SOFTSTART pro servis svářeček.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 29. 03. 2009

Článek Jednoduchý SOFTSTART, popisující jednoduchý obvod pro ztlumení proudového nárazu při zapínání výkonných transformátorů, byl vůbec prvním článkem na tomto serveru. Dnes, po více jak třech letech, se k němu vracíme. Pan Petr Malý nám zaslal obrázky svého Softstartu, vyrobeného dle našeho zapojení, který používá ve své servisní praxi při opravách svářeček.

Z obrázků je patrné, že se nejedná o žádný vestavbový modul do svářečky, ale o univerzální "mezikus", který se vřadí do přívodu napájení svářečky (či jiného výkonného transformátoru, ev. motoru). Toto zařízení, díky své univerzálnosti, slouží při opravách různých svářeček. Ovšem stejný princip lze použít i pro vestavbu do svářečky. Dejme tedy slovo autorovi:

Udělal jsem si podle vašeho návodu Sofstart na spouštění svářeček. Spolehlivě zamezí výpadku jističe. Posílám pár fotek. Je to odzkoušeno a šlape to výborně. Po zapnutí se trafo napájí přes odpory, a potom sepne stykač. Odběr proudu takřka zanedbatelný. Celková hodnota odporů v každé fázi je 11 ohmů (3x 33R/20W paralelně) a vůbec se při zatížení nehřejí. Vyzkoušeno na WTU 600, několik zapnutí a v pohodě. Je to dobrá věc. Vyjde to asi na 2000,- kč, z toho trafo 400/24V cca 600,- kč, odpory asi 200,- kč, stykač 1000,- kč a ostatní součástky jsou šuplíková záležitost. Lidem to ušetří věčné vypadávání a zbytečné zesilování jističů. Doporučuji všem servisákům! Petr Malý.

Univerzální Softstart pro servis svářeček 1

Detail obvodů Softstartu.

Schéma zapojení s vysvětlením principu a funkce popisovaného Softstartu naleznete v původním článku: Jednoduchý SOFTSTART

Univerzální Softstart pro servis svářeček 2

Detail vstupní vidlice a hlavního vypínače

Univerzální Softstart pro servis svářeček 3

Detail výstupní zásuvky.

Princip použití tohoto univerzálního Softstartu je jednoduchý. Softstart se vřadí do přívodu napájení (do jeho vstupu se připojí prodlužovací kabel ze zásuvky a do výstupu se připojí spouštěná svářečka) a ponechá se vypnutý. Poté zapneme svářečku (neděje se nic, protože díky vypnutému softstartu není svářečka napájena) a následně zapneme Softstart, který se postará o měkké zapnutí svářečky. Jednoduché a účinné.