Modrá fáze? Bohužel...

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Všeobecné informace, Vydáno dne: 10. 01. 2009

Sem tam se přihodí zajímavá věc: někdo, kdo se trochu vyzná, z nějakého důvodu rozdělá vidlici na přívodním kabelu své svářečky a s hrůzou zjistí, že má modrý vodič připojený na fázi. Nastane panika. Vždyť se to nesmí! Modrý je přeci nulák! Ale jak to, vždyť je to originál z prodejny? Proč ta svářečka už funguje tolik let a ještě neshořela? Spousta otázek, že? Odpovědi najdete v tomto článku.

V řadě případů vystrašený majitel rychle přepojí modrou žílu na ten "nulák" ve vidlici. Více erudovaný majitel jen přeznačí modrý vodič černou izolačkou a na fázi jej ponechá. Ještě více erudovanější páníček rovnou vymění celý přívodní kabel za jiný, správně značený. Eruda nejerudovanější to v klidu nechá být.

V prvním případě následuje nemilé překvapení ze značně sníženého výkonu svářečky. Ve druhém a třetím případě jde pouze o zbytečnou práci. V posledním, čtvrtém, případě je vše v pořádku. Fáze totiž opravdu za určitých podmínek může "být modrá":

Modrá fáze 1

Modrá fáze 2

Realita: fázový vodič modré barvy.

Určitě jste již mockrát slyšeli, že značení vodičů pro síťový rozvod napájení 230V a 400V by mělo být takovéto:

Černá - fázový fodič
Hnědá - fázový vodič
Modrá - střední vodič (též zvaný jako pracovní vodič či nulák)
Žlutozelená - ochranný vodič

Jenže už od samých počátků našeho "českého kapitalismu" se sem dovážejí svářečky a další spotřebiče, které mají modrý vodič připojen na fázi. To je divné co? Tolik let a žádná aféra. Hmm... Všechny tyto spotřebiče mají jedno společné: umožňují napájení jak 1 x 230V tak 2(3) x 400V, nebo jen 2(3) x 400V, a nevyžadují střední vodič (nulák) při napájení 2(3) x 400V. V takovém případě je totiž toto zapojení přípustné a výše uvedené fotografie jsou v pořádku. Jak to?

Na svědomí to má harmonizace evropských a celosvětových technických norem s normami našimi. Právě v evropské normě EN 60446 (která je totožná celosvětovou normou IEC 60446 a v současné době u nás platná jako ČSN EN 60446) je totiž už od 70. let nenápadné ustanovení, které praví:

Pokud žíla vícežilového kabelu označená světle modrou barvou není použita jako neutrální neboli střední (nulový) vodič, může být tato žíla použita i pro jiné účely. Ovšem s vyjímkou použití jako ochranný vodič!

Podle principu co není zakázáno je povoleno si výrobci vyložili použití na jiné účely jako použití na fázový vodič. Důvod? Ohromně na tom uspoří. Jinak by totiž v případě spotřebičů s volitelným napájením 1 x 230V resp. 2 x 400V musely přívodní kabely obsahovat o jeden vodič navíc (pro druhou fázi). A tento vodič by ještě ke všemu byl v zapojení na 1x 230V nevyužitý. Takové plýtvání. Hrůza...

Ještě je potřeba si povšimnout, že v normě se píše o vodiči světle modré barvy. Existuje totiž (jaké překvapení) i barva tmavě modrá a tu jinak než jako nulák použít nesmíte!

Takže až zase uvidíte zapojení vidlice jako na obrázcích nahoře a bude se jednat opravdu o dvoufázový spotřebič, buďte v klidu. Je to v pořádku. Prostě se harmonizujeme s tím lepším...

Sluší se uvést, že jako příklad na fotografiích jsme použili zapojení síťové vidlice u italské svářečky Nordika 1850. Jedná se o jednoduchý svařovací transformátor s regulací posuvným jádrem a napájecím napětím volitelně 1 x 230V nebo 2 x 400V. Kromě přepojení vidlice se volba napájení provádí ještě pomocí hlavního vypínače svářečky, který má polohy:

Zapnuto na 400V ↔ Vypnuto ↔ Zapnuto na 230V

Podle toho, jakou vidlici máte namontovanou (230V resp. 400V), musíte svářečku zapínat na správné napětí. Pokud osadíte vidlici na 230V a zapnete svářečku na 400V, nic se nestane. Jen bude mít svářečka malý výkon. Pokud naopak osadíte vidlici na 400V a zapnete svářečku na polohu 230V, dříve či později trafo shoří. Z toho důvodu je třípolohový vypínač doplněn ještě "ochranným mechanismem" v podobě šroubku, který tvoří jakousi zarážku a umožní otočit přepínačem jen na jednu polohu. Kterou polohu ale zablokujete je stejně na vás. K výše uvedenému omylu může dojít tak jako tak. Takže bacha na to, stejný princip používá spousta podobných mašin!

Nordika 1850

Příklad svářečky s modrým fázovým vodičem v přívodním kabelu - NORDIKA 1850

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Schéma zapojení svařovacího transformátoru NORDIKA 1850.

Poznámka na závěr.

Na úplný závěr ještě malou poznámku. Jak je uvedeno ve výčtu výše, používalo se pro značení fázových vodičů pouze dvou barev: černé a hnědé. To je velmi nepraktické při zapojování třífázových spotřebičů, které jsou citlivé na sled fází (typicky asynchronní třífázové motory). Minulý čas ve slově používalo je oprávněný. Občas totiž i ze Západu přijdou zajímavé myšlenky. A tak se před pár lety ve výše citované novelizované normě objevilo ustanovení pojednávající o tom, že pro fázový vodič je možné použít ještě barvu šedou. Ale možná je to pouze tah, který má zavřít ústa věčně nespokojeným středoevropanům. Vyspělý svět uměl tři fáze spolehlivě barevně rozlišit už dávno: černá, hnědá a světle modrá