Přídavný usměrňovač k trafosvářečce - II.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 16. 06. 2007

Článek volně navazuje na první článek o usměrňování trafosvářeček. Tentokrát jsou zveřejněna různá zapojení posbíraná na fórech v síti sítí...

Jak se ukázalo, je konstrukce přídavného usměrňovače pro svářecí transformátory stále aktuální téma i v době svářecích invertorů. Na různých internetových diskusních fórech jsme posbírali řadu nápadů a návodů na konstrukci takového usměrňovače. Rozhodli jsme se je zde shromáždit, aby jste to měli všechno pěkně pohromadě. Texty k jednotlivým konstrukcím jsou původní, převzaté z jednotlivých diskusních příspěvků. Také jména autorů jsou uvedena tak, jak vystupují na jednotlivých fórech.

Usměrňovač číslo 1.

Tlmivka je z neonovych svetiel niekedy s pred 15-tich rokov. Treba vyskušat, ide to dost dobre. Je to take nudzove riešenie, lepšie niečo ako nič. Robil som ich par a velmi mi boli vdačny, ti čo som im to robil.

Autor: Jano2
Zdroj: fórum na www.ebastlirna.cz

Usměrňovač 7

Schéma zapojení přídavného usměrňovače č. 1


Usměrňovač číslo 2.

Sam som si podobnu upravu urobil, ked som do lacnej baumaxovej trafozvaracky zabudoval usmernovac. Aj ked niesom profi-zvarac, som s touto upravou nadmieru spokojny. V tejto uprave ten obvod sluzi na to, aby obluk medzi polvlnami pri bazickych elektrodach nezhasol. Inak prudova charakteristika zostava zhruba rovnaka ako pri povodnom trafe. Tak som to skicol, tymi prepinacmi mozes nastavit rozne charakteristiky horenia obluka. Zalezi na druhu elektrod a zvarovacom prude.

Ten obvod s tlmivkou zo ziarivky mi velmi nevyhovoval, lebo tahal velmi dlhy obluk pri oddialeni elektrody. Navinul som novu tlmivku na jadro C zo stareho ruskeho Rubina, a to 120z Cu 2,5 PVC s odbockou uprostred, ktoru mozem zvolit prepinacom. Pouzil som sietove trafo z RUBIN C202 tusim. Jednoducho sa rozobera, a hlavne netreba prekladat plechy. Na obe C-ka som navinul v jednej vrstve po 60z 2,5Cu PVC drotu (To je drot co mi ostal po rekonstrukcii elektroinstalacie domu). Inak da sa pouzit jadro aj ine, z 200 az 300W sietoveho trafa, ale tie C-ka sa mi tam dobre zmestili. Aby som zvysil zapalne napatie, tak som rovnakym dratom ako na tlmivku privinul 2x 4 zavity na sekundar a zapojil ich do serie z pomocnymi diodami (pozor! treba zfazovat, aby sa neodcitalo), ktore tiez prepinacom mozem vyradit. Tie elyty som pouzil z AT zdroja 2x600M/200V a uplne by stacil aj jeden. Dal som zvarat aj skusenejsim, vyjadrili sa, ze je to parada!

Autor: Heldybeldy
Zdroj: fórum na www.ebastlirna.cz

Usměrňovač 8

Schéma zapojení přídavného usměrňovače č. 2


Usměrňovač číslo 3.

Nedávno jsem dělal usměrňovač na svářečku a funguje to perfektně. Musí tam být, jak už bylo tady na diskuzi zmíněno, kondenzátor (mám tam 2mF/150V) a tlumivka. Abych pravdu řekl, tak to schéma mi dal jeden elektrikář, takže to není z mé hlavy. Prý tam zkoušel dávat i nějaké větší tlumivky, ale nebylo to to pravé, a až s tou 400W z výbojky to bylo OK. Toto zapojení mi funguje už asi 1/2 roku a s žádnou technickou závadou jsem se ještě nesetkal. Přes diody D1 až D4 teče hlavní svářecí proud, takže musí vydržet minimální proud alespoň 100A. Ten výkonový můstek komplet i s chladiči jsem koupil v bazaru za velice dobrou cenu 160Kč, jak jsem tu cenu viděl tak jsem vůbec neváhal. Myslím, že taková úplně nová 150A dioda někde v elektru stojí daleko víc. Zbývající dvě diody D5, D6 už nemusí být tak výkonné, stačí pro proudy minimálně od 10A. Tlumivka zcela vyhovuje z výbojkových světel a má hodnotu 400W. Viz obrázek níže. Kondenzátor má hodnotu 2miliF/150V. Aby svářečka lépe chytala oblouk, tak je možné přidat paralelně ještě jeden.

Autor: Davos
Zdroj: fórum na www.elweb.cz

Usměrňovač 9

Schéma zapojení přídavného usměrňovače č. 3 (UDA 160)

Poznámka: jedná se vlastně o schéma zapojení továrního usměrňovače UDA 160 a hodnoty součástek na schematu odpovídají původnímu zapojení tohoto usměrňovače.

Usměrňovač 10

Provedení přídavného usměrňovače č. 3

Usměrňovač 11

Detail tlumivky a kondenzátoru usměrňovače č. 3


Usměrňovač číslo 4.

Uz dvakrat sem uspesne vyrobil svareci usmernovac. V prvnim pripade na svarecku hoby z MAKRO - proudy do 140A. Tu mi ukradli takze nyni mam svareci trafo RTB-3 výrobce MEZ Broumov 150A. Celkové náklady jsou asi 600kc. Tvori je 5ks mustkový usmernovac 50A/600V (napr KBPC5010), 12ks Varistoru 200V, elektrol. kondenzator 4,7G/150V a tlumivka. Tlumivka je vyrobena z trafa 12x9x4cm a je zde Cu vodic o prumeru 2mm navinuto 75z. - rozebrane starsi trafo.

Vsechny usmernovace jsou zapojeny paralerne a to tak ze vsechny (+) (mimo jednoho) jsou pres odpor tvoreny 8cm Fe drat pozink prumer 1,2mm zavedeny do jednoho bodu. Vsechny (-) tez pres Fe odpor do jednoho bodu a pak vsechny stridave. Je tedy pousito 5x4=20 -1 tedy 19 Fe vodicu do 4 bodu. Zbývajici (+) od jednoho usmernovace je priveden na spolecny (+) pres tlumivku. Na tento (+) (zbyvajici usm.) je tez priveden (+) od kondezatoru a minus je na spolecny (-).

Veskere diody a spoje prekleneme ochranými varistory. Takto provedený usmrnovac mi bez problemu fungoval na svarecce z MAKRO s rozptylovým transf. Nahození oblouku a stabilis. OK, výsledný svar OK. Nyní sem ho realizoval na trafu RTB-3 které má nekolikanasobne vetsi zelezo a tak jinak funguje. Svareni je tez bez problemu. Usmernovac je prakticky na 250A prilepený na kostru trafa a pri svarovani lehce hreje. Bez problemu snese nekolikansobné vyvarení 4 celých elektrod hned za sebou. Paralelni spojení pres popsane Fe odpory je nutne k vyvazeni paralerniho zatizeni vsech diod. Pri primem zapojeni jsou nektere diody pretizeny a nektere nevyuzity.

Můstek s fastony

Můstek 50 A typu KBPC5010 s fastony.

Autor: Pavel
Zdroj: fórum na www.elektrika.cz

Poznámka: protože občas dostaneme dotaz, jak že je vlastně ten Pavlův usměrňovač zapojen (přestože je to z popisu celkem jasné), připravili jsme jeho schéma. Pouze jsme si dovolili nepoužít všech 12 varistorů, ale jen dva, které podle našeho názoru bohatě stačí a schéma je přehlednější. Rezistory jsou zhotovené z pozinkovaného železného drátu, jak je popsáno v textu výše. Ostatní součástky jsou také popsány v textu. Můstky přišroubujte na chladič!

Usměrňovač z můstků

Schéma zapojení přídavného usměrňovače z můstků.


Usměrňovač číslo 5.

Na následujícím obrázku je schéma továrně vyráběného přídavného usměrňovače JU 160, dodávaného hlavně ke svářečkám JS 90. Výrobcem je firma Elektrokov Znojmo. Usměrňovač je ale univerzální a lze jej připojit k libovolnému trafu se svářecím proudem do 160A.

Zdroj: galerie na www.elweb.cz

Usměrňovač 14

Schéma zapojení továrního přídavného usměrňovače JU 160