Řezání kyslíkem před 100 lety.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování plamenem, řezání kyslíkem, Vydáno dne: 13. 09. 2008

Řezání kyslíkem je dnes zcela běžná (a možná by se dalo říci, že už i trochu zastaralá a překonaná) metoda tepelného dělení kovů. Jak tomu ale bylo před 100 lety? To se dozvíte z tohoto článku.

Pan Milan Kafka nám zaslal naskenovaný krásný článek pojednávající o řezání kovů kyslíkem. Článek pochází z časopisu Vynálezy a pokroky a je pravděpodobně 100 let starý. Časopis Vynálezy a pokroky - populární časopis technický, vydávalo vydavatelství Šolc a Šimáček v Praze v letech 1905 až 1939. Uvedený článek pochází z 6. ročníku časopisu, tedy pravděpodobně z roku 1910.

Rozklikněte si jednotlivé náhledy a přečtěte si jak srozumitelně a krásnou češtinou je pojednáno o této, tehdy nové, technologii dělení kovů. Řada věcí z článku je nadčasových. Doporučujeme si třeba povšimnout věty:

S politováním však musíme konstatovati, že při známé české nepodnikavosti jsme u nás pořád skoro jen při pokusech, ačkoliv v Belgii, Francii i Německu již dávno značně rozšířili a ocenili tento nový způsob moderní techniky při zpracování kovů.

a dále:

Téměř při všech nových objevech a vymoženostech zdokonalení práce bylo poukazováno na to, a to mnohdy právem, že dají se s prospěchem provésti jen ve velkých závodech, čímž maloprůmyslníci jen škodu trpí, nemohouce pak svými výrobky konkurovati.

Tak se pojďme vrátit v čase o sto let zpět...

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)


Strana 1

Strana 2

 

Strana 3

Strana 4

 

Strana 5

Řezání kyslíkem z časopisu Vynálezy a pokroky.

Upozornění: naskenované stránky ve skutečné velikosti mají datovou velikost 300 - 400 kB. Jejich zobrazení tedy může na pomalém připojení chvilku trvat. Ale stojí to za to.