Amatérské SPOOL-GUN hořáky pro MIG/MAG.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování MIG/MAG (céóčka), Vydáno dne: 11. 02. 2009

O základních principech a vlastnostech svařovacích hořáků typu SPOOL-GUN pro MIG/MAG svařování jste si mohli přečíst v článku Mechanismy podávání drátu u MIG/MAG svářeček III. Dnes přinášíme slíbený popis amatérsky vyrobených SPOOL-GUN pistolí.

Amatérské SPOOL-GUN pistole.

Pistole č.1:

První amatérská pistole SPOOL-GUN, kterou vám představíme, pochází z našich luhů a hájů. Je to prostě "Czech Product". Vznikla za jedno odpoledne (a je to na ní vidět) před mnoha lety a sloužila na svařování hliníkovým drátem.

Základem byla plastová deska o tloušťce 5 mm. Z té jsou vyříznuté obě části rukojeti a základna podavače. Jako podavač slouží kompletní plastový podávací mechanismus z nějakého levného céóčka. Jedná se takový ten podavač poháněný malým modelářským elektromotorkem. Podavač je přišroubován na základnu a motorek je "schován" v rukojeti. Dole jsou obě části rukojeti spojeny distančním sloupkem. V rukojeti jsou také dva mikrospínače, které jsou mechanicky spřažené aby spínaly současně. Jeden spínač spouští svářečku, druhý podavač, protože se zde jedná o nezávislé systémy.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 1

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Cívka velikosti D100 je umístěna na ramenech tvořených úhelníčky ze stavebnice Merkur. Tato ramena též tvoří uchycení rukojeti k základně. Osička cívky je ze silonu a brždění cívky zajišťuje pryžová (na fotkách ještě kartonová) podložka. Pod podavačem je na plechovém úhelníku přidělán potenciometr pro nastavení otáček podavače.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 2

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Vlastní regulátor otáček je nezávislý na svářečce. Byl vystavěn systémem "vrabčí hnízdo" a v podstatě se jedná o zapojení integrovaného obvodu NE555 jako PWM regulátoru. Regulátor je i se síťovým zdrojem vestavěn v samostatné malé krabičce a je tedy zcela nezávislý na svářečce.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 3

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Koncová svařovací část je vyrobena z mosazné silnostěnné trubky, ke které je kolmo přiletován hadicový nástavec pro přívod plynu (pochopitelně byla trubka v místě spoje nejprve provrtána). Průměr trubky byl volen tak, aby se dala prostrčit do těla podavače. Na druhém konci trubky je vyříznut závit, na který pasuje běžný mezikus z hořáku Binzel RD 25. Všechny spotřební díly jsou tedy použity z tohoto hořáku a jsou běžně k dostání. Jen jsou zbytečně velké a těžké, chtělo to použít něco menšího (RD 14?). Závit na mezikus je dlouhý a jeho pomocí je také celý komplet přišroubován k hliníkovému úhelníku. Tento úhelník je pak dále přišroubován k základně pistole. Z obrázků je patrné i přivedení silového kabelu a jeho připojení pomocí oka vloženého pod mosaznou matici. Mezi hubici a hliníkový držák je vložen izolační kroužek z teflonu (těsnění z redukčního ventilu). Do trubky je dále vsunut bovden (zde modrý teflonový), který vede drát od kladek až k průvlaku. Na straně kladek je bovden v trubce utěsněn silikonem, aby tudy neunikal ochranný plyn.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 4

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Propoj mezi svářečkou a pistolí je tvořen silovým kabelem (zde 25mm2), hadičkou na ochranný plyn a dvoulinkou pro spínání spářečky. Na druhém konci je vše napojeno do zástrčky centrálního konektoru (eurokoncovky) z rozbitého MIG/MAG hořáku. Pistoli tak lze připojit k libovolné MIG/MAG svářečce (v tomto případě do cca 250A). Podavač svářečky pojede při svařování naprázdno a může být odpojen. Kromě propoje mezi pistolí a svářečkou je tu ještě propoj mezi pistolí a regulátorem otáček. Ten tvoří celkem 7 žil (motor, spínač, potenciometr), ale dalo by se ušetřit vhodnějším návrhem regulátoru.

Amatérská SPOOL-GUN pistole 5

Amatérská SPOOL-GUN pistole.

Pistole č.2:

Další amatérskou konstrukci SPOOL-GUN pistole jsme "vylovili ze sítě". Bohužel jsme zachránili jen pár obrázků, protože odkaz na tuto pistoli přestal být funkční. Popis byl ze stránek odstraněn. Přesto je tato pistole ohromně zajímavá, a to díky použitému pohonu podavače. Autor totiž využil klasické akuvrtačky. Jednoduše geniální! Získal tak kompaktní pohonnou jednotku i s regulací otáček. Navíc je tato pistole nezávislá na napájení a jako bonus má i ergonomickou rukojeť!

Aku Spool Gun 1

Amatérská SPOOL-GUN pistole s akupohonem.

Akuvrtačka pohání hnací kladku pomocí úhlového nástavce. Tento nástavec původně slouží k vrtání či šroubování pod úhlem 90° a je běžně ke koupi jako příslušenství vrtaček. Mechanismus přítlaku a celé pouzdro podavače, kam se vkládá i cívka s drátem, je vyrobeno speciálně pro tento účel amatérsky. Pouzdro je slepené z akrylového plexiskla a pomocí držáku se připevňuje k akuvrtačce. Podavač je možné kdykoliv sejmout a vrtačku používat k jejímu původnímu účelu. Na koncovou svařovací část hořáku byly opět použity díly z klasického MIG/MAG hořáku (trubka hořáku, hubice, šroubení průvlaku, průvlak). Více je patrné z následujících obrázků (fakt tam nebyly lepší ani větší):

Aku Spool Gun 2

Pistole s akupohonem - detail.

Pistoli v akci si můžete prohlédnout zde:

Práce s pistolí spool-gun

Práce s akupistolí SPOOL-GUN.

K použitému pohonu jen malá poznámka: udržovat nastavené konstantní otáčky podavače palcem na spoušti vrtačky asi není moc pohodlné. Mnohem lepší by bylo vyvést regulaci na klasický otočný potenciometr, ale to již představuje zásah do akuvrtačky. Potenciometrem se nastaví otáčky optimální pro daný svar a nechá se být. Kromě toho je nutné ještě vyřešit ovládání zdroje svařovacího proudu - spínání svářečky a plynu. To sice z obrázků patrné není, ale není to nic složitého.

Pistole č.3:

Tuto pistoli jsme našli zde: flickr.com/photos/21702692@N05/2199429549. Žádné podrobnosti ovšem neznáme, ačkoliv je možné, že je autor na svůj web doplní. Klidně se ale můžete nechat inspirovat následujícími obrázky:

Spool-gun homemade 2

Další amatérská spool-gun pistole.

Spool-gun homemade 1

Amatérská spool-gun pistole - detail vnitřku.

V této pistoli je amatérsky zhotovené asi úplně všechno...

A tradiční výzva na konec.

Pokud vás SPOOL-GUN pistole jako taková zaujala i inspirovala pro vlastní stavbu, určitě nám dejte vědět! Rádi vaši konstrukci zveřejníme.