Český amatérský invertor - návod ke stavbě!

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 18. 06. 2008

A je to tady! Plníme slib a přinášíme kompletní stavební návod na český amatérský svařovací invertor do 135 A.

Amatérský invertor pana Skřivánka jsme poprvé představili v tomto článku. V dalším článku jsme pak slíbili úplný popis a návod ke stavbě tohoto invertoru. Jak jsme také uvedli, tato konstrukce vyhrála pravidelný Konkurz pořádaný časopisem Praktická elektronika a v tomto časopise také návod vyšel (PE 3, 4, 5/2008). Autor konstrukce však slíbil ještě exkluzívní článek se stavebním návodem pro Svarbazar, a ten vám nyní přinášíme. Stavební návod je navíc doplněn celkem 68 fotografiemi různých detailů a konstrukčních celků invertoru. Tyto fotografie jste v PE neviděli.

Kompletní popis a stavební návod (včetně schémat a plošných spojů) naleznete v sekci Ke stažení, podsekci Elektro pod názvem invertor_popis.pdf. Fotografie pak naleznete v dalším souboru s názvem invertor_foto.zip. Jedná se o ZIP archiv obsahující celkem 68 fotografií ve formátu JPG.

Upozornění! dostali jsme upozornění od čtenáře, který se podepsal jako "danyk", že v PDF návodu na stránce 3, obr. 2 je chyba. Svislá dioda na sekundáru trafa musí být až za usměrňovací (vodorovnou) diodou. Takto by dioda zkratovala sekundár trafa. Nicméně se jedná jen o pricipiální schéma. Vlastní návod je v pořádku. Přesto za upozornění děkujeme.

V sekci Ke stažení, podsekci Elektro naleznete také datasheety základních integrovaných obvodů (SG 2525 a MC 34151) použitých ke konstrukci invertoru. Jedná se o soubory sg3525a.pdf a mc34151.pdf.

Několik nových, dosud nepublikovaných, fotografiíí:

Český amatérský invertor - nové obrázky 1

Finální provedení invertoru pana Skřivánka

Český amatérský invertor - nové obrázky 2

Vývojové pracoviště

Český amatérský invertor - nové obrázky 3

Detail elektroniky invertoru

Český amatérský invertor - nové obrázky 4

Stavba skříně invertoru

Konstrukce: Michal Skřivánek   http://mojeelektronika.wz.cz

Pustíte-li se do stavby také, nezapomeňte se pak pochlubit výsledkem prostřednictvím Svarinfa!