Svářecí invertory III. - Jak vybírat ?

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Zdroj: www.jk-weld.cz, Vydáno dne: 29. 06. 2006

Současná nabídka svařovacích invertorů je obrovská a do budoucna lze očekávat její další zvýšení. Předkládáme Vám pár tipů jak si vybrat tu správnou svářečku pro Vaše potřeby a s trochou nadsázky uvádíme 3 možné postupy při výběru:


Postup A
Při tomto postupu výběru se invertor hodnotí podle následujících třech kritérií: 1. cena, 2. cena, 3. cena. Ve výběru vítězí ten invertor, který má nejnižší všechna hodnotící kritéria. Pokud navíc ještě umí svařovat je k výběru přidáno malé nevýznamné plus. Tento postup je hojně rozšířen zejména mezi majiteli menších podniků.

Postup B
Tento postup vychází z Postupu A a v zásadě pro něj platí totéž co pro Áčko. Jedinou modifikací je přidání čtvrtého hodnotícího kritéria: 4. vzhled. Postup B je nejčastěji používán domácími kutily pro výběr svářečky "na doma".

Postup C
Díky své "složitosti" je tento postup často opomíjený. Jeho použití však přináší překvapivě dobré výsledky. Postup C používá následující hodnotící kritéria:

Svářecí proud a zatěžovatel - toto kritérium musí mít při výběru vždy největší váhu! Vezměte hodnotu průměru elektrody, kterou budete používat především, a vynásobte ji hodnotou 40. Dostanete svářecí proud, který Vaše budoucí svářečka musí dodat při zatěžovateli alespoň 60%!

Příklad: pokud potřebujete svařovat především elektrodou o průměru 2,5 mm, potřebujete aby svářečka byla schopna dodat proud 2,5x40=100A při DZ minimálně 60%. Vyšší DZ samozřejmně není na škodu, ale při nižších hodnotách se Vám svářečka bude často přehřívat a vypínat!

Pokud svařujete hlavně elektrodami 3,2 mm je nutný proud cca 130A při DZ minimálně 60%, atd.

Pokud používáte hlavně "dvaapůlky" a semtam "třipatnáctku" je minimum: 100A/60% a 130A/45%, analogicky pro 3,2 jako hlavní a 4,0 jako doplňkový průměr: 130A/60% a 160A/45%.

Možná jste překvapeni, že zde vůbec nehovoříme o maximálním proudu svářečky. Má to jediný důvod: je naprosto nepodstatný! Pozor na svářečky na jejichž štítcích jsou udávány následující nebo podobné hodnoty:

Rozsah svář. proudu: 5-130A
Proud při DZ 35%: 100A
Proud při DZ 100%: 50A

Jinými slovy maximální proud 130A je dosažitelný jen po velmi krátkou dobu. Tak krátkou, že nelze ani uvést zatěžovatel! Taková svářečka se třeba honosí možností svařovat elektrodami do průměru 3,2 mm, ale je to jen možnost teoretická. V praxi je možno rozumně svařovat pouze elektrodami max 2,0 mm!

Možnost servisu - předpokládáme, že si svářečku budete pořizovat proto, aby svařovala. Bohužel i při správném zacházení může dojít k poruše. Pak se dostupný servis, který minimalizuje Vaše prostoje a starosti, opravdu hodí.

Rozměry, hmotnost, doplňkové funkce, ergonomie - každý uživatel má jiné potřeby. Právě k nim je třeba přihlédnout při výběru. Pokud svářečku potřebujete na montáže je pro Vás důležitá nízká hmotnost a malé rozměry. Naopak v dílně větší rozměry a hmotnost nevadí, ale zase se hodí například možnost svařovat TIGem. Snadné ovládání se hodí vždy.

Možnost vyzkoušení, reference - pokud někdo provozuje Vámi vyhlédnutou svářečku ve Vašem okolí, zeptejte se jak je s ní spokojen. Také je důležitá možnost vyzkoušení svářečky ještě před vlastní koupí.

Cena - jak bylo uvedeno výše je cena pro někoho alfou a omegou výběru. Pro jiného je to jen jedno z kritérií, a tak je to správně. Špatná levná svářečka je na nic. Dobrá a drahá svářečka sice zamrzí ale funguje! Kompromisem je dobrá svářečka s přijatelnou cenou.

Vzhled, barva, apod. - i design může být důležitý. Pokud však budete svářečku používat opravdu pro svařování, doporučujeme váhu tohoto kritéria snížit na minimum.

Jak vybrat invertor ?

Někdy je volba opravdu těžká ...

Zdroj: www.jk-weld.cz (Svařovací technika - prodej a servis, Svařovací škola, Pracovní oděvy)