Amatérský svařovací usměrňovač z MOTů

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 15. 08. 2012

Amatérská MOT svářečka Článek MOT a jeho využití při bastlení svářeček vydaný již před 4 lety tehdy vzbudil značný ohlas (jen je škoda, že většina odkazů z tohoto článku již nefunguje). Nicméně stále se neobjevovaly žádné tuzemské konstrukce s MOTy, ale nakonec jedna do Svarinfa dorazila a nyní ji předkládáme všem. Kromě článku o MOTech, se autor této konstrukce zřejmě inspiroval i článkem Svářečka z počítače, protože hotovu svářečku vestavěl do skříně od PC.


Ještě před původním popisem autora konstrukce je vhodné zopakovat co je to vlastně ten MOT. Jedná se o tzv. Microwawe Oven Transformer a je to vysokonapěťový transformátor z mikrovlnné trouby. Z té trouby, kterou máte pravděpodobně doma, a kterých jsou plné sběrné dvory. Jde tedy o velmi snadno sehnatelnou součástku. Více v původním článku MOT a jeho využití při bastlení svářeček zde na Svarinfu. A nyní již autorův popis konstrukce svářečky


Amatérská svářečka z MOTů

Tato svářečka vznikla proto, abych se přesvědčil zda je možné svařovat s transformátory z mikrovlnek, tzv. MOTy. V principu se jedná o zapojení svařovacího usměrňovače s tzv. malou tlumivkou a elektronickou regulací. Na výsledek se podívejte sami.

Transformátory

Použil jsem dvě trafa z mikrovlnky. Jedno z příkonem cca 800W a druhé 1000W. Odsekal jsem sekundární vinutí a navinul cca 25 závitů izolovaného drátu o průřezu 6 mm2. Trafa jsem zapojil paralelně a získal jsem napětí naprázdno 43V.

Amatérská MOT svářečka - 2

Detail transformátorů

Usměrňovač

Neměl jsem k dispozici žádné velké diody, ale v dílně se mi válela spousta diod KY711, tak sem použil tyto. Zapojil jsem paralelně 8 diod a tak získal diodu, která teoreticky snese 80A, tudíž svařovací proud 160A. Samozřejmě jsem věděl, že takový proud trafa nedají, ale chtěl jsem mít rezervu.

Amatérská MOT svářečka - 4

Detail usměrňovače s KY 711

Tlumivka a kondenzátory

Tlumivku jsem našel na půdě. Je to nejspíš tlumivka z 250W výbojky. Kondenzátory jsem měl doma. Použil sem dva kondenzátory o kapacitě 1000uF pro napětí 200V.

Amatérská MOT svářečka - 1

Amatérská MOT svářečka - 5

Usměrňovač s malou tlumivkou a zdroj 12V pro větráky

Regulace

Plánoval jsem i regulaci a obvod hotstart, ale v prvním regulátoru mi shořel triak. Tak jsem ji vyndal a řekl sem si, že už ji dělat znova nebudu. Jednou jsem ale potřeboval svařit něco tenšího, a tak sem si vytvořil jednoduchý přípravek. Šlo o dva uhlíky z "déčkových" monočlánků zapojených paralelně. Asi po roce jsem stejně udělal normální triakovou regulaci, ale umístil jsem ji mimo svářečku. Regulace funguje bez problémů dodnes.

Amatérská MOT svářečka - 8

Triaková regulace (je vidět že nebyla dlouho používaná)

Bedna

Volbou bedny jsem se nějak zvláště nezaobíral a sáhl sem potom, co jsem měl doma - bednu od PC:

Amatérská MOT svářečka - 3

Amatérská MOT svářečka - 6

Vestavba do PC skříně

Amatérská MOT svářečka - 9

Amatérská MOT svářečka - 7

Hotová svářečka v PC skříni

Chlazení a provoz svářečky

Svářečku jsem vybavil ještě teploměrem ze starého kotle. K chlazení byl použit ventilátor Mezaxial z digestoře a ještě další dva ventilátory 80X80 na 12V. Bez regulace se svářečka poměrně dost zahřívala, ale s regulací se zahřívání rapidně snížilo. Transformátory měly místo příkonu 800W příkon 2500W ale primáním vinutím to nevadilo. Svařovací proud s "dvaapůlkama" byl 100A. Zkratový proud byl 140A. Napětí naprázdno je 70V.

Po dvou letech svářečka odešla, ale byla to moje chyba. Čidlo teploty (bylo hodně pofiderně přichycené) vypadlo a já sem svařoval a svařoval, kontroloval teplotu a zase svařoval... Najednou se vyvalil hustý šedý dým a byl konec. Shořela guma na sekundárním vinutí a to se zkratovalo. V této době dělám už pořádnou svářečku se třemi MOTy a olejovým chlazením(!), takže se máte na co těšit :-)

Připravil: Ondřej Šeďa