Amatérská bodovka F2.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Bodovky a bodování, Vydáno dne: 18. 08. 2008

Před časem se na Svarfóru objevil příspěvek uživatele pa představující amatérsky zhotovenou ruční bodovku s názvem F2. A protože je bodovka F2 opravdu velmi povedená a její tvůrce by rád publikoval její bližší popis, připravili jsme pro vás tento článek.

Jak bodovka F2 vypadá si můžete prohlédnout na následujícím obrázku. Docela těžko se dá uvěřit, že se nejedná o tovární profesionální výrobek, ale o čistě amatérskou konstrukci:

Bodovka F2 - 1

Celkový pohled na bodovku F2.

Bodovka je velmi povedená a její mechanická konstrukce si v ničem nezadá s profesionálními výrobky:

Bodovka F2 - 5

Detail mechanické části bodovky.

Že se jedná o amatérskou konstrukci napoví až následující obrázek. Jádrem bodovky F2 je totiž starý známý MOT. Ovšem oproti dříve uváděným konstrukcím amatérských bodovek (které často také vycházejí z MOTu), je bodovka F2 první liga.

Bodovka F2 - 2

Detail transformátoru MOT z mikrovlnky.

Výkon trafa je řízen pomocí antiparalelně zapojených tyristorů (v modulu IRKT 56/16). Ovládání a nastavování svařovacích parametrů je pomocí tlačítek a sedmisegmentového LED displeje. To vše zabezpečuje mikrokontrolér PIC 16F628A. Takto propracované řízení nebývá zvykem ani u továrních výrobků.

Bodovka F2 - 3

Detail ovládacího panelu bodovky.


Bodovka F2 - 4

Digitální řízení bodovky.


Bodovka F2 - 6

Řídící elektronika bodovky.

Podrobný popis bodovky zahrnující také schéma zapojení, předlohy desek plošných spojů a firmware pro mikrokontrolér PIC, si můžete stáhnout v sekci Ke stažení, podsekci Elektro pod názvem bodovka_f2.zip

Schéma zapojení je sice kreslené od ruky nicméně je přehledné a pochopitelné. Předlohy DPS jsou na profesionální úrovni a jsou vytvořeny v programu EAGLE verze 4.11. Obslužný program je k dispozici jak ve formátu HEX, tak ve zdrojovém kódu (ASM) a nic tedy nebrání dalšímu vývoji či úpravám firmware.

Máte-li k bodovce F2 nějaké dotazy, můžete kontaktovat autora například pomocí zmíněného příspěvku na Svarfóru.