Dálková regulace svářečky.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 26. 03. 2008

Dálkové regulátory svářecího proudu nejsou v současné éře moderních miniaturních invertorů již zdaleka tak aktuální jako kdysi. Pokud ale provozujete třeba WTU 315, nebo něco podobně "obrovského", může pro vás být dálkový regulátor stále atraktivním doplňkem. Pokud jej nemáte, můžete si jej postavit. Není to vůbec nic složitého, jak uvidíte v tomto článku.

Dálkový regulátor svářečky.

Dálkový regulátor není žádná věda. Prostě se ke stávajícímu místnímu regulačnímu potenciometru připojí paralelně ještě jeden dálkový a který z nich bude aktivní se volí přepínačem. Celé je to jasné z následujícího schematu. Nemusíme snad zdůrazňovat, že dále popisovaný dálkový regulátor je určen pouze pro svářečky s plynulou elektronickou regulací potenciometrem...

Dálková regulace svářečky

Zapojení dálkové regulace svářečky.

Poznámky ke konstrukci.

Potenciometr P2 je vhodné použít tzv. drátový nebo cermetový. Vždy musíte použít potenciometr stejné hodnoty jako je původní potenciometr P1 ve svářečce. Nezapomeňte potenciometr opatřit nějakým pěkným "knoflíkem". Čím větší průměr bude knoflík mít, tím lépe a jemněji se vám bude regulovat.

Pokud svářečka nemá vestavěný konektor K2 pro připojení dálkového regulátoru, nebo má konektor, ke kterému nemáte protikus, je asi nejlepším řešením do svářečky vestavět zásuvku typu XLR187 a na kabel regulátoru použít protikus typu XLR188. Tyto konektory seženete v každé lepší elektře či prodejně elektrosoučástek a vypadají takto:

Konektory XLR

Konektory XLR 188 a XLR 187.

Pro přepínání mezi místní a dálkovou regulací použijte běžný páčkový přepínač Př s dvojicí přepínacích kontaktů. Tento přepínač vestavte do svářečky (tedy pokud tam už není z výroby) a zapojte podle schématu. ŘJ na schématu označuje Řídící jednotku svářečky.

Potenciometr vestavte do nějaké úhledné krabičky. Lze použít třeba plastovou elektroinstalační krabičku do lištových rozvodů a příslušné plastové víčko. Na spodek krabičky je vhodné přišroubovat nebo přilepit nějaké gumové nožky, nebo alespoň kousek nějaké gumy, aby vám regulátor neujížděl pod rukama.

Stupnici pod potenciometr stačí nakreslit fixem. Hračičkové si vyhrají a stupnici si nakreslí na počítači a vytisknou na samolepící etiketu

Délku kabelu volte podle potřeby. Sériově vyráběné regulátory disponují většinou kabelem 5 nebo 10 m, ale jsou možné i jiné (větší) délky. Pro většinu tuzemských starších svářeček bude ideální běžný třížilový kabel 3x1,0 mm2. Pokud by nastal problém s rušením, bude nutné použít kabel stíněný. To se ale starých UTA, WTU, ZU či KS svářeček netýká. Je vhodné, aby měl kabel gumovou izolaci, protože je odolnější. Pro domácí a občasné použití lze použít i izolaci PVC. I tak bude kabel asi nejdražší součástí regulátoru...

Regulátor DR 20.

Dálkové regulátory svářeček se pochopitelně vyráběly i sériově. Pro inspiraci se podívejte třeba na ukázku provedení a zapojení továrně vyráběného regulátoru DR 20. Tento regulátor byl vyráběn firmou Triodyn (MEZ) Brumov a byl určen pro svářečky téže firmy (UTA, WTU, SMA). Zvláštností je použití dvou stejných potenciometrů pro hrubou a jemnou regulaci. Pokud byste se rozhodli si takový regulátor postavit a neseženete-li potenciometry 2k2/2W, klidně je nahraďte dostupnějšími "dráťáky" 2k5/4W.

DR 20 - dálkový regulátor

Dálkový regulátor DR 20.


Schéma zapojení DR 20

Zapojení regulátoru DR 20.

Využití pro MIG/MAG.

Kromě regulace proudu u klasických elektrodových svářeček, lze výše popsaný princip použít i pro dálkovou regulaci podávací rychlosti MIG/MAG svářeček (céóček). Při troše šikovnosti lze potenciometr přímo namontovat na rukojeť hořáku a získáte tak luxusní funkci, za kterou se u renomovaných výrobců draze platí

Tip na závěr.

Občas se stává, že majitel svářečky přiveze stroj do servisu s tím, že nefunguje: "Prostě nejde zapálit oblouk a jenom to tak jiskří. I když dáme proud naplno". V řadě případů se na svářečku servisní technik koukne, přepne přepínač volby ovládání do polohy místní a je po opravě. Takže pozor na to! Než začnete něco regulovat, ověřte si že točíte tím správným potenciometrem a že máte přepnuto do správné polohy.