TIG 20 a TIG 30 - přídavná zařízení pro TIG svařování.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování pod argonem TIG/WIG, Vydáno dne: 05. 03. 2008

Přídavná zařízení TIG 20 a TIG 30 umožňovala po připojení k elektrodovým svářečkám výrobce MEZ Brumov svařovat metodou TIG v ochranné atmosféře argonu. Jelikož jsme obdrželi schémata zapojení těchto stále ještě využívaných zařízení, připravili jsme tento článek. Kromě možnosti stáhnout si schémata, se s těmito zařízeními můžete blíže seznámit.

TIG 20

TIG 20 je přídavné zařízení, pomocí kterého lze svařovat metodou TIG za použití běžné usměrněné svářečky s plynulou elektronickou regulací. TIG 20 vyráběl podnik Triodyn MEZ Brumov a byl tedy určen pro svářečky tohoto výrobce, tedy pro svářečky: UTA 200, UTA 315, SMA 250, WTU 400 a WTU 600. TIG 20 je z těchto svářeček zároveň napájen bezpečným napětím 24V. Po drobných úpravách by jej ale bylo možné připojit i k jiným podobným svářečkám.

TIG 20 umožňuje připojení plynem i vodou chlazeného hořáku (chladící jednotka ale musí být připojena zvlášť). Zapalování oblouku se provádí dotykem (náškrabem). Maximální použitelný svářecí proud je 315 A. K zařízení je dále možné připojit dálkový regulátor proudu DR 20. Přídavné zařízení TIG 20 umožňuje nastavit tyto parametry TIG svařování:

Manuál, schéma zapojení a naskenovaný prospekt naleznete v sekci Ke stažení-elektro pod názvem tig20.zip

Jak TIG 20 vypadá, se můžete podívat na následujícím obrázku:

Přídavné zařízení TIG 20

Přídavné zařízení TIG 20.

TIG 30

Prakticky totéž co je uvedeno výše o TIGu 20 platí i pro TIG 30. Důležitou změnou je zapalování oblouku bezdotykově pomocí HF a nižší maximální použitelný svářecí proud 240 A. Dále je k dispozici možnost nastavení většího množství parametrů TIG svařování:

Manuál, schéma zapojení (jednu ze dvou verzí) a naskenovaný prospekt naleznete v sekci Ke stažení-elektro pod názvem tig30.zip

Jak TIG 30 vypadá, se můžete podívat na následujícím obrázku (vyráběly se provedení c bílým a černým čelním panelem:

Přídavné zařízení TIG 30

Přídavné zařízení TIG 30.

Aktualizace:
Nově jsme přidali schéma zapojení novější verze TIG 30 a desky NF1 s operačními zesilovači. Schéma naleznete v sekci Ke stažení-elektro pod názvem tig30_novytyp.pdf

Poděkování za schémata patří Ramonovi.