Doma dělaný svářecí invertor.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 06. 10. 2007

Bylo jen otázkou času, kdy se objeví pokusy o amatérskou stavbu svářecího invertoru. Předkládáme vám nyní stručný popis jedné takové amatérské konstrukce, která je ale na velmi vysoké technické úrovni. Dejme tedy slovo autorovi konstrukce a staviteli...

Upozornění ! Následující článek jen pouze popisem, nikoliv stavebním návodem. Pokud by vás ale zajímal návod na stavbu, přečtěte si úplně poslední odstaveček... :-)

Tak tenhle krasavec je invertor, kterým jsem se zabýval zhruba poslední dva roky. Začalo to jednoduchým schématem z polského časopisu (toto původní schéma bude zveřejněno v některém následujícím článku), to je Invertor verze 1. Ten však víc pálil tranzistory, než svářel. Po značném rozšíření obvodů již běžel celkem uspokojivě, ale příliš použitelné to nebylo...

Doma dělaný invertor - 1. verze

První pokusy - invertor verze 1

Byl to ale celkem silný podnět pro stavbu něčeho, co bude opravdu fungovat. Teď slyším skeptiky, proč to stavět, když se to dá za téměř stejné peníze koupit. Dá, ale proč si to nepostavit? Na sériovou výrobu to moc nevidím, myslím že na to je to příliš drahá legrace a navíc vím o drobných nedostatcích, které by se stejně musely dořešit. Zpětně na některých částech vidím určité tápání ve tmě, kdy jsem nevěděl jak to či ono udělat nejlépe, a teď je to třeba zbytečně velké či složité. To je ale to získávání zkušeností - tím spíš, že jsem začal, aniž bych viděl rozebraný některý fabrický... Tak tedy, Invertor verze 2:

Doma dělaný invertor - 2. verze

Invertor verze 2 - celkový pohled

Volba padla opět na můstkové zapojení měniče, z důvodů větší bezpečnosti polovodičů. To se ukázalo jako pravdivé, neboť za celou dobu stavby, odešla jen jedna dioda, zato až při přetížení o víc než 60%. Cena se blíží nejlevnějším z obchodu (i když je pravda, že většina součástek má celkem rezervu, takže se to těžko porovnává): DPS 1200Kč, diody asi 1600Kč, IGBT asi 1500Kč, jádro asi 400Kč, Elyty, ventilátor, toroidy... Tohle je spíš pro toho, kdo si chce invertor postavit ze zájmu a není mu líto u toho trávit čas. Kdo by chtěl ušetřit, ať jde raději cestou jednočinného měniče, ladění je sice náročnější, ale ušetří se místo i součástky.

Doma dělaný invertor - detail

Invertor verze 2 - detail elektroniky

Rozsah proudu je 50 - 135 A, napětí naprázdno cca 80 V (pro MMA není stabilizováno), frekvence je 60 kHz. Zatěžovatel není znám, protože nevlastním tak výkonný odpor a jelikož počítám s výhradně domácím použitím, nemám zatím potřebu jej zjišťovat. Za zmínku ještě stojí proud při zkratu, ten je po 0.5 - 1s omezen na cca 25 - 30A. Horní proudový rozsah je zvolen tak, aby jej bezpečně udržel 16A jistič. Dal by zřejmě daleko víc – výkonové součástky mají celkem rezervu. PFC není upravováno. Hmotnost je 7 kg, nutno ale poznamenat, že většinu hmotnosti činí celokovový rám a kryt. Řídící obvod je SG 3525A. Aplikační list (tzv. datasheet) tohoto obvodu naleznete v sekci ke stažení. Proud je řízen z primáru výkonového trafa, bylo to jen na zkoušku, ale ukázalo se to jako celkem použitelné a už to zůstalo. Regulační obvod je ale připraven i pro řízení ze ss výstupu, plánoval jsem snímač Allegro (ne že by bočník nestačil, spíš mě zajímala ta součástka).

Doma dělaný invertor - detail

Invertor verze 2 - celkový pohled

Z obvyklých "invertorových" funkcí nechybí Antistick. Hot Start a Arc Force jsem zatím neimplementoval, přestože je s nimi na DPS počítáno i jsem to už měl nakreslené, ale při praktických zkouškách to nechybělo. Srovnával jsem to na 2,5 mm elektrodě s Gamou 145 a subjektivně se mi Gama zdála tvrdší a trochu hůře držela oblouk. Opačně by to pravděpodobně vyznělo na nižších rozsazích.

To je jen tak ve zkratce, invertorům zdar !

Doma dělaný invertor - detail

Invertor verze 2 - detail elektroniky


Doma dělaný invertor - detail

Invertor verze 2 - celkový pohled


Doma dělaný invertor - plošný spoj

Plošný spoj invertoru


Doma dělaný invertor - transformátor

Detail transformátoru.


Detail obvodu Antistick

Detail obvodu Antistick


Detail obvodu hotstart

Namontovaný Antistick a místo pro Arc Force a Hot Start


Detail řídících obvodů

Pohled na desku řídících obvodů s SG 3525A


Bedna - kostra skříně invertoru

Detail kostry skříně

Konstrukce: Michal Skřivánek   http://mojeelektronika.wz.cz

To nejlepší na konec ! Autor hodlá svou konsktrukci přihlásit do konkursu časopisu Praktická elektronika. Tak mu držme palce, ať se podrobný popis a návod na stavbu objeví v některém z následujících čísel "Amára". To by bylo super !!

Aktualizace:

Návod ke stavbě jsme nakonec získali. Více informací je v článku Český amatérský invertor - návod ke stavbě!