Svářečka ze supermarketu.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 19. 06. 2006

Aktualizováno !
V tomto článku přinášíme slíbený test svářečky WELDY 130, kterou jsme zakoupili v supermarketu za fantastických 1.190,- kč včetně DPH. Jak to dopadlo se dozvíte po kliknutí na celý článek ...

Jak jsme již avizovali cca před měsícem, na základě billboardové reklamy jednoho supermarketu jsme zakoupili svářecí přístroj s označením WELDY 130 za účelem jeho otestování. Důvodem k tomuto rozhodnutí byla zejména inzerovaná cena: 1.190,- kč včetně DPH! Stejně jako řadu potenciálních zákazníků i nás zajímalo co za tyto peníze vlastně dostaneme a je-li přístroj opravdu prakticky použitelný. Jednoho dne jsme si tedy domů přinesli tuto pestře potištěnou krabici:

Primex1

Svářečka WELDY 130 ihned po zakoupení - ještě nevybalená

Dojem první.

První dojem ze svářečky byl veskrze pozitivní. Z kvalitní krabice, která překvapila svými českými popisky jsme vyndali příjemně těžkou svářečku a přibalené příslušenství:

Primex2

Svářečka WELDY 130 a přibalené příslušenství
Zde je vhodné poznamenat, že na rozdíl od moderních invertorů, u klasických transformátorových svářeček platí: čím těžší, tím lepší! Zpracování svářečky je opravdu dobré. Nikde se nic neviklá, uvnitř nic necinká, plech použitý na karoserii se nikde neprohýbá. Šroub regulace proudu chodí tak "akorát". Pokud nás české (a slovenské) popisky na krabici překvapily, tak český potisk na ovládacím panelu svářečky nás doslova šokoval. Popisky VYPNUTO, ZAPNUTO, ZVÝŠIT, SNÍŽIT, nebo PŘEHŘÁTO se opravdu jen tak nevidí a je to příjemná změna oproti ON, OFF, MAX, MIN resp. THERMO.

Dalším překvapením byly nezvykle silné svářecí kabely. Jejich délka je ale jen to nejnutnější minimum. Potisk na kabelech udává průřez vodiče 10 mm2. To se nám moc nezdálo, neboť jejich průměr odpovídá kabelu 16 mm2. Po sejmutí držáku elektrod (svářecích kleští) je vše jasné: měděný vodič je opravdu 10 mm2, ale izolace je nadprůměrně silná. PVC je prostě levnější než měď... Faktem ale je, že pro udávaný výkon svářečky tyto kabely plně vyhovují. Na koncích kabelů je robustní a kvalitně vyhlížející držák elektrod, který perfektně padne do ruky, a jednoduchá zemnící svěrka z měděného plechu (nikoliv z mosazného jak bývá obvyklé!).

Ke svářečce bylo přibalené v této kategorii standartní příslušenství: malý plastový štítek se sklíčkem č.11 a plastový drátěný kartáč, který slouží zároveň jako oklepávací kladívko. Štítek se dodává v rozebraném stavu a je nutné jej před použitím sestavit (někdy to může být trochu hlavolam).

Samostatnou kapitolou je návod. Žádný naxeroxovaný neodborný překlad zahraničního originálu, kvalitně zpracovaný český a slovenský text na křídovém papíře. Návod obsahuje vše důležité: obecný popis, technické parametry, vysvětlivky k použitým symbolům, bezpečnostní pokyny, pokyny pro svařování a údžbu, a dále kontakty na servisní středisko včetně jmen konkrétních pracovníků! Součástí návodu je také prohlášení o shodě ES a záruční list. Trochu úsměvné je, že výčet bezpečnostních pokynů a rizik zabírá 2 strany návodu, kdežto stať o svařování má jen pár řádek. Ovšem to jsou požadavky doby ...

Díváme se dovnitř.

Ještě než začneme svařovat se díváme dovnitř:

Primex3

WELDY 130 po sejmutí krytu
Nic překvapujícího. Klasická základna z naohýbaného plechu nese svářecí transformátor s hliníkovým vinutím. Regulace svářecího proudu je vyřešena zasouváním rozptylového jádra do/z transformátoru. V dané kategorii je to klasika. Jednoduché a spolehlivé (jen to chce občas namazat). S jádrem je spojen plechový jazýček, díky kterému můžeme v plexisklovém okénku na krytu svářečky odečítat nastavenou hodnotu proudu a doporučený průměr elektrody. Na trafu je přidělána tepelná pojistka, která chrání trafo před přehřátím. Činnost této pojistky však může přivést řadu uživatelů k šílenství, viz dále. Jinak i to málo co uvnitř je, je zpracováno velice kvalitně, úhledně a čistě. Pořád se nepřestáváme divit. Od začátku předpokládáme, že stroj byl vyroben za velkou čínskou zdí, ale úroveň zpracování nás neustále (příjemně) překvapuje. Co nás naopak nepřekvapuje (v této kategorii) je absence ventilátoru. S tím si ještě užijeme ...

Kolik to má vlastně ampér?

Zatím nezodpovězenou otázkou je: jaký je vlastně rozsah svářecího proudu? Ano, je to základní věc, která zajímá každého kupce. Přesto jsme stroj zakoupili, zevrubně ohledali a dokonce i rozebrali aniž víme jaký proudový rozsah to má.

Posuďte sami:

Vezmeme-li v úvahu hodnotu maximálního proudu je to 50 na 50. A to jsme vůbec nevzali v úvahu, že údaj v názvu svářečky WELDY 130 je značně matoucí a může zákazníka uvést v omyl: 130 ampér to určitě nemá! Rozhodujeme se věřit údaji na štítku svářečky a "stanovujeme" maximální proud na 100A.

Svařujeme

Jdeme svařovat. Jako první problém se ukazují krátké svářecí kabely. Nevíme kam svářečku položit, abychom vůbec mohli manipulovat s "kleštěma". Nakonec ji necháváme na svářecím stole v těsné blízkosti zkušebních plechů. Není to ideální. Při výrobě rozměrnějšího svařence budeme muset svářečku neustále přemisťovat.

Upínáme do kleští rutilku ER 113 o průměru 2 mm a regulačním šroubem "natáčíme" doporučených 55 A. Naše obavy se naplňují 55A je tak na elektrodu 1,6 mm. Při pokusu zapálit "dvojku" si připadáme jak začátečníci. Nakonec se to daří, ale oblouk je nestabilní a zhasíná. Přidáváme na 80A. Zapálení je bezproblémové, oblouk je stabilní. Zkoušíme elektrodu 2,5 mm. Doporučených 80A rovnou ignorujeme a točíme šroubem až nadoraz - 100A. Zapálení i hoření opět v pohodě. Uváděné napětí naprázdno (48V) umožňuje relativně snadné zapálení oblouku, ale pozor: zhýčkaní majitelé invertorů s funkcí HOT START a napětím naprázdno 90V si opravdu mohou s tímto trafem uříznout pěknou ostudu! Chce to cvik a návrat ke "kořenům".

Pokusíme se ověřit počty vypálených elektrod, tak jak je uvedeno na štítku přístroje:

Primex4

Detail štítku s technickými parametry
Co nám tedy štítek říká? Za studeného stavu (nc) lze v kuse vypálit 11 elektrod 2,0 mm, za teplého stavu (nh) jen 3 elektrody. To vše při proudu 55A. Pro elektrodu 2,5 mm platí hodnoty nc 5 ks a nh 1 ks při 80A. Námi naměřené hodnoty jsou následující:
Elektroda ER 113 2,0 mm:
nc = 7 ks při 80A
nh = 2,5 ks při 80A
Elektroda ER 113 2,5 mm:
nc = 3,5 ks při 100A
nh = 1,25 ks při 100A

Co je nc a nh je uvedeno na konci tohoto článku. Dá se říci, že údaje výrobce odpovídají skutečnosti. Jinak nelze mít ke svářecím vlastnostem žádné výhrady. Ovšem na kvalitu svařování má rozhodující vliv kvalita elektrod, jejich stáří, vlhkost, kvalita obalu, apod. Kromě ER 113 jsme zkoušeli elektrody SUPRA, PERFECT a RUTILEN 13. Vše bez problémů. Elektrody byly nové a suché.

Celkové hodnocení.

Vynést konečný verdikt je velmi těžké. Svářečka je opravdu dost slabá a uspokojí jen toho nejméně náročného uživatele. Na druhou stranu je velmi pěkně zpracovaná a hlavně je levná. Jako typické využití vidíme různé opravy na chatách a chalupách. Pustit se s WELDY 130 do výroby ocelových vrat v parném létě na zahradě, kdy teplota na slunci přesáhne 30°C, je asi pouze pro hodně odvážné a trpělivé jedince. Nebo pro silné kuřáky využívající chladících pauz k likvidaci svých plic. Zkušenější a zruční domácí kutilové se mohou pokusit o dodatečnou montáž ventilátoru. My jsme to zkusili a namontovali ventilátor SUNON 120 x 120 mm. Výkony svářečky šly rapidně nahoru, ovšem jejich přesné měření již není předmětem tohoto testu. Ještě si neodpustím poznámku: zdá se mi, že svářečka úmyslně "klame tělem". Označení WELDY 130 může navodit dojem, že max. proud je 130A, proud je ale 100A. K tomu přispívají i tlustě izolované svářecí kabely, přestože průřez vodiče je pouze 10 mm2. Také robustní konstrukce navozuje dojem "něčeho lepšího".
Takže to shrneme:
Co se nám nelíbilo:
Co se nám líbilo:

Vysvětlivky:

nc - počet za sebou vypálených elektrod ze studeného stavu do prvního vypnutí tepelné pojistky
nc1 - počet elektrod vypálených ze studeného stavu za první hodinu práce
nh - počet za sebou vypálených elektrod z teplého stavu do dalšího vypnutí tepelné pojistky
nc1 - počet elektrod vypálených z teplého stavu za hodinu práce
studený stav - při prvním zapnutí. Teplota okolí cca 20°C
teplý stav - opětovné sepnutí telené pojistky po jejím rozpojení vlivem přehřátí
rutilka - elektroda s rutilovým obalem. Právě rutilové nebo kyselé elektrody lze použít s tímto transformátorem.

Primex5