Kyslíko-vodíková svářečka podruhé
(a pořádně).

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování plamenem, řezání kyslíkem, Vydáno dne: 19. 10. 2007

Zmínka o elektrické kyslíko-vodíkové svářečce v jednom z předešlých článků vzbudila značný ohlas. Dnes se tedy k této svářečce vracíme podruhé a přinášíme více konkrétních informací a hlavně stavební návody.

Ve zmiňovaném předešlém článku byl uveden odkaz na návod na výrobu kyslíko-vodíkové svářečky. Jednalo se o návod naskenovaný ze sborníků Udělej si sám č. 43 až 45. Bohužel je tento návod velice nekvalitní (zejména díky malému rozlišení) a tudíž prakticky nepoužitelný. Několik našich čtenářů nám ale zaslalo návody v daleko lepší kvalitě, které jsou už pro případné zájemce o stavbu použitelné. Jsou to opravdu pořádné návody, přesně tak jak slibuje titulek tohoto článku. Je však otázkou, kdo se do stavby takto složité a potenciálně nebezpečné konstrukce může pustit. K výrobě je potřeba nejen dostatek zkušeností, ale i kvalitní strojní vybavení. A to nemluvíme o čase a vynaložených penězích. Přesto však, díky současným cenám technických plynů a nájmů za tlakové lahve, může být pro někoho kyslíko-vodíková svářečka výhodnou alternativou pro plamenové svařování.

Seznam souborů:

Takže se pojďme podívat jaké návody nám čtenáři zaslali. Všechny uvedené soubory naleznete v sekci ke stažení (podsekce Elektro), odkud si je můžete stáhnout. Pozor, některé soubory jsou velmi rozsáhlé!

Návod číslo 1
Název souboru: kyslvodik_1gen.zip
Popis: Kyslíko-vodíková svářečka 1. generace. Velmi rozsáhlý a složitý návod ze sborníků USS 43, 44, 45, 47. Vysoká kvalita.

Návod číslo 2
Název souboru: kyslvodik_2gen.zip
Popis: Kyslíko-vodíková svářečka 2. generace. Oproti 1. generaci trochu zjednodušená konstrukce. Návod je ze sborníků USS 54, 55. Vysoká kvalita.

Návod číslo 3
Název souboru: kyslvodik_velky.zip
Popis: Kyslíko-vodíková svářečka s velkým výkonem. Konstrukce vyžaduje externí svářecí transformátor 70 - 100A, nebo jiný transformátorový zdroj 60V/100A. Návod je ze sborníku USS 78. Vysoká kvalita.

Návod číslo 4
Název souboru: kyslvodiksvarecka.pdf
Popis: Kyslíko-vodíková svářečka napájená z NiCd akumulátorů.

Aktualizace:
Nově jsme přidali manuál a schéma zapojení kyslíkovodíkové svářečky Y003 z obrázku dole na této stránce. Manuál naleznete v sekci Ke stažení-elektro pod názvem kyslikovodik_y003.pdf

Tak to je vše. Doufáme, že si z uvedených návodů vybere každý opravdový zájemce o stavbu. A nyní musí následovat obligátní výzva: pokud něco postavíte a bude to fungovat, určitě se prostřednictvím Svarinfa pochlubte! Vaši konstrukci rádi představíme ostatním čtenářům.

A na úplný závěr tu máme několik ilustrativních obrázků kyslíko-vodíkových svářeček od našich čtenářů:

Kyslíko-vodíková svářečka

Kyslíko-vodíková svářečka ze sborníku USS 43-47.


Stará kyslíko-vodíková svářečka 1

Stará kyslíko-vodíková svářečka.


Stará kyslíko-vodíková svářečka 2

Stará kyslíko-vodíková svářečka.


Stará kyslíko-vodíková svářečka 3

Stará kyslíko-vodíková svářečka.


Kyslíkovodíková svářečka Y003/001

Kyslíkovodíková svářečka Y003/001.

Poděkování: Aumirek, Pkod, Zelenej, Ramon.