Co snese invertor?

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 07. 05. 2009

Moderní svařovací invertory jsou jistě skvělé svářečky. Přesto se jich zatím mnoho uživatelů trochu bojí. Obávají se zejména spolehlivosti složitého elektronického zařízení. Není třeba. Pokud nezvolíte vyložený šmejd zjistíte, že kvalitní invertor si nechá líbit opravdu hodně...

Důkazem může být tato letitá GAMA 145, ještě v původním (hranatém) provedení. Tato svářečka je již několik let v každodenním provozu. Přestože s ní není zacházeno v rukavičkách, stále svařuje a je používána ve výrobě.

Zrasovaný invertor

GAMA 145 po několika letech provozu.

Útroby svářečky nesou stopy po zaplavení. Ano, tahle Gama se "učila plavat".

Zrasovaný invertor GAMA 145

GAMA 145 po několika letech provozu.

Páčkový přepínač MMA/TIG byl asi příliš subtilní na hrubé zacházení, nicméně klasická česká bakelitová "páčka" jej plně zastoupí.

Pokud se nehlídá řádné dotažení bajonetových konektorů na kabelech, nebo pokud jsou tyto konektory znečištěny, vypálí se plastové čelo. Jednou z možností opravy je čelo vyměnit za nové. Ale jsou tu i možnosti další:

Zrasovaný invertor GAMA

Detail konektorů na kabely.

Tak dlouho se chodí se svářečkou přes rameno, až se ucho utrhne. Kousek plechu to spraví (povšimněte si trčících vrutů na prvním obrázku)

Zrasovaná svářečka GAMA

Detail náhrady "ucha" popruhu.

Když ještě svářečka voněla novotou, vypadala nějak takto:

GAMA 145 - staré provedení

Takhle nějak to vypadalo původně...

Můžete majitelům vtloukat do hlav pravidla správného zacházení s invertory, ale je to jako hrách na stěnu házeti. Ještě, že jsou ty současné svářečky tak spolehlivé a nechají si lecos líbit...

Upozornění: tento článek nemá za úkol nabádat k nešetrnému zacházení s čímkoliv. Naopak jej berte jako odstrašující případ zacházení se svářečkou. To, že stroj stále funguje (byť po několika opravách) neznamená, že třeba ten váš by to přežil!