Zajímavé opravy: invertor deca MOS 115 E

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 04. 04. 2009

V dnešní článku popíšeme jednu docela kuriózní opravu docela typické (a tedy nekuriózní) závady, která se s nástupem levných spínaných zdrojů stále častěji vyskytuje u téměř všech výrobků spotřební elektroniky, zejména té nejlevnější kategorie. V našem případě se jedná o opravu vadného zdroje pro řídící obvody svařovacího invertoru deca MOS 115 E. Možná bude popis řešení a opravy užitečný i jiným.

Příběh tohoto invertoru začal v nejmenovaném supermarketu, kde si jej vyhlédl koupěchtivý zákazník. Opět si neodpustíme poznámku ke klamavému označení 115. Invertor totiž disponuje maximálním proudem jen 100A. Prostě chcete výkon? Máte ho mít! Ale zpět k závadám a opravám...

MOS_115 1

MOS_115 2

Svařovací invertor MOS 115 E a jeho parametry

Invertor byl používán jen sporadicky a dobře sloužil svému majiteli až do doby, než přišla první závada. Jelikož to bylo v záruční době, majitel stroj reklamoval a byl mu bezplatně opraven. Jenže po čase se závada opakovala, a tak následovala opětovná reklamace a opětovná oprava. Co čert nechtěl, stroj se porouchal i potřetí. Tentokrát už po záruce. Nezbylo než se obrátit na běžný, mimozáruční, servis.

Po ohledání svářečky byl diagnostikován vadný napájecí zdroj pro řídící obvody invertoru. Zdroj je pochopitelně spínaný a je vystavěn na bázi obvodu TNY255PN v pouzdře DIP8. Zajímavé bylo, že obvod byl již zcela jistě vyměňován a podle rozsahu poškození plošného spoje v okolí tohoto obvodu bylo patrné, že se nejednalo o jedinou, navíc hodně amatérsky provedenou, výměnu. Přitom majitel tvrdil, že stroj byl pouze 2x v opravě v rámci záruky. Že by byly takto nekvalitně prováděny záruční opravy? O tom lze jen spekulovat.

MOS_115 3

Vadný IO TNY255PN - strana spojů

MOS_115 4

Vadný IO TNY255PN - strana součástek

Další testy odhalily, že TNY255PN je opět vadný. Poškození ostatních součástek zdroje se nepotvrdilo. Jenže další výměna již nepřicházela v úvahu. Plošný spoj byl značně poškozen a z některých pájecích plošek pro IO už mnoho nezbývalo. Další letování by již nemusely vydržet. Navíc zde hrozilo riziko, že se závada bude opakovat, vždyť je to už potřetí. Je možné i to, že se jednalo o chybu návrhu zdroje. Jenže zjišťovat toto bez dokumentace je časově náročné a čas jsou peníze...

Původní zdroj byl tedy zcela vyřazen a pro ověření funkce ostatních částí invertoru byla řídící část provizorně napájena z laboratorního zdroje. Svářečka fungovala perfektně a bez problémů zvládla všechny zátěžové testy. Její parametry odpovídaly štítkovým hodnotám. Padlo tedy rozhodnutí původní spínaný zdroj nadále neopravovat, ale nahradit jej novým zdrojem, který by v rámci jednoduchosti byl vystavěn na bázi klasického lineárního stabilizátoru 7812.

Podle testů s laboratorním zdrojem je pro napájení řídících obvodů nutné, aby zdroj dodával proud cca 400mA při 12V. Na kousku univerzální desky byl tedy vystavěn zdroj s obvodem LM7812 v klasickém katalogovém zapojení zapojení. Protože se jedná o lineární stabilizátor, bylo nutné jej opatřit chladičem. Jako transformátor byl použit zalitý typ do DPS 230V / 12V, 6VA. Napájení 230V je přivedeno ze vstupního filtru invertoru. Destička se zdrojem je umístěna do skříňky invertoru vedle hlavní desky a fixována silikonem. Mezi desku zdroje a hlavní desku je vložen kousek izolačního materiálu (plast) a opět fixován silikonem. Celé si to můžet prohlédnout na následujících obrázcích:

MOS_115 5

MOS_115 6

Nový zdroj s obvodem LM7812

MOS_115 7

MOS_115 8

MOS_115 10

Vnitřní uspořádání invertoru MOS 115 E

MOS_115 9

Opravený invertor MOS 115 E

Opravená svářečka nadále spolehlivě slouží svému majiteli a jedinou (v uvozovkách) nevýhodou je malé zvýšení její hmotnosti. Klasické trafo prostě něco váží. A co je na této opravě kuriózního? Je to krok zpět. Od moderního, energeticky úsporného spínaného zdroje k neúspornému zastaralému lineárnímu zdroji. Jenže co naplat. V tomto případě to je i krok od nespolehlivé odfláklé moderny k prověřené spolehlivé klasice. A o to jde především...