Pouzdro na obalené svařovací elektrody II.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 25. 07. 2012

Pouzdro na obalené elektrody II Návod na výrobu pouzdra na uskladnění (přesušených) obalených elektrod jsme tu již měli. Právě tímto návodem se inspiroval pan Šindler a postavil si svou vlastní variaci tohoto pouzdra. A pro všechny čtenáře Svarinfa připravil i jeho podrobný popis. Návod, který pan Šindler připravil, a který níže naleznete v plném znění, vypadá na první pohled trochu složitě. Ale nenechte se mýlit. Výroba pouzdra je velmi jednoduchá a zvládne ji každý, jen trochu zručný kutil. předchozí pouzdro


Pouzdro na elektrody - návod na výrobu

Jako základ posloužil odřezek novodurové trubky o průměru 75 mm. Jediné, co jsem musel dokoupit, byla jedna spojka, protože tento zbytek trubky byl bez hrdla a dále dvě zátky. Trubku jsem seřízl na potřebnou délku, horkovzdušnou pistolí jsem nahřál jeden konec trubky a narazil do ní zátku která slouží jako dno. Tuto zátku ještě doporučuji ze spodní strany obrousit do roviny. Případně na ní nalepit, např. oboustrannou páskou, kus gumy, aby pouzdro bylo více stabilní.

Pouzdro na elektrody II - 1

Hotové pouzdro na elektrody

Na řadu přišla spojka, do které se bude zasouvat druhé hrdlo jako víko. Nejprve jsem ze spojky vyndal obě těsnění a lepidlem na PVC ji nalepil na druhý konec trubky. Bohužel, jak se v praxi ukázalo, lepidlo spíše plní funkci těsnění, ale moc nedrží. Proto jsem polohu spojky zajistil čtyřmi vruty s půlkulatou hlavou.

Pouzdro na elektrody II - 2

Víko pouzdra s otvorem pro unikající vzduch

Dále jsem nůžkami mírně ostříhal lem jednoho těsnění a namazané silikonovou vazelínou vložil zpět do drážky ve spojce. Tím jde víko zasunout do spojky dost těsně, ale dá se lehce ze spojky vysunout.

Pouzdro na elektrody II - 4

Detail víka s madlem a štítkem

Jako víko pouzdra jsem použil zbylou zátku, do které jsem vyvrtal jeden otvor o průměru 1,5 mm. Tento otvor slouží k úniku vzduchu při zasouvání víka do pouzdra. Víko jsem opatřil rukojetí pro snadnější vytahování víka z pouzdra. Na dno víka jsem nalepil oboustrannou páskou pytlík se silica gelem. Na pouzdro a víko jsem dále nalepil štítky s označením uskladněných elektrod v pouzdru a proti mechanickému poškození štítků jsem je přelepil průhlednou páskou. Tím je pouzdro hotové.

Pouzdro na elektrody II - 3

Detail štítku s označením elektrod

Pouzdro na elektrody II - 5

Silica gel nalepený vespod víka

Pouzdro na elektrody II - 6

Vnitřek pouzdra s elektrodami

Připravil: Ondřej Šindler


Použití pouzder na elektrody

Použití takového pouzdra již bylo uvedeno v předešlém článku s návodem na podobné pouzdro. Ale opakování je matka moudrosti, takže:

Výše uvedená pouzdra by se měla používat pro uložení čerstvě přesušených elektrod (pozor na teplotní odolnost použitého materiálu pouzdra). Ovšem v amatérských podmínkách bude úspěchem, pokud si do nich přendáte elektrody z načaté, či poškozené krabičky a zamezíte tak jejich dalšímu navlhání.

A když už jsme u přesušování... Správné hodnoty (teplotu a čas) pro přesušení elektrod stanovuje jejich výrobce a naleznete je vždy na štítku originální krabičky. Například notoricky známé bazické E-B 121 jejich výrobce doporučuje přesušovat takto: 100°C/1hod + 300-350°C/2hod. Rutilky E-R 113 nebo 117 bychom měli přesušovat při teplotě 100-120°C po dobu 1 hodiny.

Na Svarinfu dokonce naleznete i návod na jednoduchou sušičku elektrod vhodnou pro amatérskou výrobu.