MOT a jeho využití při bastlení svářeček.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 09. 04. 2008

V poslední době jsme zde na Svarinfu publikovali nebo nabídli ke stažení celou řadu návodů na amatérskou výrobu svářeček. Děláme to na popud Vás, čtenářů Svarinfa, kteří si o podobné návody píšete. A jak je vidět třeba na Svarfóru, je amatérská stavba svářeček stále docela populární. Při konstrukci svářečky s klasickým transformátorem je největším problémem zpravidla obstarání samotného trafa. Co takhle využít MOT?

Co je to MOT?

MOT je zkratka z anglického Microwawe oven transformer a jedná se o vysokonapěťový transformátor z mikrovlnné trouby. Tam slouží jako napájení a žhavení magnetronu. MOT se tedy dá poměrně snadno získat, neboť vyřazených mikrovlnek se v různých sběrných dvorech válí spousta. Ovšem pozor!

VÝSTUPNÍ NAPĚTÍ I PROUD MOTu JE SMRTÍCÍ!

Výstupní napětí MOTu je 2,3-2,5 KV (2300 - 2500 V) a proud 0,5 A! Zkratový proud pak cca 1 A. Hrátky s MOTem tak mohou být velmi nebezpečné a rozhodně je nelze doporučit začátečníkům! Nebereme zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě či majetku. Při pokusech s neupraveným MOTem opravdu musíte vědět co děláte. Jak takový MOT vlastně vypadá, je na následujícím obrázku:

MOT transformátor

Typický MOT vyndaný z mikrovlnky.

MOTy se v současnosti vyrábějí s výkony: 500, 600, 850, 1000, 1200 a 1440 W. MOT je dosti poddimenzovaný. Po chvíli běhu naprázdno se silně zahřeje a při zkratu se během pár sekund spálí. Musí se tedy velmi intenzivně chladit. Originální neupravený MOT je pro konstrukci svářečky samozřejmě nepoužitelný. S MOTy v originálním provedení si tak hrají zejména milovníci vysokého napětí a různých efektních oslnivých výbojů. Oblíbenou konstrukcí s MOTy je Teslův transformátor. Příklad konstrukce Teslova transformátoru s MOTem naleznete na http://rayer.ic.cz/teslatr/vttc.htm. Z těchto stránek pochází i výše uvedený ilustrační obrázek.

Jak využít MOT při stavbě svářečky?

Jak již bylo uvedeno výše, pro konstrukci svářečky je nutné MOT nejprve upravit. Také si nevystačíme s jediným MOTem, ale budou nutné MOTy minimálně dva. Úprava spočívá v odstranění původního sekundárního vinutí a navinutí nového sekundáru vodičem o odpovídajícím průřezu. Praxe ukazuje, že převinutý MOT pro konstrukci svářečky může vykazovat parametry 20-24V / 70-80A. Je to dáno rozměrem jádra MOTu. Více závitů vodiče o větším průřezu pro vyšší napětí a proud se na jádro prostě nevejde. Asi nejlepší by bylo převinout sekundár Cu-páskem, aby se lépe využilo prostoru. Ovšem většinou se používá klasický kabel kruhového průřezu. Podle níže uvedených odkazů je nutné navinout minimálně 20 závitů drátu o průřezu min. 6 mm2. Odkaz na podrobný návod na úpravu MOTů je uveden níže.

Z dosažitelných parametrů je zřejmé, že požadovaný větší výkon dostaneme jen sériovým a paralelním spojováním několika takto upravených MOTů. Nejjednodušší svářečka vystačí se dvěma MOTy, jejichž primáry spojíme paralelně a převinuté sekundáry sériově. Dostaneme tak svářecí transformátor s napětím naprázdno cca 40 - 48V a maximálním svářecím proudem cca 70 - 80 A. Pro nenáročné svary rutilovou elektrodou o průměru 1,6 až 2,5 mm to může být vyhovující řešení. Ovšem je nutné počítat s intenzivním chlazením MOTů

Příklady konstrukcí svářeček s MOTy.

Na internetu lze nalézt několik návodů pro využití MOTů při konstrukci svářeček. Jedná se především o americké stránky a tudíž v angličtině. Pro inspiraci přinášíme několik odkazů na tyto stránky.

Trafosvářečka 70A se dvěma MOTy.

Návod na tuto jednoduchou svářečku naleznete na těchto stránkách: www.geocities.com/aaawelder/index.html. Pro ilustraci přinášíme schéma zapojení:

MOT svářečka 2

Trafosvářečka 70A se 2 MOTy.

Nenechte se zaskočit napětím 110V. Jedná se o americké MOTy a ty jsou konstruovány právě na napětí tamní sítě 110V/60Hz. Evropské MOTy budou mít primár na obvyklých 230V/50Hz.

Trafosvářečka 140A se dvěma MOTy.

Návod na vylepšenou verzi předchozí svářečky naleznete na těchto stránkách: www.geocities.com/aaawelder/140amp.html. Svářečka vypadá takto:

MOT svářečka 3

Vylepšená verze předchozí svářečky. Proud až 140A.

Další vylepšení svářečky se dvěma MOTy.

Další vylepšenou verzi předchozích zapojení naleznete zde: www.geocities.com/aaawelder/results.html. Provedení této svářečky je zde:

MOT svářečka 4

Svářečka s MOTy. Další verze.

Trafosvářečka s osmi MOTy.

Asi nejznámější amatérská svářečka z MOTů je na následujících stránkách: www.dansworkshop.com/Homebuilt%20arc%20welder.shtml. Provedení a schéma zapojení této svářečky z osmi MOTů je na následujících obrázcích:

MOT svářečka 1

Svářečka z osmi MOTů

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Schéma svářečky z osmi MOTů.

Na této svářečce je dále zajímavé zapojení plynulé regulace s tyristory a primitivní obvod Hotstart (zde uveden jako Easy Start).

Další zajímavé odkazy na konstrukce s MOTy.

Převíjení MOTu krok za krokem.

Velmi povedený a názorný návod na převinutí MOTů naleznete zde: www.users.on.net/~endsodds/psrewind.htm

Převinutí MOTu 1

MOT připravený na nový sekundár.


Převinutí MOTu 2

MOT s převinutým sekundárem.

Výkonný zdroj 12V s MOTem.

Převinutý MOT jako výkonný zdroj 12V na startování vozidel nebo napájení autohifi) naleznete zde: www.users.qwest.net/~ptaylor/Electronics/
MOTpowersupply/MOTPSpage.html

MOT zdroj 12V 1

Schéma výkonného zdroje 12V s MOTem.


MOT zdroj 12V 2

Provedení výkonného zdroje 12V s MOTem.


Jak stavět podle amerických návodů?

Amerika je země bastlení zaslíbená. Na internetu naleznete celou řadu amerických návodů na svépomocnou výrobu všeho co vás jen může napadnout. Pod nadpisy typu How to built your own..., nebo My own homemade... a podobně, můžete nalézt zevrubné popisy i konkrétní podrobné návody na stavbu všech možných užitečností i zbytečností. Svářečky nevyjímaje.

Než se však pustíte do stavby podle amerického návodu, je třeba si uvědomit několik odlišností, které nás mohou zmást. Jazyk to není. Znalost angličtiny je samozřejmostí... Jedná se zejména o jiný systém jednotek měr a vah, jiná napěťová soustava 110V / 60 Hz a dále jiný systém závitů. Opravdu zaskočit nás ale mohou kabely.

V některých amerických návodech se často objevují dráty a kabely s podivným značením typu "#25 wire", "No. 20 wire", "AWG 4 cable", "30 gague wire" a pod. Jedná se o značení průřezu vodiče dle tabulky A.W.G. (American Wire Gague). Převodní tabulku z AWG na mm2 naleznete v sekci Ke stažení - Elektro pod názvem awg_kabely.pdf. Tuto pomůcku vydala firma LAPP KABEL. Zde se třeba dozvíte, že #2 kabel = kabel o průřezu 33,6 mm2, nebo že #4 kabel = kabel o průřezu 21,2 mm2. Právě #2 a #4 kabely se v amerických návodech na svářečky vyskytují nejčastěji.

Takže bastlení zdar a nezapomeňte se pak se svou konstrukcí pochlubit prostřednictvím Svarinfa!