Mechanická stmívací kukla.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky, Vydáno dne: 13. 10. 2006

Kdo neviděl neuvěří ...

Dostal se mi do rukou originální leták popisující ještě originálnější výrobek. Posuďte sami, budu citovat:

Mechanická samostmívací svářečská kukla

Firma pro svou potřebu vyvinula a již delší dobu používá mechanickou samostmívací kuklu, kde ochranu očí před UV zářením neřeší elektronický samostmívací efekt, ale mechanicky odklopné okénko. Tento způsob zajišťuje stabilní ochranu očí dle potřeb a výběru svářeče č.8, 9, 10, 11 atd. Ovládání odklopného okénka může být různé dle výběru svářeče. Buďto, mechanicky nohou pomocí lanka v bowdenu, nebo pomocí elektromotorku a spínače umístěného kdekoliv, nejlépe na svařovací pistoli.

Mechanická stmívací kukla

Mechanická stmívací kukla - princip činnosti.

Přednost svého řešení vidíme především v tom, že při odklopení okénka na svářečské kukle, svářeč jasně vidí na svařovaný předmět, což u elektronické samostmívací kukly není, protože tam je okénko stále částečně zatmavené a není přes něj dokonale vidět. Obzvlášť při slabším zraku svářeče a to je při přesné a kvalitní práci na závadu.

Mechanická stmívací kukla

Celkový pohled na kuklu a pedál.

Na trhu samozřejmě existují elektronické samostmívací svářečské kukly, které jsou ale drahé a nejkvalitnější z nich stojí až 15000 Kč. Dále ještě levné kukly z dovozu (Čína, Tchajwan), kde při poruše elektroniky, což bývá velmi časté, riskuje svářeč poškození orgánu nejcenějšího tj. očí, protože podle našeho názoru každý i ten nejdražší elektronický přístroj se může porouchat. Další významnou výhodou je to, že při jakékoliv poruše u našeho řešení (přetržení lanka, porucha elektromotorku), svářeč neriskuje poškození zraku, protože kukla má v tom okamžiku vlastnosti klasické svářečské kukly. To zajišťuje pružina, která nedovolí samovolné otevření okénka a zároveň zajistí jeho zavření.

Mechanická stmívací kukla

Svařování s mechanickou stmívací kuklou.

Pouze pro úplnost uvádíme, že tento výrobek – mechanická samostmívací svářečská kukla je zaregistrován na patentovém úřadě Praha jako průmyslový vzor. Případní výrobci by se bez našeho souhlasu vystavovali trestnímu postihu s následným hrazením vzniklých škod.

... konec citace.