Amatérský invertor z Brna!

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 14. 04. 2009

Amatérsky zhotovené svařovací invertory jsme na stránkách Svarinfa představovali již několikrát. Mohli jste se seznámit s konstrukcemi z Česka, Slovenska i Ruska. Nyní se opět vrátíme do domácího prostředí a představíme vám jeden velmi povedený kousek z Brna (Brno je zlatá loď pro invertory do Brna choď ).

Následující obrázky a stručný popis svého invertoru nám zaslal pan Macháček. Jeho konstrukce je opravdu velmi podařená. Kromě svařování obalenou elektrodou je invertor určen i pro svařování TIG DC s dotykovým startem a je vybaven řadou funkcí pro TIG svařování. Dejme tedy slovo autorovi, aby nám svou konstrukci představil:

Dobrý den,

na Vašich stránkách jsem viděl několik popisů amatérských invertorů. To mě inspirovalo ke stavbě vlastního přístroje, jehož pár snímků zasílám. Asi před rokem jsem tomu propadl, na internetu se mně podařilo najít vhodné zapojení, jehož základ jsem použil a zbytek dodělal podle svých potřeb - řízení měniče, pulsní průběh proudu, ovládání elektromagnetického ventilu pro TIG, řízení ventilátoru dle teploty.

Amatérský svařovací invertor z Brna 1

Pohled na hotový invertor Z. Macháčka

Po prvotním nadšení, zakoupení součástek a zahájení stavby, moje odhodlání postupně opadalo, až jsem to asi na půl roku přerušil. Teprve dlouhé zimní večery mě přinutily ve stavbě pokračovat a po dlouhém oživování, měření a dolaďování hodnot součástek zdroj dokončit.

Amatérský svařovací invertor z Brna 3

Amatérský svařovací invertor z Brna 4

Odkrytovaný invertor

Zapojení není nijak pokrokové, je to obyčejný propustný měnič. 2 dvojice IGBT tranzistorů, jádro EE65, na výstupu 2 + 3 diody, tlumivka na otevřeném E jádře z plechů 25 mm. Výstupní proud je max. 120 A, zatěžovatel jsem zatím neměřil (při pracovní teplotě kolem bodu mrazu by to taky nebylo moc objektivní).

Amatérský svařovací invertor z Brna 6

Amatérský svařovací invertor z Brna 7

Vnitřní uspořádání invertoru

Při svařování tenkých plechů lze zapnout puls, nastavit čas a velikost spodního a horního proudu. S elektrodou o průměru 1,6 mm se dá takto dobře natupo svařovat plech tl. 0,8 mm. TIG hořák vlastní konstrukce (používá však běžné komponenty - kleštinu, domeček, keramickou hubici) má v sobě elmag. ventil. Tlačítko v rukojeti je připojeno na vstup dálkového ovládání invertoru. Ten pak ovládá současně ventil v hořáku i ventil u plynové lahve. Hadice mezi redukčním ventilem a hořákem je tak i při přerušení svařování trvale naplněna plynem s konstantním přetlakem. Není potřeba tak dlouhý předfuk a šetří se argon.

Amatérský svařovací invertor z Brna 5

Čelní panel s ovládacími prvky invertoru

Pracuji ve strojírenské firmě a mám tam co do činění ve věcech kolem svařování. Doma, místo abych se od toho odreagoval, tak se tím občas zase zabývám a takhle to dopadne. Vaše stránky navštěvuju poměrně často a rád si tam přečtu mnohé zajímavé informace.

Z. Macháček, Brno

Amatérský svařovací invertor z Brna 2

Amatérský invertor z Brna

To nejlepší na konec: pan Macháček nám přislíbil zaslání obšírnějšího popisu i konkrétního schématu zapojení své svářečky! Můžeme vás ujistit, že si tyto informace určitě nenecháme pro sebe.