 mm. Ideální je například plastová trubka, která se používá pro rozvody vody. Její označení je LLD-PE 63x5,8 PN 12,5 a z ní vyrobená distance vypadá takto:

vylepšení podávání MIG/MAG 7

Distance pro malou cívku D200 do velké svářečky.

Použití této distance je jasné:

vylepšení podávání MIG/MAG 13

vylepšení podávání MIG/MAG 11

Cívka D200 s distancí na velkém unašeči.

Ještě před tím, než začnete svařovat s malou cívkou, měli byste povolit brzdu. Malá cívka, díky své menší hmotnosti, má menší setrvačnost a tudíž nepotřebuje tak intenzivní přibržďování jako 300 mm cívky s 15 - 18 kilogramy drátu.

vylepšení podávání MIG/MAG 10

Seřizovací šroub třecí brzdy unašeče.