Amatérský invertor z Brna - podrobněji.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 26. 04. 2009

Nedávno jsme vám představili vydařenou konstrukci amatérského svařovacího invertoru z Brna. V článku jsme slíbili zveřejnit bližší popis této pěkně zpracované svářečky. A protože autor konstrukce svůj slib dodržel a podklady připravil, plníme i náš slib a celý popis nyní zveřejníme.

Nejprve ale musíme zklamat všechny ty, kteří čekali podrobný stavební návod. Toho se nedočkají. Autor konstrukce, pan Macháček, připravil velice pěkný soubor podkladů, podle kterých se ten invertor, představený v předešlém článku, opravdu postavit dá. Ovšem předpokládají se jisté znalosti oboru a zejména problematiky spínaných zdrojů. Nečekejte podrobný návod popisující stavbu a oživení krok za krokem.

Soubor podkladů obsahuje všechna schémata zapojení (včetně SXE zdrojáků pro program ProfiCAD, výkresy desek plošných spojů (deska měniče je jen kreslená od ruky, k desce řízení je dokonce BRD soubor), osazovací plány desek, podrobný textový popis se seznamem součástek a fotogalerii s nafocenými detaily svářečky. Všechny podklady jsou "zazipovány" v jediném souboru, který si můžete stáhnout v sekci Ke stažení, podsekci Elektro pod názvem invertor_brno.zip

Amatérský svařovací invertor z Brna 1

Amatérský svařovací invertor.

Amatérský svařovací invertor z Brna 8

Pohled do útrob invertoru.

Amatérský svařovací invertor z Brna 9

Osazená deska řízení invertoru.

Amatérský svařovací invertor z Brna 10

Detail proudového měřícího trafa.

Amatérský svařovací invertor z Brna schéma

Ukázka schématu zapojení měniče invertoru.

Inspirací pro zapojení invertoru byl panu Macháčkovi mimo jiné i italský svařovací invertor Cemont S1000 (85A), jehož schéma a popis také naleznete v souboru podkladů k amatérskému invertoru.

cemont S1000

Cemont S1000 - autorova inspirace.

A nakonec obligátní výzva: pokud se do něčeho podobného pustíte, určitě se pak pochlubte! Pošlete informace o vaší konstrukci na náš mail. Vaši konstrukci rádi představíme ostatním čtenářům prostřednictvím Svarinfa.