Přestavba svářečky GÜDE 235 TC.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 31. 01. 2009

Dostali jsme do redakce další zajímavý popis vylepšení, tzv. supermarketové, svářečky Güde 235 TC. Jedná se o trafosfářečku, tedy zdroj střídavého svařovacího proudu. Pan Kebis svářečku značně vylepšil vestavbou usměrňovače (s malou tlumivkou) a ventilátoru. Další vylepšení spočívá ve zvýšení napětí naprázdno pro snadnější zapalování oblouku. Dejme tedy slovo autorovi, ať nám své úpravy popíše...

Zdravím všechny příznivce SVARBAZARU!
Sleduji tyto stránky už docela dlouhou dobu a můžu říct, že informace které jsem tady našel, jsou výborným vodítkem pro amatéry i pro ty šikovnější. A protože jsem z těchto článků čerpal i pro úpravu mojí svářečky, chtěl bych se zde taky se svým dílem trochu pochlubit (předem se omlouvám za kvalitu fotek, nejsem moc dobrý fotograf). Vycházel jsem z trafa GÜDE GE 235 TC, ve kterém bylo dost místa pro montáž usměrňovače a navíc toto trafo je i dost "hmotné".

Svářečka GÜDE 235 TC

Ilustrační obrázek - svařovací transformátor Güde 235 TC.

Svářečka má možnost zvolit napájení 1 x 230V nebo 2 x 400V. Zapojil jsem primární vinutí klasicky na dvě fáze, tedy napájím 2 x 400V. Sekundár Güde 235 je navinut měděným páskem 30 x 0,8 mm. To je sice dobrý průřez, ale na druhé straně dával jen těch 48V střídavých, což tady bylo několikrát popisováno jako největší nevýhoda podobných BauBau svářeček.

Přestavba Güde 235 TC na usměrněnou svářečku:

K usměrnění jsem použil zapojení s výkonovým + pomocným usměrňovačem s kondensátorem a tlumivkou. Hlavní usměrňovač jsem složil z pěti paralelně řazených 20A diod KY v můstku. Diody jsem vybíral dle nejbližšího vnitřního odporu tak, aby nedocházelo k přetěžování některé diody ve větvi. Chladiče jsou bohatě dimenzované a v podstatě nepotřebují aktivní chlazení. Přesto všechno mám ve svářečce ventilátor ze staré mikrovlnky, který by v případě přehřátí trafa a sepnutí tepelné pojistky odsával teplý vzduch ze skříně svářečky.

Přestavba svářečky Güde 235 TC - 2

Detail ventilátoru a kondenzátoru.

Přestavba svářečky Güde 235 TC - 4

Usměrňovací diody na chladičích.

V pomocném usměrňovači s kondensátorem a tlumivkou jsem použil opět diody typu KY na samostatném malém chladiči. Tlumivku jsem sehnal z výbojky 400W, ale když jsem viděl, jakým tenkým drátkem byla namotaná, tak jsem si radši vyrobil tlumivku ze spáleného trafa, složenou z plechů EI 40x40 a s mezerou tvořenou 3 mm pertinaxem. Cívku jsem navinul do plna lankem o průřezu asi 6 mm2 s PVC isolací (celkem asi 40 závitů).

Přestavba svářečky Güde 235 TC - 3

Přestavba svářečky Güde 235 TC - 5

Boční pohledy na odkrytovanou přestavěnou svářečku.

Po usměrnění dávala svářečka napětí kolem 62 V a vařilo to docela dobře. Akorát se často lepila elektroda, hlavně při menším nastaveném proudu. Vařil jsem jen rutilkama. Bazické nemám, tak nemohu posoudit. Ale když se tady později objevilo zapojení pro zvýšení zapalovacího napětí, tak jsem se rozhodl pro další úpravu svářečky a dovinul jsem na sekundár 9 závitů lankem o průřezu 6 mm2 (víc se tam nevešlo). Konec tohoto přídavného vinutí jsem připojil k diodě pomocného usměrňovače tak, jak bylo popsáno c článku. Po této úpravě stouplo napětí naprázdno na neuvěřitelných 70 V a oblouk chytal na škrtnutí.

Přestavba svářečky Güde 235 TC - 1

Přestavěná svářečka Güde 235 TC.

Schémata zapojení si případní zájemci mohou najít v originálních článcích zde na Svarinfu (viz odkazy v textu).

Přestavba svářečky Güde 235 TC - 6

A ještě jednou bez krytu, povšimněte si malého svářeče vpravo.

S úpravami svářečky jsem zatím moc spokojený, i když si pohrávám s myšlenkou na použití velké tlumivky a regulace pomocí triaku nebo dvojice tyristorů na primární straně trafa. Na sekundár bych asi těžko sháněl výkonové tyristory. Líbilo se mi tady i zapojení autora, který zabudoval BauBau trafo do skříně od PC a vylepšil to celé softstartem a antistickem na bázi Atmelu. Uvidím, třeba až se budu někdy nudit, pustím se do dalších úprav. Ve skříni svářečky je ještě dost volného místa...

S pozdravem,
Jozef Kebis