Nový integrovaný obvod pro invertory!

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Všeobecné informace, Vydáno dne: 01. 04. 2008

Aktualizováno a na pravou míru uvedeno!
Dostali jsme do redakce upozornění na nový zajímavý integrovaný obvod vhodný pro konstrukci svářecích invertorů. Ke své práci potřebuje jen minimum vnějších součástek a postavit si vlastní invertor tak bude opravdu hračkou. Již jsme objednali vzorky obvodů a s našimi pokusy vás určitě seznámíme. Zatím se podívejte co nový obvod vlastně umí.


Co se týče stavby laboratorních a jiných spínaných zdrojů a svářecích invertorů, zdá se, že se blýská konstruktérům, zejména těm amatérským, na lepší časy. Firma LIRPA uvedla v tomto roce revoluční integrovaný obvod NES 100. Jedná se o speciální hybridní integrovaný obvod, ve kterém jsou integrovány veškeré funkce spínaného zdroje s neuvěřitelnými parametry - vstupní napětí od 2,5V až 100V, výstupní regulované napětí 0 až 97V a výstupní proudy 0 až 25A. K práci potřebuje jen dvě externí součástky - regulační trimr pro regulaci výstupního napětí 0 až 97V a trimr pro proudové omezení v rozsahu 1mA až 25A, to vše při fantastické účinnosti 96,8% v celém rozsahu regulace. Případným zájemcům mohu poskytnout podrobné technické informace od výrobce. Kontaktujte mne na...

Kontaktní informace si zatím rozhodně ponecháme pro sebe. Tohle prostě musíme vidět a vyzkoušet jako první. Omlouváme se všem nedočkavcům, ale první invertor s obvodem NES 100 rozhodně musí vyjít z experimentální dílny Svarinfa. Můžeme vás ale ubezpečit, že chystáme i další lahůdky, jako třeba jednoduchý invertor s populárním obvodem NE555. Ten už nám i svařuje.

Obvod NE 555

Integrovaný obvod NE 555.

Aktualizace z 2.4. 2008:

Vážení čtenáři. Děkujeme vám za nevšední zájem o tento článek. Je zřejmé, že problematika konstrukce svářecích invertorů je stále atraktivní. Ovšem co se týče výše uvedených informací, je nutné je uvést na pravou míru. Původní článek byl vydán 1.4. a to (jak poznamenal na Svarfóru uživatel "Zelenej") byl takovej krásnej aprílovej den... Takže jak je to doopravdy:

Firma LIRPA, jakožto výrobce integrovaných obvodů, s největší pravděpodobností vůbec neexistuje a obvod NES 100 už vůbec ne. Zkrátka a dobře LIRPA je pozpátku APRIL a NES 100 zůstává stále jen 100% SEN všech konstruktérů. Pokud jste se napálili, dobře vám tak. Pokud jste se pobavili, je to jen dobře. Dlužno podotknout, že text o obvodu NES 100 firmy LIRPA není naším výmyslem, ale obdrželi jsme jej mailem od anonymního čtenáře. A nezveřejnit to, tomu prostě nešlo odolat. Dostali jsme i nějaké reakce, z nichž nejvíce se nám líbila tato: No, keby nebol dnes 1. apríl, tak by som Vám to aj zožral. Myslím ten článok o novom riadiacom IO na invertory. J.V.

Ovšem invertor řízený obvodem 555 ........ to je jiná káva. Ten totiž existuje. Již před rokem jsme v naší SVARUSALKUCH (Svářečské Ústřední Alchymistické Kuchyni) opravdu vyzkoušeli řídit invertor populárním nesmrtelným timerem NE 555. Ale není to nic převratného, protože pro praxi se to použít nedá. Přesto se dočkáte popisu této naší alchymie v samostatném článku. Jen je potřeba to zase vyhrabat a nafotit.

Tak to je celé. Zachovejte nám přízeň a svařování zdar!