Svářecí kukla po čínsku.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky, Vydáno dne: 14. 07. 2007

V rozmezí dvou měsíců jsme od tří čtenářů nezávisle na sobě obdrželi fotografie velice úsporných ochranných prostředků pro pracovníky v asijském průmyslu. Naskytla se nám tak možnost poodhalit roušku tajemství fantasticky nízkých cen výrobků z Asie a zejména z Číny. Posuďte sami, ale pozor! Je léto, tak to všechno berte s rezervou...

Svářecí kukla po čínsku

Asi pro vás není žádnou novinkou, že základní cestou jak snížit cenu konečného výrobku, je minimalizace nákladů na výrobu. S cenou vstupních materiálů se toho moc dělat nedá, a tak zbývá cena práce. Jednou z položek, které se do ceny práce promítají, jsou i náklady na osobní ochranné prostředky pracovníka. A například v tak exponované činnosti jako je svařování, jsou ochranné pomůcky velice drahé. A tak tuzemští a evropští svářeči obecně, kteří jsou zhýčkáni ultramoderními počítačem řízenými kuklami, super samozhášivými obleky, jemňounkými rukavičkami a podobně, výrazně zvyšují náklady na výrobek a tím i jeho cenu. Jenže zákazníka nezajímá kdo a v jakých podmínkách výrobek vyrobil (ono ho vlastně nezajímá ani jak je výrobek kvalitní). Zákazník chce výrobek levně. Za každou cenu.

V Číně na to šli jinak a navrhli několik základních nízkorozpočtových ochranných prostředků za naprosto směšné ceny. Nás samozřejmě nejvíce zaujala svářečská kukla z novinového papíru. Podívejte se na následující obrázek. Co tomu říkáte?

Čínská kukla z novin

Čínská ochranná svářecí kukla z denního tisku.

Kukla nás natolik zaujala, že jsme se pokusili o její svépomocnou výrobu. A právě s postupem výroby takovéto kukly vás nyní seznámíme.

Na následujícím obrázku je vyobrazen materiál a nástroje potřebné k výrobě výše uvedené čínské kukly. Potřebujete tedy: jednu stránku z denního tisku. Není podmínkou aby se jednalo o stránku titulní jako je na obrázku. Také je vcelku jedno z jakých novin budete kuklu vyrábět. Titulů u nás vychází dostatek a klidně můžete použít i Blesk nebo Aha:-) Asi by se dala použít i stránka z časopisu, ale při výrobě prototypu jsme se chtěli maximálně přiblížit originálu... Dále si nachystejte brýle s tmavými skly (stupeň tmavosti původní pramen neuvádí), tužku a ostré nůžky. Jak uvidíte dále je vhodné si ještě nachystat nějaké papírové samolepící etikety.

Kukla z novin - návod na výrobu 1

Materiál a nástroje potřebné pro výrobu.

Výrobu začneme načrtnutím otvorů pro nožičky brýlí a průzorů pro oči. Stačí od ruky jen tak "baj vočko" a jako šablonu použít nachystané brýle:

Kukla z novin - návod na výrobu 12

Načrtnutí otvorů.

Nůžkami načrtnuté otvory vystřihneme:

Kukla z novin - návod na výrobu 3

Vystřižení otvorů.

V této fázi se ukázalo jako vhodné vyztužit novinový papír v oblasti mezi otvorem pro brýlovou nožičku a průzorem pro oko. K tomuto účelu se výborně hodí kousek papírové etikety, resp. proužek ustřižený z libovolné samolepky. Výztuhu nalepte z rubové strany (zezazu), aby nebyl dotčen původní design kukly:

Kukla z novin - návod na výrobu 4

Vyztužení pomocí samolepících etiket.

Tak a teď už stačí jen navléknout brýle...

Kukla z novin - návod na výrobu 5

Navléknutí brýlí.

... a kukla je hotová!

Kukla z novin - návod na výrobu 6

Hotová svářecí kukla z novin.

No není to paráda? A představte si že z jedněch novin si takových kukel vyrobíte hned několik. Jenom nezapomínejte používat vždy včerejší noviny. Co byste pak o svačině četli...?

Další nízkonákladové ochranné pomůcky z Asie:

Šetřit se musí nejen ve svařování. Šetřit se musí všude. Proto se podívejte na následující obrázky a nechte se inspirovat. Tak například ochranný štít na broušení flexou se dá jednoduše nahradit obalovací samolepící folií. Cena role této folie je srovnatelná s cenou ochranného štítu. Jenže z té role si těch "štítů" vyrobíte desítky až stovky. Toto řešení zároveň nahrazuje i respirátor. A ne ledasjaký respirátor, tento má totiž 100% účinnost. Nejen, že vám do plic nepropustí žádné nečistoty ve vzduchu, ale on vám nepropustí ani ten vzduch...

Čínské brýle z igelitu

Čínské brýle + štít + respirátor z igelitu.

Namísto ochranné přilby stačí kus molitanu. Na připevnění pak kousek ohraničovací pásky nebo provázku. Výhodou je, že vám tahle "přilba" nespadne ani když si budete zavazovat tkaničky u bot ....

Indická přilba z molitanu

Indická ochranná přilba z molitanu.

A na závěr jedno živé závaží ....

Živé závaží

Živé závaží.


Úsporám zdar !